İlk adım | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

İlk adım

MAVRAN

Super Moderatör
@Tutankhamun kardeşim öncelikle aramıza hoşgeldin hayırlı olsun Rabb'im aradığın ve gönlünden geçen ne işe muvaffak eylesin.
Doğrusu anneannen çok akıllı ve bilge bir kadın olmalı ölmüş ise Rabb'im rahmet eylesin yaşıyor ise Rabb'im sağlıklı uzun ömürlü versin. Bir tarlaların birinde Altın olduğunu söyledi doğrusu ya sızın o tarlalarla ilgilenmeyi bırakacağınızdan kuşku duydu ve altın aramak için tarlayı kazacağınızı bildiği için öyle demiş olabilir.

Biz şöyle yapalım, yer sizin capalayın tarlayı amma derin olsun, sonra da ekersiniz verim artmış olur varsa birşey onu da bulmuş olursunuz. Belki toprak altında kalmış sabit bir kaya veya işarete rastlarsınız bilinmez.

Yer sizin olduğu için kimseyle de bir sorun yaşamış olmazsınız aynı zamanda yerinizi de işlemiş olursunuz.

Selamlar.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Başta önemseyip cevap verdiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Tabi ki kulaktan dolma sözlerle bu yazdıklarımı sizlerle paylaştım.

Köye gittiğimde dediğiniz gibi olası işaretleri tekrar sizinle paylaşıp o değerli bilgilerini paylaşmanızı rica edeceğim.

Sizden ricam bu tarlayı ve rum mezarlarının olduğu yerleri araştırmak için bana dedektör hakkında yardımcı olmanız.
İşimi görebileceğim uygun yollu alan tarama ve metal dedektörü tavsiye edermisiniz lütfen.
Cevaplarınızı bekliyorum Saygılarımla.
Tarla gerçekten rum tarlasıysa bakın bu çok önemli bir ecnebi ile bir müslümanın yaşamıda kültürüde inanç açısıda farklıdır. Gerçekten rum olduğuna emin iseniz tarla zaten 1 dönümmüş yani 1.000 metrekare. Bunun için gidip onca parayı cihaza vereceğinize derin dişli sürme ile traktör sürsün. En azından gidecek para 3-5 bin ile kalır. Şöyleki rumlar tarlalara bel boyu altında gömü koymazlar. Olası en yüksek derinlik 60 cm dir. Şayet bu gömü mezar ile bir gömülmediyse bu şekildedir. Siz hiçbirşey yapmadan önce bi gidin tarlaya bi güzel görsel çekin 4 açıdan, özellikle tarlada ekin yoksa yeşeren birkileri dikenine kadar çekin, ekilip biçiliyorsa tarla çevresindeki varsa taş kaya yığını ve ağaçları çekin. Evvela bi alana hakim olalım sonrasında yönlendirelim biizniALLAH. Selametle. 🤚

Tutankhamun

Kullanıcı
50 santim 8 veya 10 luk bakır kablo alın, 10-12 cm den L şeklinde bükün, alan taramanız bu olsun. Sonra altta linkini verdiğim bölümün Kader 25, İkizceli ve Bornovalı ustalarımızın yazılarını dikkatlice okuyun. Sonrasında çubukları çalışırsa dedektör işini düşünürsünüz.

Hocam ben istanbulda yaşıyorum gideceğim yerde şirinler köyü;) yani bana orada ne gerekiyorsa giderken yanımda götürmek istiyorum bu sebepten önerilerinize ihtiyacım var, teşekkür ederim

Tutankhamun

Kullanıcı
@Tutankhamun kardeşim öncelikle aramıza hoşgeldin hayırlı olsun Rabb'im aradığın ve gönlünden geçen ne işe muvaffak eylesin.
Doğrusu anneannen çok akıllı ve bilge bir kadın olmalı ölmüş ise Rabb'im rahmet eylesin yaşıyor ise Rabb'im sağlıklı uzun ömürlü versin. Bir tarlaların birinde Altın olduğunu söyledi doğrusu ya sızın o tarlalarla ilgilenmeyi bırakacağınızdan kuşku duydu ve altın aramak için tarlayı kazacağınızı bildiği için öyle demiş olabilir.

Biz şöyle yapalım, yer sizin capalayın tarlayı amma derin olsun, sonra da ekersiniz verim artmış olur varsa birşey onu da bulmuş olursunuz. Belki toprak altında kalmış sabit bir kaya veya işarete rastlarsınız bilinmez.

Yer sizin olduğu için kimseyle de bir sorun yaşamış olmazsınız aynı zamanda yerinizi de işlemiş olursunuz.

Selamlar.
Ustam hoş buldum güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Annanem rahmetli olalı 15 seneyi geçti, cümlesine Allah rahmet eylesin 🙏bu bilgiyide abime belki 30 sene önce söylemiş, sizin tahmin ettiğiniz gibi tarlayla ilgilenelim durumu yok ki zaten birden fazla tarla var.
Ben orada kesin bireyler olduğunu hissediyorum ve bunu bulabilmek içinde neler yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum siz saygı değer ustalarımdan.
Teşekkür ederim.

Tutankhamun

Kullanıcı
Tarla gerçekten rum tarlasıysa bakın bu çok önemli bir ecnebi ile bir müslümanın yaşamıda kültürüde inanç açısıda farklıdır. Gerçekten rum olduğuna emin iseniz tarla zaten 1 dönümmüş yani 1.000 metrekare. Bunun için gidip onca parayı cihaza vereceğinize derin dişli sürme ile traktör sürsün. En azından gidecek para 3-5 bin ile kalır. Şöyleyi rumlar tarlalara bel boyu altında gömü koymazlar. Olası en yüksek derinlik 60 cm dir. Şayet bu gömü mezar ile bir gömülmediyse bu şekildedir. Siz hiçbirşey yapmadan önce bi gidin tarlaya bi güzel görsel çekin 4 açıdan, özellikle tarlada ekin yoksa yeşeren birkileri dikenine kadar çekin, ekilip biçiliyorsa tarla çevresindeki varsa taş kaya yığını ve ağaçları çekin. Evvela bi alana hakim olalım sonrasında yönlendirelim biizniALLAH. Selametle. 🤚
Hocam cevap için teşekkürler, ben gittiğim zaman illaki dediklerinizi yapıp sizlerle paylaşmayı dört gözle bekliyorum fakat, oradayken ve sizden gelebilecek uyarıları da araştırmak için yanımda dedektör vs. İle gitmek istiyorum, bu sebepten de yanına gitmeden neler almam gerektiğini öğrenmek istiyorum.
Teşekkür ederim

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Hocam cevap için teşekkürler, ben gittiğim zaman illaki dediklerinizi yapıp sizlerle paylaşmayı dört gözle bekliyorum fakat, oradayken ve sizden gelebilecek uyarıları da araştırmak için yanımda dedektör vs. İle gitmek istiyorum, bu sebepten de yanına gitmeden neler almam gerektiğini öğrenmek istiyorum.
Teşekkür ederim
Alan sadece tarla ise cihaz ve çubuk konusunda ısrar edecekseniz diğer kıymetli uatalar cevap versin. Kayalık vs olmuş olsaydı gerekli malzemeleri söylerdim ki oda tarlada işinize yaramaz

Tutankhamun

Kullanıcı
arkadaşım öncelikle hoş geldin alan tarama diyorsun kesinlikle yaklaşma uzak dur onu alana kadar 70.80 cm lik iki tane bakır veya alimünyum cubuk al onları el tutabileceğin şekilde ey al sana alan tarama boşuna para harcama boşluk bulmak için en güzeli cubuklardır cubuklarla ilgili bölümler var oraları oku bilgi edin dedektöre gelince yüzeyselmi yoksa derinmi arama yapmak istiyorsun ona göre cihaz çeşitleri var 25.30 cmlik yüzeysel aramalar için en ucuz ve güzel cihazlardan biri garret 350 veya yuro ace 400i işini görür derin aramalar için minelap veya diyer cihazlara bak kullanan arkadaşlar çihaz tavsiyesi yaparlar
Ustam minelab go find 66 dedektör işimi görür mü sizce?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20240615-001457_sahibindencom.jpg
    Screenshot_20240615-001457_sahibindencom.jpg
    597.6 KB · Görüntüleme: 0

Tutankhamun

Kullanıcı
Alan sadece tarla ise cihaz ve çubuk konusunda ısrar edecekseniz diğer kıymetli uatalar cevap versin. Kayalık vs olmuş olsaydı gerekli malzemeleri söylerdim ki oda tarlada işinize yaramaz
Alan tarla fakat Rum mezarlığının orada da arama yapacağım, önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim ustam.

GÜLBAHÇELi

USTA
Super Moderatör
Ustam minelab go find 66 dedektör işimi görür mü sizce?
o çihazı kullanmadığım için birşey diyemem bildiğim kadar yüzeysel bir cihaz derinde işini görmez minelap3500 gibi cihaz olsa derini görür fakat çok para tavsiye etmem çünkü o cihazı kullanmak herkezin harcı deyil hem pahalı hemde kesin olmayan birşey için okadar para vermek akıl işi deyil daha önce cihaz kullanmadığın anlaşılıyor sana tavsiyem hiçbirşey alma oraya git ustaların dediği gibi yeri ve çevresini güzelce resimle buraya at ustalar bakıp incelesin ordan sonra diyer işlemlerle uğraşırsın