Tümülüs olabilir mi? | Define işaretleri ve anlamları

Tümülüs olabilir mi?

shadow573

Kullanıcı
Merhaba, yerimiz tümsekte olduğundan dolayı zeytin dikmek için yeri 6 metre kadar düzledik, birgün sapsola çekerken bu paylaştığım resimdeki şeyi buldum, mermer ve çok ağır üstü düz yanları bu şekilde işlemeli ebatları ortalama 90 cm'ye 1.80 cm civarında. Bunu bulduğum yeri merak edip biraz eşeledim ve örü yapıyla karşılaştım geri kapattım, burası tümünüz olabilir mi yada bu çikan şey nedir yardimci olabilir misiniz rica etsem

Ekli dosyalar

• IMG-20240416-WA0006.jpg
    IMG-20240416-WA0006.jpg
    509.7 KB · Görüntüleme: 27

SiyahBeyaz

Renksiz arkadaş
Kullanıcı
Merhaba, yerimiz tümsekte olduğundan dolayı zeytin dikmek için yeri 6 metre kadar düzledik, birgün sapsola çekerken bu paylaştığım resimdeki şeyi buldum, mermer ve çok ağır üstü düz yanları bu şekilde işlemeli ebatları ortalama 90 cm'ye 1.80 cm civarında. Bunu bulduğum yeri merak edip biraz eşeledim ve örü yapıyla karşılaştım geri kapattım, burası tümünüz olabilir mi yada bu çikan şey nedir yardimci olabilir misiniz rica etsem
Evet bir yapıya ait. Ama burası tümülüs olalbilirmi demişsiniz, burası dediğiniz yerin resmini buraya koymamişsiniz ? Biz düşünce yoluylami gorucez orayı :)

OKLiT

DENETİM SORUMLUSU
Super Moderatör
Selamün aleyküm
Arkadaşım öncelikle mekana hoş geldiniz
Fotoğraf tam net değil mermer den bahsediyorsunuz lahit de olabilir toprağını temizleyipte öyle fotoraf cekseydiniz zaten ne olduğunu sizde anlardiniz sonra yapidan bahsediyor sunuz bu yapi nasıldır düzmü ovalmi alt kisim düz duvar gibi ust kismi kemerimsi yapi olur (tol) yapı olur
Çıkan yapının fotorafi yokmudur
Konuz tek fotoğraf oldugundan dolayı çoğunlukla ustalarımız yorum yapmiyor
Bilginize teşekkür ediyorum

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
sitemize hoş geldiniz.
aslında yazılacakları ustalar yazmışlar. 6 mt yükseklikte bir yeri düzlemekte kolay degıldır. 6 mt tümülüs için düşük bir kot. bu yapının ne oldugunu daha iyi anlamak için tam olarak görmek gerekir. tümülüs değilse bile başka bir yapıya ait olabilir. bu nedenle zarar vermemekte fayda var. umdugunuz şey degıl ise müzede sergilenir vs..

bu traktör pullukları en pahalı define cihazlarının önüne geçecek yakında :D

OKLiT

DENETİM SORUMLUSU
Super Moderatör
Bu pulluga takılan mermer tümülüs dediğiniz yerin kuzey batısındanmi çıktı veya takıldı bunun kapağı yok daha önce açılmışmi yoksa siz tesviye yaparken daha önce kapağı açmışda olabilirsiniz
Evet ustamın dediği gibi altı metre tümülüs için yüksekliği az ama erozyona maruz kaldığı vede siz burayi daha öncede tarla olarak kullandığınizdan dolayı kotu sizde zaman ile düşürmüş olabilirsiniz
Teşekkür ediyorum

Kader25

Admin
Merhaba,
Tümülüs olma ihtimali yok.
Lakin çıkan parça burada güzel bir yapının varlığına delil, başka bir yerden buraya akmadıysa.
Yapının olması illa içinden kıymetli şeyler çıkacağına delil de olmaz.
Yapılması gereken şu:
Cihaz ve çubuk ile bu alanın üzerinden aşağısının krokisini çıkarıp şeklini görmek.
Buna göre araştırmayı genişletip metal tespiti ile son kararı vermek gerek.