Uzun ve İlginç Bir Hikaye - Kasayı Buldum | Sayfa 4 | Define işaretleri ve anlamları

Uzun ve İlginç Bir Hikaye - Kasayı Buldum

KANAS_USTA

Admin
Cevap: Uzun ve İlginç Bir Hikaye - Kasayı Buldum

kardeş konuna bılınclı bır sekılde yazmıyorum
bıze laf ebelıgı yaptırma
neyın nerde oldugu bellıde
sen kac zamandır şu evı etrafıca ınceleyıp gerı donus yapmadın...

evı ıgneden ıplıge ıncele cevresını ılk 50 m ye kadar ıncele resımlerle gerı don
bızde uzerımıze dusenı soyleyelım ınsallah....

ordakı dırek bıldıgın yuvarlak oymanın eş degerı nıtelıgınde
sarı taş ve burgu delıgı de mananın destekcısı....

evın yakın cevresı ıle evın kendısını detaylı ıncele resımle sonra top bızde. ınsallah

FANYA

Kullanıcı

kardeş konuna bılınclı bır sekılde yazmıyorum
bıze laf ebelıgı yaptırma
neyın nerde oldugu bellıde
sen kac zamandır şu evı etrafıca ınceleyıp gerı donus yapmadın...

evı ıgneden ıplıge ıncele cevresını ılk 50 m ye kadar ıncele resımlerle gerı don
bızde uzerımıze dusenı soyleyelım ınsallah....

ordakı dırek bıldıgın yuvarlak oymanın eş degerı nıtelıgınde
sarı taş ve burgu delıgı de mananın destekcısı....

evın yakın cevresı ıle evın kendısını detaylı ıncele resımle sonra top bızde. ınsallah

Usta yorum için teşekkür ederim. İşsiz olamama rağmen son onbeş gündür çok yoğunum:) bu yüzdendir eksiklikler. Bir haftalık işim kaldı. Allah'ın izniyle onuda bitireyim, hemen istediğin resimleri çekeceğim.

Saygılar...

FANYA

Kullanıcı

Ustalar evin yeni fotoları geldi.

Burası evin giriş katı. sol kapı tuvalet, yanında tezgah, Bu tezgahın yerinde büyük bi taş vardı. Kaya gibi. Biçimlendirilerek tezgah haline getirilmiş. Tadilat sırasında 5-6 parçaya bölerek attık. Mavi bulaşık sepetinin arkasında ki duvar, bu katta bulunan ocağın baca duvarı.

8528Goruntu528.jpg

Burası girişin sağı, ara kata çıkan basamakların ilki taş, ondan sonra, mavi örtülü yer geniş bir basamak gibi. Mavi örtünün altında iki adet küçük kapak var.

8338Goruntu527.jpg

Bunlarda küçük kapaklar. Kapakların hemen altı toprak. Kapaklarla toprak arasında yaklaşık 15 cm boşluk var.

6732Goruntu522.jpg

Buda önünü tuğlayla kapattığımız ocak. İlk resimdeki tezgahın hemen arkası, kömürlük girişinin solunda kalıyor.

9106Goruntu534.jpg

Burası da ocağın ve kömürlük girişinin hemen önü. Kesme taşlar, tüm tabanın kaplanmasında kullanılmış ama biz burası hariç kalan heryere beton attık.

8609Goruntu525.jpg

503Goruntu526.jpg

Burası da kömürlük ve kiriş. Bir üst kattaki ve onun üstündeki ocaklar kirişin sağ kanadının tam üzerine denk geliyorlar.

7647Goruntu374.jpg

Bu ağaç kiriş ocağın sağ köşesinde, kömürlük kapısının sol köşesinde. Ancak boşta gibi, herhangi bir yük yok üzerinde.

6489Goruntu536.jpg

Bu kirişte kömürlüğün ve ocağın bulunduğu kısımla, evin ilk girişi arasında. Komple demir. Evin ana taşıyıcılarından biri gibi.

8609Goruntu529.jpg

Burası bir üst kata çıkan merdivenler.

1283Goruntu458.jpg

Burası ara kat dediğim yer. Açık olan kasa merdiven dolabının içersinde. Buranın resimleri ilk sayfada var.

9689Goruntu520.jpg

3244Goruntu503.jpg

Burası merdiven dolabının sağında ki oda. Bugün burda da ikinci kasayı buldum. Maalesef oda boş çıktı. Belkide kasa değildir. Ustalar daha iyi bilir.

BU dolap odaya girince solda, merdiven altı dolapla sırt sırta. Önünde çekyat olduğu için kapağını açıp içine bakamadım.

1517Goruntu507.jpg

Üstteki dolabın tam karşısı. Kapıdan girince karşı duvarın solunda yüklük dediğimiz dolap. Tabanı çok ince tahtalardan yapılmış. Kırık bir tahtayı yerinden alınca direk kömürlük gözüküyor.

3467Goruntu509.jpg

Burası da ocak ve sağında ki dolap. İkinci kasa dediğim yer bu sağda ki dolabın içinde.

3252Goruntu510.jpg

ocak
3283Goruntu420.jpg

Dolap içi ve kasa

8089Goruntu513.jpg

Kasanın girişi
8177Goruntu515.jpg

Burasıda kasanın içi.
1564Goruntu516.jpg

son kata çıkan merdivenler. Merdiven çıkışında ki küçük dolabın solu, giriş katında ki ocağın bacasının geçtiği yer.

7148Goruntu500.jpg

Burası bir alt kattaki odanın aynısı. Bu odada kapı arkasında dolap yok. Sol Köşedeki dolap ise çatıya çıkan merdivenler var. Bu dolabın solunda duvara gömülü raflar var.

7812Goruntu495.jpg

Burası da ocak ve dolap. Bu ocakla sağda ki dolabın arasında ki duvardan şüpheliyim ama ustalar daha iyi bilir.

7242Goruntu496.jpg

Burası yan sokak. Evin önünde ki mermer sütun bu sokaktaydı.

8362Goruntu463.jpg

Burası evin önünden geçen sokak. Sağdaki mavi boyalı yer camii. Hemen sol önümde ki ev bir altımda ki ev. Bu evde iki adet kuyu varmış, fakat üzerlerini kapatmışlar.

2648Goruntu470.jpg

Burasın caminin kadınlar kapısının girişi. Birinci basamakta ki yuvarlak mermerin üzerinde ki iki çizgi bizim eve doğru. Ve çöp tenekesinin yanında ki basamak ta mermerden ve bunun köşeside üçgen yaparak bizim evi gösteriyor.

652Goruntu476.jpg

Birinci basamağın yakın çekimi.

6347Goruntu434.jpg

Üçgen yapan mermer.

6452Goruntu433.jpg

Değerli arkadaşlar ve ustalar, bu kadar resime artık yorumlarınızı esirgemeyin.

saygılar...

FANYA

Kullanıcı

Çıkmayan fotoları sırasıyla tekrar yükledim.

1. Çıkmayan foto.
8406Goruntu534.jpg

2. çıkmayan foto.
1681Goruntu525.jpg

3. çıkmayan foto.
7658Goruntu351.jpg

4. çıkmayan foto.
3523Goruntu495.jpg

5. çıkmayan foto.
8689Goruntu463.jpg

FANYA

Kullanıcı

Elimden geldiğince yönleri de göstermeye çalıştım.

evin giriş kapısı tam güney istikamete bakmakta.

5842ev.jpg

Burda da kirişe göre yönleri yazdım

9954Goruntu374.jpg

saygılar...

FANYA

Kullanıcı

yokmu ustalardan bir yorum.

saygılar...

KANAS_USTA

Admin

kardeş;
sarı tasın altında kapı var
dıregın altındakı tasın ıcınde para var
bahcedekı kuyunun ıcınde yıne var
burdakı paralar hep taşta unutma !
bu evın ılk sahıplerı zamanındakı ılk halı ve dogal cevresı de ısın ıcınde
burası acayıp dolu bır yer uzak cevreyı de vermekte....
konuna soz verdıgım uzre baya bır hazırlık yaptım ama işi kıvırabılımısın bılemıyorum.

konuna dun yazdım baya uyku bastı emek boşa gıttı.

FANYA

Kullanıcı

kardeş;
sarı tasın altında kapı var
dıregın altındakı tasın ıcınde para var
bahcedekı kuyunun ıcınde yıne var
burdakı paralar hep taşta unutma !
bu evın ılk sahıplerı zamanındakı ılk halı ve dogal cevresı de ısın ıcınde
burası acayıp dolu bır yer uzak cevreyı de vermekte....
konuna soz verdıgım uzre baya bır hazırlık yaptım ama işi kıvırabılımısın bılemıyorum.

konuna dun yazdım baya uyku bastı emek boşa gıttı.

Allah Razı olsun usta. Diline gönlüne sağlık. uzun zamandır bu evlerle ilgili araştırma yapıyorum. Söylediğin gibi bu iş sadece bu evle kalmıyor, Mahallenin heryeri işaretlerle dolu. Elime telefonu alıp fotoğraf çekmeye başlayınca millet tuhaf tuhaf bakıyor. O yüzden fotoğraf ta çekemiyorum. Bu evler yüksek bir kale etrafında. (kale insan yapımı değil, sarp ve dik kayalıklardan oluşuyor) Kale halen dimdik ayakta. Öğrendiğim yeni bilgilere göre müslümanlar ve ermeniler hep birarada yaşamış buralarda. Ermenilere kilese yapmaları için izin de verilmiş ve 3 tane kilise yapmışlar. Bu kiliselerin şuan hiçbirisi yok. yerlerinde okullar var. birisinin üzerinde köhne yıkılmak üzere olan bir ev var.

Bu iş ben gibi acemi birini fazlasıyla aşar usta...

saygılar...;)

MAMİ

Kullanıcı

S.A...Eski yunan ve ermeni evlerinde tavandaki ana mahyaların içlerine para saklandığını biliyorum,mahya içi oyulup aynı ağaçtan kapak yapılıp kapatılıyor,aklında olsun...
Ocaklığın altı,cümle kapısının önündeki basamak taşının altı,varsa damın içi,su yalağının altı vs. zaten çoğumuzun bildiği olası yerler

FANYA

Kullanıcı

S.A...Eski yunan ve ermeni evlerinde tavandaki ana mahyaların içlerine para saklandığını biliyorum,mahya içi oyulup aynı ağaçtan kapak yapılıp kapatılıyor,aklında olsun...
Ocaklığın altı,cümle kapısının önündeki basamak taşının altı,varsa damın içi,su yalağının altı vs. zaten çoğumuzun bildiği olası yerler

Dediğiniz gibi bakılacak yer oldukça fazla, Biz evi aldığımız yıl bu tavan mahyaları falan komple değişti. çıkan mahyaları atmadık, odun niyetine kullandık. onların içinden birşey çıkmadı. Artık hayırlısı diyorum.

saygılar...