2 farklı haç işareti büyük kaya üzerine detaylı bilgi lütfen | Define işaretleri ve anlamları

2 farklı haç işareti büyük kaya üzerine detaylı bilgi lütfen

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
Cevap: 2 farklı haç işareti büyük kaya üzerine detaylı bilgi lütfen

alttaki resimdeki ermeni mezar steli taşı. birde geniş açı ile çekseydin taşı nerede kullanmışlar görsek iyiydi. üstteki haçın büyüklüğü ne kadar? tahmini bir boyut verirmisin. ve bu tip sorularla karşılaşmamak için işaretlerin birde geniş açılı resimini konuna eklemen güzel olurdu. alttaki stel taşının geniş bilgisini ASİAVCI ustamız konuyu görürse yorumunu ekler ve elindeki haç çeşitleri isimli konudan senin haçın aynının nerde kullanıldığını yazar.

ASİAVCI

Kullanıcı

Her iki taşda devşirme 1 resimdeki basit mezar siteli
2 taşdaki haç kilisede veya stadu belirten bir haç bunlara kilise ve mezarlıklarda rastlamak mumkundur ilk bulundukları yer önemlidir 2 haç için özellikle

nusret54

Kullanıcı

İkinci resimdeki taş papaz haçi yani papaz mezar steli resimde görülen cimentolu harç ile bir yere yapistirmissiniz o stelin esas noktasında papaz mezarı var.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

İkinci resimdeki taş papaz haçi yani papaz mezar steli resimde görülen cimentolu harç ile bir yere yapistirmissiniz o stelin esas noktasında papaz mezarı var.

bak nusret usta ne güzel yazmış. yerini de tariflemiş. sende bir araştır bakalım bu taş o duvar arasına nereden gelmiş. ilk yeri nereymiş. tavsiyem yüksek yerlerde ve sergen kayalara yakın yerlerde eski yerini bulabileceğin yönündedir.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

bak nusret usta ne güzel yazmış. yerini de tariflemiş. sende bir araştır bakalım bu taş o duvar arasına nereden gelmiş. ilk yeri nereymiş. tavsiyem yüksek yerlerde ve sergen kayalara yakın yerlerde eski yerini bulabileceğin yönündedir.

ayrıca eklemeyi unutmuşum. bölge ermeni yaşam bölgesiymiş. bu stelin olduğu yere yakın büyük kilise olmalı, büyükçe bir su kaynağı olmalı. bir çok eski mesar olmalı ermeni mezarı. sergen kayalara yönel sergen kayaların az altına yönel kilise mevkisine yönel. ve böyle bir büyük kilise ve küçük kiliseler olduğuna göre burasının orta büyüklükteki bir ermeni kasabası olduğu düşünülebilir. bu durumda bu ermenilerin köy olarak kullandığı yerlerde de güzel malzeme olur köyü de es geçme. 2-3 resme bu kadar yazdık yeter. şimdi sıra sende resimle görelim anlat duyalım.

attack

Kullanıcı

bende aracıyım ama bildiğim kadarı ile söyledikleriniz birebir örtüşüyor .fotoalrın çekildiği yer eski ermeni yerleşim yeridir dediğiniz gibi orda büyük kilise var mezarlıklar var fotoda dikkatinizi çektimi bilmem büyük taşın altı tezekler var temizlenmiş ve yeni temizlenmiş öyle fotoğraflanmış yani köyün her tarafı tarihi eser kaynıyor birde büyük taştaki haç işaretinin solunda y işareti görüyorum sizde gördünüz mü ? o civarda yaşayanlarla konuştuğumda köyün çocukları bile bir kaç ufak bişey bulup saklamış hatıra diye ellerindekinin değerini bile bilmiyorlar bana kalırsa ....şimdi böyle gibi bir yerde çubuk la arama işe yarar mı yada tavsiyeniz ne ? normalde kaya falcılığına inanmam ama üstatlar 2 fotoğrafa bakarak olayı çözdüler ve hakikaten bu yerleşim yerinde çok sayıda malzeme var ..birinci fotoda büyük haç işareti var bölgede akarsu belki eskiden varmış ama araziyi bilmiyorum sormak laızm şuan var mı yok mu ...acaba büyük haç işareti kaya süslemesi yada kilise adres tarifi için olmuş olamaz mı yada mezarlık yönünü belirten bir işaret ? toplu mezarlık alanı ? bu gibi yerlerde sonuca ulaştıracak bir teknik yok mu ? dedektör alsan tarihi eseri göstermez 40 -50 cm den yukarısını gösteren bir cihaz yok piyasadakilerin hepsi fasa fiso ..bilgisayarlı toprak altı nı gösteren cihaz alsak işe yarar mı bilinmez neyse üstadlar detaylı bilgi ve fotoğraf isteyip sizinle en kısa sürede paylaşacam ..

Son düzenleme:

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

bende aracıyım ama bildiğim kadarı ile söyledikleriniz birebir örtüşüyor .fotoalrın çekildiği yer eski ermeni yerleşim yeridir dediğiniz gibi orda büyük kilise var mezarlıklar var fotoda dikkatinizi çektimi bilmem büyük taşın altı tezekler var temizlenmiş ve yeni temizlenmiş öyle fotoğraflanmış yani köyün her tarafı tarihi eser kaynıyor birde büyük taştaki haç işaretinin solunda y işareti görüyorum sizde gördünüz mü ? o civarda yaşayanlarla konuştuğumda köyün çocukları bile bir kaç ufak bişey bulup saklamış hatıra diye ellerindekinin değerini bile bilmiyorlar bana kalırsa ....şimdi böyle gibi bir yerde çubuk la arama işe yarar mı yada tavsiyeniz ne ? normalde kaya falcılığına inanmam ama üstatlar 2 fotoğrafa bakarak olayı çözdüler ve hakikaten bu yerleşim yerinde çok sayıda malzeme var ..birinci fotoda büyük haç işareti var bölgede akarsu belki eskiden varmış ama araziyi bilmiyorum sormak laızm şuan var mı yok mu ...acaba büyük haç işareti kaya süslemesi yada kilise adres tarifi için olmuş olamaz mı yada mezarlık yönünü belirten bir işaret ? toplu mezarlık alanı ? bu gibi yerlerde sonuca ulaştıracak bir teknik yok mu ? dedektör alsan tarihi eseri göstermez 40 -50 cm den yukarısını gösteren bir cihaz yok piyasadakilerin hepsi fasa fiso ..bilgisayarlı toprak altı nı gösteren cihaz alsak işe yarar mı bilinmez neyse üstadlar detaylı bilgi ve fotoğraf isteyip sizinle en kısa sürede paylaşacam ..

buraya uzun zaman ayırman ve detayları santim santim gezerek bulman lazım. bu kadar ilgelenebilecek zamanın varsa hevesin varsa buraya yönel yoksa bir git gelle burdan malzeme almak zordur bilesin. ben bizzat tecrübe ettim ;) ilgilenirsende bulana kadar yılmadan usanmadan aramalısın. kararlı olmalısın. ermeni parası kolay nasip olmuyor

star21

Kullanıcı

bu sabit kaya üzerine yapılmamış o kaya mezar taşı oraya getirilip konulmuş...birşey çıkmaz ama getirildiği yer önemli...

attack

Kullanıcı

bu sabit kaya üzerine yapılmamış o kaya mezar taşı oraya getirilip konulmuş...birşey çıkmaz ama getirildiği yer önemli...

hangisinden bahsediyorusn birinci mi ikinci resimden mi