Unutulmayan Yiğitler Ruhlari Şad Olsun | Define işaretleri ve anlamları

Unutulmayan Yiğitler Ruhlari Şad Olsun

MAVRAN

Vip Üye
Sarıkamış Şehitleri Hikayesi

Yıl 1914…Yer Sarıkamış…

‘ta 60 bini donarak olmak üzere 78 bin şehit vermiştik.

1914 yılının 15-22 Aralık arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars’ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak öldü.

Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve ‘ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti.

Allahuekber dağlarının yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı.

Sarıkamış’ta dondurucu soğuk altında askerlerimizin durumunu Kurmay Subay Şerif Bey “Sarıkamış” adlı kitabında şöyle anlatıyor:

“Yol kenarında karların içinde çömelmiş bir asker, bir yığın karı kollarıyla kucaklamış, titreyerek, feryat ederek dişleriyle kemiriyordu. Kaldırıp yola sevketmek istedim. Beni hiç görmedi. zavallı çıldırmıştı. Bu suretle şu lanetli buzullar içinde biz belki on bin kişiden fazla insanı bir günde karların altına bıraktık ve geçtik”.

Rus Kafkas Ordusu Kurmay Başkan Vekili Dük Aleksandroviç Pietroviç Sarıkamış’ta gördüklerine anılarında şöyle yer vermiş:

“İlk sırada diz çökmüş 9 kahraman. Mavzerleriyle nişan almışlar, tetiğe asılmak üzereler ama asılamamışlar… İkinci sırada cephane taşıyanlar var, sandıkları bir avuçlamışlar ki, kainattan hırslarını almak istiyor gibiler. Öylesine kaskatı kesilmişler… Ve sağ başta Binbaşı Nihat. Dimdik ayakta, başı açık, saçları beyaza boyanmış, gözleri karşıda…Allahuekber dağlarındaki son Türk müfrezesini teslim alamadım. Bizden çok evvel, Allah’larına teslim olmuşlardı.”

Allahuekber dağları, 37 bin şehit verilerek ve Sarıkamış kuşatıldı. Sarıkamış kuşatma harekatı aşırı soğuk ve açlık yüzünden, hedef ele geçirilemeden, 5 Ocak 1915’de sona erdi.

Osmanlı Ordusu bu dağlarda, 60 bini donma sonucu tam 78 bin şehit verdi. Rus birlikleri de bu savaşlarda 32 bin askerini kaybetti.

screenshot2017-12-22-21-50-53-00a69.png

MAVRAN

Vip Üye
Kurtuluş savaşı bitmiş barış imzalanmış aradan yıllar geçmiş, ünlü Rus ressam bir Caminin önünden geçerken içeriden gelen Kuran sesini duyar ve durur. İçeriden gelen sesi bir süre dinler ve sorar, içeriden gelen bu ses ne oluyor içeride diye sorar yanında olanlara. Yanında olan Türk yetkililer olan biteni anlatırlar. Ressam başını sallar. Bu sefer yanında olanlar sorar ne oluyor diye.
Rus ressam anladım. Sene 1914 Aralık 20 yanılmıyorsam, yer Kars Sarıkamış rus birlikleriyle Sarıkamış ta Türk birliklerine karşı savaşıyorduk. Türk askerinin olduğu mevziler savunmasız ve çok rüzgar alan yerdi biliyorduk ki asker bu soğuğu aşamiyacak Türk askerinin bulunduğu mevzilerden o keçe sabaha kadar heb bu sesi duyduk. O gün bu gün heb ne söylediklerini merak ediyorumdum diyerek olayı anlattı.
Yanılmıyorsam daha sonra müslüman olmuş. İşte bizim askerimiz böyle bir askerdi. RUHLARI ŞAD MEKANLARI CENNETTİR İNŞALLAH.
Karsli bir asker arkadaşım anlatmıştı koyunları yaylaya çıkarırken şehitlerin olduğu yerde asla konaklamazlarmış. Sabah kalktiklarinda koyunlar ya daha yukarıda olan yaylada veya daha aşağıda olan yaylada bulunurmuş. Çok nadir gecelerde ve gök yüzünde yıldız olmadığı karanlık gecelerde dağlardan ALLAH seslerinin geldiğini de anlatmıştı. Zaman bulursam bende o dağları bir gün ziyarete gideceğim inşallah. Dedelerimizin savunduğu ve bir mermi atmadan donarak şehit oldukları toprakları görmek istiyorum. İnşallah.

Kervan07

Vip Üye
mekanları cennet şehitlerimizden ALLAH razı olsun...çanakkaleye,sarıkamışa çok şey borçluyuz. bu cennet vatanda rızkını kazanan ve her nefes alan insan önce ALLAHA sonra o koca yürekli şehitlerimize borçlu.

Üst Alt