türbeler mevkii yanı, kuyu, maşatlık birde kudretten ışıklı camimiz. | Define işaretleri ve anlamları

türbeler mevkii yanı, kuyu, maşatlık birde kudretten ışıklı camimiz.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
sevgili definemekanı dostları. şimdilik elimdeki resimlerden bir kaç tane ekleyeceğim. istenirse resimlerin devamı gelir. ayrıca bir de krokisini de çizeceğim. bir süre sonra eklerim. burası türbeler mevkii diye anılan yerin doğu yönünde kalan eski maşatlık alanı. şimdilerde müslüman mezarları da içine karışmış. birde camiden bahsedildi. büyük ihtimal sonradan cevrilip cami olma. biz belgeden ilkerledik bizi buraya attı. bide siz bakın neler düşüneceksiniz.

maşatlık ve mezarlık içindeki kuyu.

kenarlarında 2 adet oymaya dikkat !

kuyudan doğuya doğru ışıklı bir cami. geceleri kendiliğinden ışıklar yanarmış önünde de dikkat çekici emareler mevcut.

ışiıklı camimizin giriş kapısından 4-5 mt ileri camiye göre batıda bu taş

az önceki resmi olan taşın 10 mt altında güney batı çaprazında bu mezar taşı. bu mezar taşı tek buna benzer başka mezar hiç yok??? acaba mezar taşında neler yazıyor? okuyabilecek varmı?

mezarlığın ve camimizin yukarısında 30 mt kuzey batısında bu ilginç asırlık ağaç. hemen her yanında da yalpak taşlar dolu.

ağacın kuzeyinden çekildi. resimde ağaç güneyde kalıyor

dikili taşa dikkat !

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Cevap: türbeler mevkii yanı, kuyu, maşatlık birde kudretten ışıklı camimiz.

Caminin eski çeşmesi/kaynağı
Önemli
Camii tahta olduğundan
Camii girişinin sol çaprazında
Kaynağı körlenmiş/kapatılmış
Olabilir
Kaynağı bulmak için
Ucu üçgen ve beyaz taş araman gerekir
Ağacın altı ve
Kovuğun baktı yön
600-700mt civarında
Ağacın 2. malı olabilir
Kovuğa sırtını verdiğinde
600-700mt de tepelik görüküyorsa
Sağ çaprazına denk
Gelecek şekilde karşıda
Araştırma yapılmalı
Bildiklerim duyduklarım
Bu şekilde
Ustalarımız daha iyi bilirler
Hakkında hayırlısı

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

(eskiden kilise yeri olması muhtemel) caminin kuzeyinden çekilmiş resmi. cami güneyde kalır.

cami resmin hemen solunda kalır (yerde gölgesi var) maşatlık, mezarlık güney batı yönü !

caminin içindeki hutbe yerine çıkan merdivenler üstten 2 ve 3 ncü merdivende dikkat çekici oyulmuş izler.

caminin kereste duvarlarında yanık izleri var. bu camiden gece ışıklar çıktığı görülürmüş. kerameti nedir bilemeyiz yanlız içinde kimse ateş yada mum yakmadığı halde yanık izleri ve ışıklar oluşuyor.

mezarlık alanın yukarısına doğru yerde yatan bir taş. eski medeniyet işi belli. ama ne amaçla yapılmıştır bilemedik. mezarlıkta ne gezer buna da anlam veremedik. ???

buradaki resimdede yine mezarlık ve maşatlık alanda dikkatimizi çeken bir mezar taşı. sivri üçgen formda traşlanmış. 3-4 ulu ağacın ortasında kalmış bir yer. sizce hangi medeniyete ait olabilir?

SAKARYALI

Kullanıcı

güzel yerler.Allah gönlünüze göre versin.

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı

benden gizli türbe ziyareti yaparsın ama malın üzerine dikilip resim çekmişsin yerde pek müsait gibi ağacın dibindeki mezar ve sarıklı benim kuyu senin olsun bu türbe ismini nereden almış kayıp köydenmi

METİN

Kullanıcı

HARBİCİ
fotolar önünüze iki seçenek sunmuş
kuyu şekli açılmış kayanın kendisi komle horasan
altı el işçiliği ile dizme taş bu birinci yol
kenarlarındaki iki ufak oyma sizi su kaynağına
yönlendirmek istiyor hangi yolu izlersiniz bu size kalmış

erzurumludefineci

Kullanıcı
Yasaklı

kuyunun içindeki taşlar sonradan atılma değilse boşaltma şansın yok mu zaten açılmamışsa orada giriş vardır maşatlık dediğin müslüman mezarlığıyla aynı bölgede olması ilginç caminin batısındaki dikili kare taş ezan taşıdır senin en çok dikkat etmen gereken yer üçgen mezar taşı.. taşa göre etrafta yakınlarda 200-300 mt içerisinde şöyle 1000 1500 kg lik kayaların olduğu bir yer var mı ? seni son noktaya gtütürüz inşallah
ama eğer kuyu üçgen taşın karşısındaysa mal uzun zaman önce alınlış derim..

ilgimi çekti cevap yazarsan sevinirim...

Son düzenleme:

ASİAVCI

Kullanıcı

BEN BU RESMİ ÇOKKKK SEVDİM HARBİCİ :):)

FENERLi

Vip Üye

Harbici ustam herkes güzel fikrini yazmış güzel beğendim.Burada gördüğüm kare taşa bizim buralarda musalla taşı derler,,bununla ilgili bir tiyo almıştım altından müjde çalkaya süpriz 'i olurmu .Ayrıca iki çeşme varsaydı ikisinin suyunun birleştiği yerde çalkayanın resmini çek orada .

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı

ben yaşlı adamım böyle para şakası yapmayın 30 okkadan üstünü götüremem fenerli ustada iyi kazma sallar banada nöbet işi verin en son nöbette uyumuştum ama olsun bu sefer dikkatli olurum harbici harbiden eşkiya işine el attı gibi arazide bazen kaybolup jandarmadan yardım istiyor ama zamanla alışır birde dili dişarı çıkıyor acayip şekildede kayıyor sevabıma bir krampon vermeyi düşünüyorum

Üst Alt