Ustalar, bu kaya hakkında yorumlarınızı bekliyorum önemli | Define işaretleri ve anlamları

Ustalar, bu kaya hakkında yorumlarınızı bekliyorum önemli

fyii

Kullanıcı
Selam ustalar,

Yorumlarınızı alabilirmiyim, ne anlatıyor bu resimler.

Teşekkürler şimdiden.

Bizim köyde eski rumların zamanlarından kalma kilise olduğu söyleniyor ve bizim arazi de kilisenin üstündeydi. Bu taştan önce bir taş bulduk ve bu taşta ters bir kadeh şekli vardı kadehin altı inceydi ve duvarda duruyordu. O taşın altında da özenle yapılan bir su kanalı vardı. 1-1,5 metre kazdığımızda ortaya bu taş çıktı ve bu taş yağlı bir çamura bulanmış şekildeydi. Taş önceden 7-8 cm kalınlığındaydı ve ben içinde bir şeyler var diye biraz kırdım ama fazla zarar görmedi. Bu taşın bulunduğu alanda toprak kahverengi ve içinde kiremit ve kömür karışımı dolu. 150-200 metrekarelik bir alan ve bu bölgenin toprağı hep bu şekilde.
O taşın 2,2-5 büyüklüğünde bir taş daha var toprağın 1mt. içindeydi ve üstünde büyük bir h harfi vardı. Rengi de mor menekşe idi.
Eski serander taşları da vardı 2 tane , ikisi debir arada gömülü bir vaziyette bulundu.

mct9p.jpg

mctc8.jpg

HÜDAİ

Kullanıcı
Cevap: Ustalar, bu kaya hakkında yorumlarınızı bekliyorum önemli

Kayayı bir Hayvan kafasına benzetebildim bir yüzü kroki gibi işlenmiş geldi

İRON

Kullanıcı

cviardaki yewrleşimyerlrini niteleyen bir harita gibi.civardaki yerleşime bakarak az çok benzeyip benzemedğini görürsün..kolay gelsin..

şüpheci

Yasaklı
Yasaklı

h hrfı durunun gidişatını degiştırıyor sen bu h nında fotosunu koy bu taş ıyıye delalettır ama devamı degişecek gibi

KANAS_USTA

Admin

kardeş bu taş bir mızrak ucu dur
aynı zamanda muska seklı ısaretlı bır tastır
bahsettıgınız duvar anıtsal mana ıfade eden bir taş duvardır
dolayısıyla buldugunuz su kanalıda manada yer rol alan ve olması gereken bir ogedır
bu su kanalının yaklasık 2 arşın önunde yanı doğu uç bitim yerınde yani duvarın ön cephesi onunde bır kuyu olacak....

sımdı kardes buna paralel devam edecek olur ısek;
madem burda kılıse var evet var, o halde bu mabede aıt agac nerede,
dere ve kaynak, suları çeşme nerede, degırmen ne tarafta, yıgın ne tarafta,neden bunları yazmadın kardeş,,,
yazmadıgına gore acemılıgıne verıyorum, yine gevezelık bıze dustu :)
seceneklerı sıralayalım;
agaç dere değirmen dikili taş çeşme ....vs eksenınde anlatalım
ağaçlardan ceviz ise; mekandan ayrılarak cevız agacı ıstıkametınde ve agacın yaklasık 2 arsın ardında ve agacın altında olmak kaydı ıle ki zaten mabed agacı olur bu agac altında kapı girişi aranır....
ağaçlardan armut-ahlat ıse; ahlatın sağ yonunde yanı kuzeydogusunda ve 7 m de toprak ıcıne gomulu ucu gorulen sıvrı taş-taşlar olur...
kiraz ise; solunda
meşe ise:batısında
doğudaki dutun;batısında
iki zeytin ise: solunda haç olur(hacın bır adım onundekı tasın altında)
not: bazen ağacın yanına degılde agacı mıhenk kabul edeıp agacın kuzeyındeki en alcak tepeyi işaret ederler, yahut taş yahut toprak yıgmanın sagındakı uc agac(mabed agacı) ilede bunu betımlerler bu da aklında bulunsun...

dereye gelelim;
dereye cok yakın belkıde bıtısıgınde bır ısaretlı(belkı dıkılı) taş olur(içinde), dere ıcınde adacık var ıse uzerınde tombul bır taşta olmak zorundadır..(içinde)
adacık bır de cok ıse batıdakı adacıcık baz alınır ve kırk adım guneyıne bakılır.....

kaynaklar:
kılısenın hem batısında hemde kuzeyınde(bazen dogu) olmak uzere ıkı adet kaynak olur, ve ıkısınınde solunda, ıkı adet kuyu olacak ve bu kuyulardan batıdakının yan duvarında kara taşlar olur içi doludur, kuzeydekının ıse hemen yanına bakılır yanında parası mevcuttur...
ıkıncı kuyu egerkı kuzeyde olmayıp doguda kalır ıse onunda yan duvarına bakılır gozum...

kuzey-kuzey batı tepesını(kadın memesı seklınde olur) es gecme onemlı....
batıda taş obegı varsa onunda kuzeyı yahut batısını es gecme onemlı zaten yuzey bulgusu senı yonlendırır....
koy yerının yukarı tarafında(muhtemel dogu) cesmenın hemen guneybatısındakı hafıf meyıllı alanı es gecme onemlı...
mezarlıgın batısı onemlı es gecme....
catal dıllı yılan, cıcek,sol ayak ve hayvan baglama delıgı ısaretını halen bulamamıssın...

sımdılık bu kadar amma geveze ettın bızı...
bunların hepsını kullanmamıslardır arazıde sana uygun olanları alacaksın....

bır sonrakı konunda boyle olursa yardımcı olmam bılesın...
cıcegı burnunda bır uye oldugun ıcın kıyak gectım :) saygılar

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı

definecilikte ayrıntı önemlidir ustam harika yorum yapmışsınız bizde notunu aldık ALLAH cümlemizden razı olsun

TRUVA

Admin

Kanas kardeşimin söylediklerini incele kardeşim.

KANAS_USTA

Admin

çalkaya kardesım
bu anlatım arkadasın bahsettıgı kadeh ıcındır genellenemez.
ters duran bir kadeh kasesıne denk gelır ısen bunu uygularsın onun dısında bu anlatım bir mana ıfade etmez.