Arkeologlar Kuşadası'nın 'yitik tümülüsünün' yerini buldular | Define işaretleri ve anlamları

Arkeologlar Kuşadası'nın 'yitik tümülüsünün' yerini buldular

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Aydın`ın Kuşadası ilçesinde yürütülen yüzey araştırmalarında 2 bin 350 yıllık üst düzey bir yöneticinin mezarının bulunduğu sanılan tümülüs ortaya çıkartıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydın Erön, yüzey araştırmasının yapıldığı Kuştur mevkisinde gazetecilere açıklama yaptı.
Aydın`ın Kuşadası ilçesinde yürütülen yüzey araştırmalarında 2 bin 350 yıllık üst düzey bir yöneticinin mezarının bulunduğu sanılan tümülüs ortaya çıkartıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydın Erön, yüzey araştırmasının yapıldığı Kuştur mevkisinde gazetecilere açıklama yaptı.
"Tümülüsün 23 metre çapında dairesel bir alan içerisinde neredeyse ilk günkü halini koruduğunu belirten Erön, şunları kaydetti: "Batı Anadolu coğrafyasında bu kadar sağlam nitelikte anıt mezar çok zor buluyoruz. Arkeoloji dünyası için çok önemli. Çünkü o dönemle ilgili bu tip anıt mezar pek yok. Helenistik dönem yani M.Ö 300-350 arasında bu kadar sağlam tümülüs anıt mezar mimarisi, Batı Anadolu’da sadece birkaç örnekte karşımıza çıkıyor. Bu açıdan büyük ses getirir bu çalışma. Duvar işçiliğinin çok kaliteli olduğunu zaten bize kanıtlıyor."
35402.jpg
35404.jpg
35407.jpg

OKLiT

DENETİM SORUMLUSU
Super Moderatör
Selamün aleyküm hocam
İyi güzel hoş ama buralar yeni acilmamiski. Hem tepeden girilmis hemii
İclerinde otlar büyümüş bunlar böyle acmazlar arkologlar teoeden girmez kacak kaxidan arta kalanlar gibime geldi. Bence yinede teşekkürler emeğinize yüreğinize sağlık

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
çok güzel bir odası varmış. bende ustaya katılıyorum, defineciler uzmanlardan daha uzman davranarak önce bulmuşlar :) tümülüslerde yön bulmak zor oldugundan tepeden girmek işi kolaylamış görünüyor.

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Burası daha önceden bulunmuş ama uzun bir süre işlem yapılmadan öyle kalıp unutulmuş