Kulucka Makinası Veya Oda Termostatı Yapıyoruz | Define işaretleri ve anlamları

Kulucka Makinası Veya Oda Termostatı Yapıyoruz

mc_307

Kullanıcı
Selamün aleyküm arkadaşlar. Pro_tr kurs pi dijital dedektör projesi video çekimlerinde bahsettiğim multi termostat devresini çalıştırmayı başardım.
Bu devreyi ister kuluçka makinesi yapımında kullanın ister evlerinizde oturdugunuz odaya baglayın ve kombi ile bağlantı yapıp oda sıcaklığını belli bir aralıkta tutmaya calışın bu sayede tasarruf yaparsınız, ayrıca sabit bir oda sıcaklığını sağlamış olacaksınız.
Devrenin çalışma prensibi set ayar tuşuna basınca yanıp sönen 3 basamaklı ekranda yukarı ve aşağı tuşları ile sizin istediğiniz en yüksek olması gereken sıcaklığı ayarlıyoruz. Örneğin kulucka makinası için kaba taslak 35.5 derece.
Bundan sonra tekrar set e basıp yeni yanıp sönen ekran gelince burda tolerans degerini belirliyoruz. Yani bizim en düşük olmasını istediğimiz sıcaklık için. Bu deger bizim için 37.5 derece olsun. Yani 38.5 ile arasında 1.0 derece fark var.
Yeni ayarı 1.0 yapınca ısı 37.5 derecenin altına düşünce devre röleyi çekecek ve ısıtma için bağladığımız lambalar yanacak taki 38.5 dereceyi geçene kadar. 38.5 u geçince röle bırakcak ve lambalar söncek taki 37.5 derecenin altına düşene kadar.

Bu devrenin aslı @Mucit23 ustaya ait. Onun hazırladığı ares çizimli pcb dosyasında yollar çok ince ve yakın olduğu için sağolsun @walkman ustama yeniden çizdirdim. Ondan aldığım lay dosyasını bazı yolları iptal edip atlamalar yaparak ve yolları birbirinden uzaklaştırarak yeni bir pcb baskı oluşturdum.
Mucit23 ustanın hex dosyası pickit2 program yükleyici de sıkıntı oluşturuyor ve yüklenmiyordu, k150 yükleyici ile yükleyebildim.
Pro_tr ustamda sağolsun proton plus a çevirdi benim için artık her türlü yükleniyor.
Hepsinede teşekkürü bir borç bilirim.
Ben bu devreyi burda bir abinin oğluna yapıyorum. Kulucka makinası yapcaz, ilerleyen günlerde onunda videosunu eklerim.
Bu video devrenin calıştığını gösteren video, bakalım beğenecekmisiniz.

Kuluçka makinası için otomatik multi termostat:
İlk denemeler :)
a4d9db7a9f0e3cd7f3c722cc61bdc907.jpg

89c2281453f69651f82d9df0d1cbdd21.jpg

a1c5e0313fb20244cfa29a67c0f487bf.jpg

e2763aa7aebb7da77896f713d3fe9271.jpg

d30d77ae2220c09b0baceafa9dd890ac.jpg

Kuluçka Makinesi Deneme Portatifi -1-:

Son düzenleme:

mc_307

Kullanıcı
Haci eline sağlık
Bu çalışmana
Otomatik çevirme viyolünü ekledin mi ;)
Ekleyecen mi :D
Beni uğraştırma her şey otomatik olsun :D
Ustam onu daha eklemedik. Yaptığım arkadaş aceleci. Ben 6 saatte bir kendim ceviririm diyor.
Bir sonrakinda nem bilgisi ve motor cevirmede ekleyecem inş. Aslında Mucit23 ustanın öyle bir devresi de var ama sht11 diye bir sensör var o sadece 35 40 lira. Ben 5 10 liralık bir sensör koyma taraftarıyım ve onun devredeki ekranda 40 lira falan. Ben 15 liralık bişeyle halletmeye çalışcam.
Onun devre 80-100 liraları buluyor.
Daha ucuza halletmek lazım. :D
Ustam bu devreden dersen hediye edecem sana sözüm var. Ama diğeri maliyetli biraz.
Bu arada çevrende eski pc parcalarını beleş alabileceğin bir yer var mı? Yani pc fanı bulabileceğin, birde 12v motor bulabileceğin yer?

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Eline sağlık dostum süper görüküyor
Ben de küçük boy bir tane bozuk buzdolabına yerleştirmeyi düşünüyordum ama
Bu şekilde köpükle kaplamak daha kolay olacak her halde
Bir de ustam
İnfrared lamba ile kullanılsın
Hem ısıdan hemde enerjiden tasarruf edilir
İnfrared lambalar daha çok ısı veriyor ve
Daha az elektrik tüketiyor
Bunu siz biliyorsunuzdur da diğer kullanıcılar için yazıyorum ;)
Hayırlı olsun
Bol çıkımlı kuluçkalar dilerim...

mc_307

Kullanıcı
Eline sağlık dostum süper görüküyor
Ben de küçük boy bir tane bozuk buzdolabına yerleştirmeyi düşünüyordum ama
Bu şekilde köpükle kaplamak daha kolay olacak her halde
Bir de ustam
İnfrared lamba ile kullanılsın
Hem ısıdan hemde enerjiden tasarruf edilir
İnfrared lambalar daha çok ısı veriyor ve
Daha az elektrik tüketiyor
Bunu siz biliyorsunuzdur da diğer kullanıcılar için yazıyorum ;)
Hayırlı olsun
Bol çıkımlı kuluçkalar dilerim...
Eyvallah ustam. Bu benim degil ama devre benim. Bahsettigim yegene yaptim. Daha faaliyete gecmedi. Rafi falan bugun biter belki.
Senin istediğin devre hala hazır degil malasef. yazilim icin bi abime sıkıntı veriyorum ama onun da kafa yoğun. Olursa ilk sana yapcam inş.