ALLAH VAR, ALLAH VAR!!!" | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

ALLAH VAR, ALLAH VAR!!!"

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Sevgili dostlar, netten her yazılıp çizilen gerek sevgili peygamberimize, gerekse sahabe'i kiram efendilerimize atfedilen, hadis ve rivayetlere çok temkinli yaklaşılması lazım.. çok güvenilir kaynaklardan gelip gelmediğine dikkat etmeliyiz, o kadar yalan yakıştırma sözler yazılıp çiziliyorki, gönüle dokunan bir iki cümle kurup, altına mevlana.. hz. Ali.. hz. Ömer yazıp zehirlerini kusanlar az değil...
Bana biri sorsaki Allah'ı seviyormusun..
Bende evet desem yalan söylemiş olurmuyum sizce...
Veya Anam beni keşke doğurmasaydı demek doğrumu sizce...
Bizki sade bir müslüman olarak derizki, bütün alemlerin rabbi olan Allah'u teâlâ bize değer vermiş, kıymet vermiş, kulum diye halk etmiş.. anamızı babamızı vesile kılarak dünyaya getirerek, insan olarak şereflendirmiş.. o yüceler yücesi mevlaya dönüpte, keşke beni yaratmasaydın demiş olmazmıyız...
Bu dünya semasında ne kadar acze düşersek düşelim, ne kadar çileye düçar olursak olalım, bir kere dahi olsa "o kadiri mutlak olan Rabbe.. secdeye varmamıza değmezmi "
Kaldıki hz. Ömer efendimiz gibi, peygamber efendimizizin en yakınındaki, onun için seve seve Allah razı için can verecek insanın, ağzından böyle bir kelimenin çıkması mümkün değildir...

A21MEDLi

Admin
Sevgili dostlar, netten her yazılıp çizilen gerek sevgili peygamberimize, gerekse sahabe'i kiram efendilerimize atfedilen, hadis ve rivayetlere çok temkinli yaklaşılması lazım.. çok güvenilir kaynaklardan gelip gelmediğine dikkat etmeliyiz, o kadar yalan yakıştırma sözler yazılıp çiziliyorki, gönüle dokunan bir iki cümle kurup, altına mevlana.. hz. Ali.. hz. Ömer yazıp zehirlerini kusanlar az değil...
Bizki sade bir müslüman olarak derizki, bütün alemlerin rabbi olan Allah'u teâlâ bize değer vermiş, kıymet vermiş, kulum diye halk etmiş.. anamızı babamızı vesile kılarak dünyaya getirerek, insan olarak şereflendirmiş.. o yüceler yücesi mevlaya dönüpte, keşke beni yaratmasaydın demiş olmazmıyız...
Bu dünya semasında ne kadar acze düşersek düşelim, ne kadar çileye düçar olursak olalım, bir kere dahi olsa "o kadiri mutlak olan Rabbe.. secdeye varmamıza değmezmi "
Kaldıki hz. Ömer efendimiz gibi, peygamber efendimizizin en yakınındaki, onun için seve seve Allah razı için can verecek insanın, ağzından böyle bir kelimenin çıkması mümkün değildir...

haklısın ustam
Allah c.c. sevmenin ölçüsü belli çerçevelerde bizlere Peygamberimiz a.s.v. vasıtasıyla Kuran'da ve sünneti seniyesinde belirtılmiş zaten....en başta Laaa illaheillallah Muhammeden Resulullah demek.sonra yapın dediğini yapmaktır..
yapmayın dedikleri,bunlar haram ve şirktten sakının dediklerinden sakınmak...
bizim Allah azze ve celleyi sevmenin O'na samimi bir kul olmanın yolu bu olmalıdır.ötesi Rabimizin üzerimizdeki tasarufundan ümitkar olmamızdır.

Kafkaslı

Vip Üye
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin
tıbbı’l-kulûbi ve devaihâ ve âfiyeti’l-ebdâni
ve şifaihâ ve nuri’l-ebsâri ve zıyâihâ ve alâ âlihî
ve sahbihi ecmaîn. Velhamdülillahi Rabbi’l-âlemîn.
Yüce Allah'ın yeryüzünde bilinen ve
bilinmeyen özel kulları vardır.
Böyle yüzüne bakanı bahtiyar eden,
insanı rahatlatan bu dünyanın huzursuz
havasından koparıp ilahi bir surete
büründüren kullardır
Estauzubillah; Aldanma Gönül,
Her can ölümü tadacaktır sonra
bize döndürüleceksiniz.
[Ankebût, 57'den sızan derin manâ]
Her gün gelip giden gündüz gece,
her yıl değişen mevsimler, sonbahar
ve kış ile ölümü, bahar ve yaz suretinde
öldükten sonra dirilmeyi çağrıştıran
ve hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayan
insana “ölüm var!” dedirten fırsatlardır.
Her gün karşılaştığımız “vefat haberleri”
bizlere nebevî bir ifade ile “ölümün
ne güzel bir öğüt” olduğunu haykırır
Hani insan hiç ummadığı bir anda
bir haberle sarsılır
nefsin şerrinden muhafaza eylesin.
Hastalıklardan muhafaza eylesin.
Hastalık derken hem maddi hastalık,
hem de görünmeyen ve esas
hastalık olan nefs hastalığından,
gaflet hastalığından muhafaza eylesin”
satırlar, fakire O’ndan kalan son hatıra oldu…
Ömür tükendi, Ömür tükendi ise Allah başka
bir ömür verir. Geçici ömür kalmadıysa
işte şuracıkta tükenmeyen, ölümsüz ömür.
Ortada ölüm konuşurken fazla söze ne hacet…
Söze yakışan da ağızların tadını kaçıran
ölümü dinleyip sükût libasına bürünmek değil mi?
Bedenin ölür ama sende bulunan
gerçek ben “ilahî emanet” ölmez. Çünkü
sen Hakk’ın sıfatlarında yaratılmışsın.
Allah’a ne son vardır ne de sınır.
Ecel, kafesi kırar ama kuşu incitmez.
“Alvarlı Efe Hazretleri : “Sabır kıl her belaya,
rahmet-i Rahman’ı incitme.” diyor.
Her belaya sabret, Allah’ı incitme.
Demek ki belalar, Allah’ın ehl-i tevhid’e
bir imtihanıdır. Eğer sabretmezse,
isyan ederse, bu bela nerden geldi,
beni mi buldu, ben böyle mi
olacaktım derse Rahmet-i
Rahman’ı incitirsin
Firkatin nârıyla yandım Yâ Resullah
Vuslatın aşkıyla doldum Yâ Resullah
Yandı gönlüm külhan oldu Yâ Resullah.
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin
tıbbı’l-kulûbi ve devaihâ ve âfiyeti’l-ebdâni
ve şifaihâ ve nuri’l-ebsâri ve zıyâihâ ve alâ âlihî
ve sahbihi ecmaîn. Velhamdülillahi Rabbi’l-âlemîn.
Âmin, bi hürmeti Tahâ ve Yasin ve âl’i Ya-sin ...
SELAMETLE.

A21MEDLi

Admin
Degerli ustam,aslında hz.Ömer r.a. sözünün Muhatapları bellidir,
kimdir onlar; (Mahşerde Allah c.c. verecegi hükme karışamayız sadece gördüğümüze göre konuşursak) kelimei Şehadet getiripte bunun dışında Camii nin yolunu bilmeyen,yeri geldiginde zina yapmaktan çekinmeyen,Faiz yemekten behis duymayan,içkisini içen,vs.vs.şimdi biz bu insana Allahı seviyor diyebilirmiyiz? Diyemeyiz çünkü İnsan sevdiginin sözünü dinler...
Hepimizin cevresinde var, Sokak röportajlarında görüyoruz,Sipiker soruyor Müslümanmısın Elhamdulillah Müslümanım diyor..sipiker soruyor Kâbe nerede çıt yok.Fatiha suresini söylermisin çıt yok..
Eeee biz bu adama veya bayana veya çocugun Müslümanım demesi Allahı seviyorum demesine inanırmıyız??
Bu tür insanlar Peygamberimiz a.s.v.dönemindede vardı bunlar yeni türemediler..
Bu yüzden böylesi Her lafı,5 vakit namazını kaçırmayan,kaçırdığındada Tövbe eden,zinadan faizden ickiden vs.vs.uzak duran......mümkün mertebe kul hakkını yemekten imtina eden.Müslümanlara söylenmiyor.
Genel manada söylenen laflardır.. Şahıslar muhatap alınmıyor....herkes kendine bi pay çıkarsın isteniyor..

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Zamanında Sultan Ahmet meydanında Allahın veli bir kulu varmış, gelen gidenin kolundan tutup: "ALLAH VAR, ALLAH VAR!!!" diye insanları silkeliyormuş.
Tabii insanlar buna deli muamelesi yapıyor, pek ciddiye almıyor.
Ben de 10 yıllık imamım, bu zattan haberim yok ve SultanAhmet ziyareti çıkışında baktım benim de kolumdan tutup "ALLAH VAR, ALLAH VAR" diye bedenimi silkeledi...
Ben de, meczuptur deyip elimle adamın sırtını sıvazlayarak: "Elbetteki Allah var kardeşim, hiç olmaz mı" diye tasdik ettim.
Adam tekrar eti: "AMA GERÇEKTEN ALLAH VAR!"
Ben bu sefer daha sıcak bir karşılık ile: "Evet, gerçekten Allah var" dedim. Ama bu mübarek adam, yüzüme bakıp bu sefer bedenimi değil adeta ruhumu silkelercesine: "HAYIR, HAYIR. ÖYLE BÖYLE DEĞİL. SANDIĞINIZ GİBİ HİÇ DEĞİL. GERÇEKTEN DE ALLAH VAR!!!" dedi.
Ben hala meczupluğuna bağlayıp kırmadan cevap vermeye çalışırken birden vicdanım irkiliverdi. Ne demekti: "ÖYLE BÖYLE DEĞİL" ne demekti: "SANDIĞIMIZ GİBİ DEĞİL"
Biz Allahı nasıl biliyorduk ki; bu zat bilmediğimizden bu kadar emin bir şekilde bizi ikaz ediyordu. Ben bir İmamım ben bilmezsen kim bilecekti Allahın var olduğunu.
Ama bir tuhaflık vardı bu uyarıda, bu meczubun bu söylemi yabana atılacak cinsten değildi, bu mübarek zat öyle laf olsun diye değil, yürekten ikaz ediyordu beni.
Yoksa, yoksa gerçekten de Allahın varlığının farkında değilmiydim???
((🤔 🤔 🤔))...
Bu mübarek adam ruhumu öyle bir silkelemişti ki, on yıllık bir imam olduğum halde gerçekten de Allahın varlığını tam idrak edemediğimi fark ettim. Olduğum yere yığıldım, bu zat kolumdan tutup beni bir kenara çekti. Ben ağladım o benimle ağladı, ben sustum o benimle sustu.
İki saat sonra ancak kendime gelebildim ve o zat yüzüme öyle bir sevgi ile baktı ki, gayriihtiyari elini öpmeye giriştim ama o bana sarıldı. Ve "ELHAMDULİLLAH, BİR İNANAN KARDEŞİMİ DAHA BULDUM" dedi. ve ardından "ŞİMDİ VAR GİT, MÜSLÜMANLARA ALLAHIN GERÇEKTEN VAR OLDUĞUNU ANLAT AMA HABERİN OLSUN. ÇOK ZORDUR, MÜSLÜMANLARA ALLAHIN VAR OLDUĞUNU ANLATMAK" dedi ve ayrıldık...
O gündür bugündür Aslında Allah varmış gibi inanan ama yokmuş gibi yaşayan insanların kolundan tutup silkeleyerek "ALLAH VAR, ALLAH VAR. ÖYLE BÖYLE DEĞİL, SANDIĞINIZ GİBİ HİÇ DEĞİL, GERÇEKTEN DE ALLAH VAR!!!" Diye bağırasım gelir...
....
Evet, değerli dost ve takipçilerim!
Bu hocamın bu hadiseyi bana anlatalı uzun yıllar oldu ama bendeki etkisi hala taptaze.
Çarşı pazarlarımıza baktığımda ben de aynen o meczup gibi kollarınızdan tutup: "ALLAH VAR, ALLAH VAR. ÖYLE BÖYLE DEĞİL, SANDIĞINIZ GİBİ HİÇ DEĞİL, GERÇEKTEN DE ALLAH VAR!!!" diyesim gelir...
Çünkü; Lafa gelince hepimiz Allaha inandığımızı ve sadece Allah'a taptığımızı iddia ederiz ama yaşantımıza, geçirdiğimiz zamana, hal ve hareketlerimize, evlerimize, ailemize, çocuklarımıza ve hatta ticaretimize ve işlerimize dahi bakabilirsek.
Vicdanımız ile adam akıllı bir nefis muhasebemizi yapabilirsek. Maalesef Allahtan önce başka bir sürü şeye taptığımızı ve Allahın varlığına gerçek manada idrak edemediğimizi de derin bir üzüntü ve pişmanlık ile fark edeceğiz maalesef.
Elbetteki, derin bir bakış ve tefekkür ile bu muhasebeyi yapmalıyız. Yoksa öyle laf olsun diye kendimizi muhasebe etsek bile içinde bulunduğumuz bu acı gerçekleri göremeyiz...
Nitekim 10 yıllık hocamız bile kolundan iki defa silkelenerek ikaz edilmiş ama üçüncüsünde ancak vicdanı uyanabilmiştir.
Şimdi kimse bizim kolumuzdan tutup bizi silkelemeden biz kendi başımıza bu derin gafletten nasıl uyanabilirizki, biz kendi kendimizi tam bir muhasebe ile silkelemeden?...
Dahası o meczup zatı eskilerin hepsi bilir, o zat günde en az yüz kişinin kolundan tutmuştur ama neredeyse hepsi o zata deli muamelesi yapmıştır.
Yani demem o ki; öyle laf olsun diye değil, Gerçekten ALLAH VARMIŞ gibi bir muhasebemizi yapamazsak, bu gaflet uykusundan gerçek manada asla uyanamaz ve gerçekten Allahın varlığını idrak edemeyiz!
((😢😢😢))
Zaten rabbimiz de bizi açıkça ikaz etmektedir: "De ki: Hayır, siz iman etmediniz; ancak 'müslüman olduk' deyin. İman henüz kalplerinize girmiş değildir." (Hucurat 14)

Ayrıca Nisa 136. Ayeti üzerine de çok derin tefekkür etmek icab eder: "EY İMAN EDENLER! İMAN EDİNİZ."

Cenabı Allahın bizleri gerçekten varlığından haberdar olanlardan eylesin.
Alıntı
Maş’ALLAH vallahi içim ürperdi. Anlayana ne hikmetli bir söz anlamayana nekadar da anlamsız bir hikaye. 😞

Kader25

Admin
Esselamualeykum ümitkariz usta ne seviniriz nede üzülürüz semiğna ve atagna

Esselamualeykum bayram çoktandir muhabbet edemiyoruz hal keyif nasıl senin tel telefon kırılınca kayboldu özelden yazarsan memnun olurum kurbanım ümitkariz ne üzulürüz nede seviniriz hakikat ehliyle beraber oluruz inşallah
La tahzen innallahe meana
Aleyküm Selam abi.
Whatsupp dan yazarım abi. Kaydedersin inşallah.
Elhamdülillah iyim abi. 1 aydır çalışıyorum bir yerde. Biraz yoğunluğum var, 15 gün içinde rahatlarız inşallah.

Kader25

Admin
Degerli ustam,aslında hz.Ömer r.a. sözünün Muhatapları bellidir,
kimdir onlar; (Mahşerde Allah c.c. verecegi hükme karışamayız sadece gördüğümüze göre konuşursak) kelimei Şehadet getiripte bunun dışında Camii nin yolunu bilmeyen,yeri geldiginde zina yapmaktan çekinmeyen,Faiz yemekten behis duymayan,içkisini içen,vs.vs.şimdi biz bu insana Allahı seviyor diyebilirmiyiz? Diyemeyiz çünkü İnsan sevdiginin sözünü dinler...
Hepimizin cevresinde var, Sokak röportajlarında görüyoruz,Sipiker soruyor Müslümanmısın Elhamdulillah Müslümanım diyor..sipiker soruyor Kâbe nerede çıt yok.Fatiha suresini söylermisin çıt yok..
Eeee biz bu adama veya bayana veya çocugun Müslümanım demesi Allahı seviyorum demesine inanırmıyız??
Bu tür insanlar Peygamberimiz a.s.v.dönemindede vardı bunlar yeni türemediler..
Bu yüzden böylesi Her lafı,5 vakit namazını kaçırmayan,kaçırdığındada Tövbe eden,zinadan faizden ickiden vs.vs.uzak duran......mümkün mertebe kul hakkını yemekten imtina eden.Müslümanlara söylenmiyor.
Genel manada söylenen laflardır.. Şahıslar muhatap alınmıyor....herkes kendine bi pay çıkarsın isteniyor..
Hz.Ömer ra. bu sözü,
Allahu Tealaya layık kulluk yapamadığını düşünerek demiş diyor alimler.
Halbuki yaşarken cennetle müjdelenen 10 sahabe içindeydi.
Bizim işimiz çok zor, amma bizi seven ve Allahu Tealadan isteyen Efendimizin sav hatırına umudumuz yüksek inşallah.

A21MEDLi

Admin
Evet ustam,Bizim durumumuz dahada zor,Fakat ümitkârız...
Allah c.c.99 ismi sıfatlarından herhangi birini,Kullara,Sisteme vermeyelimde,Takdiri İlahi hakkımızda Hayrlısını verir inşallah..