Ayazmalar hakkında | Define işaretleri ve anlamları

Ayazmalar hakkında

pelteks

Kullanıcı
S.a.
ayazmaların planı, konumu,yapısı,işaretleri,işleyişi vb konularında detay bilgi İnternet'te bulamadım..tecrübesi olan veya kaynak gösterebilecek bir arkadaş lazım...şimdiden teşekkürler

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Burada gayet güzel anlatılmış. Belki işine yarar
Google'a şu şekilde aratırsan epey bilgi var "ayazma yapısı nasıldır pdf"
özellikle bunu indir bir sürü ayazmanın bütün detayları var. Sayfanın en altında pdf dosyası var. Mükemmel bir inceleme

Moderatör tarafında düzenlendi:

pelteks

Kullanıcı
Burada gayet güzel anlatılmış. Belki işine yarar
Google'a şu şekilde aratırsan epey bilgi var "ayazma yapısı nasıldır pdf"
özellikle bunu indir bir sürü ayazmanın bütün detayları var. Sayfanın en altında pdf dosyası var. Mükemmel bir inceleme

Teşekkür ederim..çok faydalanmış olsamda,yeraltındaki bir ayazmanın yüzeydeki bulguları konusunda pek bilgi yok..kilisenin 40 mt doğusunda kalıyor yazıyor..
mesela bu durum sabit mi oluyor..
Yer altında bulunan ayazmaların yüzeydeki bulguları neler oluyor.

Bilgi sahibi olan varsa desteğini bekliyorum.

Örnek olarak internette bulduğum,yurtdışında olan bir yeraltı kutsal kuyu yani ayazmanın planı paylaşılmış..bahçe girişinde eski bir yaban kirazı,yüzeyde arka kısmı duvarla örülmüş minik bir kulübe var.planını görseldeki gibi paylaşmışlar

Ekli dosyalar

• IMG-20221006-WA0001.jpg
    IMG-20221006-WA0001.jpg
    122.5 KB · Görüntüleme: 6

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Teşekkür ederim..çok faydalanmış olsamda,yeraltındaki bir ayazmanın yüzeydeki bulguları konusunda pek bilgi yok..kilisenin 40 mt doğusunda kalıyor yazıyor..
mesela bu durum sabit mi oluyor..
Yer altında bulunan ayazmaların yüzeydeki bulguları neler oluyor.

Bilgi sahibi olan varsa desteğini bekliyorum.

Örnek olarak internette bulduğum,yurtdışında olan bir yeraltı kutsal kuyu yani ayazmanın planı paylaşılmış..bahçe girişinde eski bir yaban kirazı,yüzeyde arka kısmı duvarla örülmüş minik bir kulübe var.planını görseldeki gibi paylaşmışlar
Baktığım kadarı ile ayazmaların belirgin bir yapısı yok. Nereye bir kilise-manastır kursalar hemen yanındaki suyu ayazma yapıp bir aziz veya azize adıyla kutsamışlar ve bağış toplamışlar. Doğrudan ayazma olarak yapılanlar ise muhakkak bir dini tapınağın yanında ve çoğunlukla da birleşik durumda. O yüzden belirgin bir işaretleri yok, sadece kutsanma amaçlı kullanmışlar.
Mesela İznik'de Böcek ayazma planı. İznik’te 1922’de tamamen yıkılan Koimesis (Meryem’in göğe çıkışı) Kilisesi’nin komşusu olan Böcek ayazması da kubbeli basit bir mekândan ibaret olup burada da kutsal su tam ortada tabandan çıkmaktadır
1689879076236.png

Bu konudaki bir araştırmada şöyle denmektedir. "Osmanlı Devleti’nin hükümran olduğu yıllarda ve bilhassa geçen yüzyıl içerisinde tesis edilen bu ayazmaların belirli bir mimarileri yoktur. Son yıllarda ise bunlar terkedilmiş, çoğu da unutularak kaybolmuştur"

pelteks

Kullanıcı
Baktığım kadarı ile ayazmaların belirgin bir yapısı yok. Nereye bir kilise-manastır kursalar hemen yanındaki suyu ayazma yapıp bir aziz veya azize adıyla kutsamışlar ve bağış toplamışlar. Doğrudan ayazma olarak yapılanlar ise muhakkak bir dini tapınağın yanında ve çoğunlukla da birleşik durumda. O yüzden belirgin bir işaretleri yok, sadece kutsanma amaçlı kullanmışlar.
Mesela İznik'de Böcek ayazma planı. İznik’te 1922’de tamamen yıkılan Koimesis (Meryem’in göğe çıkışı) Kilisesi’nin komşusu olan Böcek ayazması da kubbeli basit bir mekândan ibaret olup burada da kutsal su tam ortada tabandan çıkmaktadır
Ekli dosyayı görüntüle 24892

Bu konudaki bir araştırmada şöyle denmektedir. "Osmanlı Devleti’nin hükümran olduğu yıllarda ve bilhassa geçen yüzyıl içerisinde tesis edilen bu ayazmaların belirli bir mimarileri yoktur. Son yıllarda ise bunlar terkedilmiş, çoğu da unutularak kaybolmuştur"
Evet hocam benim baktığım kadarıyla da net bir işaretleri yok...ben çok bilmediğimden genelde eşleştirme yaparak ilerlemeye çalışıyorum...
neyle uğraştığımı bilmek amacıyla bu konuyu meşe ağacı konuma ışık tutsun diye açtım...

Şöyleki meşe ağacı konumdaki bulgular daha çok yurtdışındaki kutsal kuyu diye paylaşılanlarla çok eşleştirdim..bahçe girişinde benimkindeki gibi tek yaban kirazı bile var :)

Bu sıcaklarda bile kuru duvarın altından çıkan dolguyu kaldırdığım yer hiç kurumadı..çöken alan hala yaş...alttaki kayalık dibi yaş..hepsi su akar yolunda ve çubuğun verdiği boşlukta ayazma çıkacak galiba :)

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230720_220756_Gallery.jpg
    Screenshot_20230720_220756_Gallery.jpg
    354.4 KB · Görüntüleme: 6

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Evet hocam benim baktığım kadarıyla da net bir işaretleri yok...ben çok bilmediğimden genelde eşleştirme yaparak ilerlemeye çalışıyorum...
neyle uğraştığımı bilmek amacıyla bu konuyu meşe ağacı konuma ışık tutsun diye açtım...

Şöyleki meşe ağacı konumdaki bulgular daha çok yurtdışındaki kutsal kuyu diye paylaşılanlarla çok eşleştirdim..bahçe girişinde benimkindeki gibi tek yaban kirazı bile var :)

Bu sıcaklarda bile kuru duvarın altından çıkan dolguyu kaldırdığım yer hiç kurumadı..çöken alan hala yaş...alttaki kayalık dibi yaş..hepsi su akar yolunda ve çubuğun verdiği boşlukta ayazma çıkacak galiba :)
Mümkündür, çubuk suyu kolay tespit eder. Moda oldu artık suyu çıkartırsanız şifalı su diye şişeleyip satın :) (şakaydı :) )

pelteks

Kullanıcı
Su savaşının olduğu bir dönemde benim de aklımdan geçmedi değil :) marka bile hazır :)
Arazimdeki su konusunu buradan devam ettirmek istiyorum..bu başlık suya-kuyuya veya hamama daha uygun :)

Hamam dedim zira yukarıdaki ıslak zeminde yani sondaj yapılacak noktada kükürt kokusu duymuştum...KAPLICA suyu çıkma ihtimalini arttırmışken,

Ortalama 25mt alt tarafındaki çökme yapan yerin içine ışıkla girdiğimde,su buharının baca gibi yukarı doğru çıktığını gördüm.

Hal böyle iken bu duruma göre de kontrol noktaları konusunda desteklerinizi bekliyorum.

Sıcak suyu belki satamam ama hamam kurabilir,site üyelerine ücretsiz kullanıma sunabilirim :)

Video linki burada

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230616_001731_Gallery.jpg
    Screenshot_20230616_001731_Gallery.jpg
    246.3 KB · Görüntüleme: 7