Bakar Mısınız Ustadlar | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Bakar Mısınız Ustadlar

feylezof

Kullanıcı
Boşluk bakmasını biliyorsan tüneli bul,kare içine aldığım kaya tünelin varlığını ispatlıyor, daire içine aldığım işçilikli ise V gibi duruyor,V nin ön taraflarından bir yerden yani kare içine aldığım dikili kayanın bize göre arkada kalan kısımlardan bak tüneli.Diğer ayrıntılara fazla takılma, tek çare tüneli bulmak,tünel başlangıcı kuyudan olabilir.Nasibiniz bol olsun.

bornovalı

USTA
Super Moderatör
@gıral @bozkurt @aliveli44 @FENERLİ @ersan @YAĞMUR ADAM @MAVRAN @ihtiyar45 @Leon28 @bornovalı @defineci11 ve ismini sayamadigim diğer ustalarım siteye resim paylaştım ama sadece Ersan hocam bakıp yorum yaptı Diğer ustalarimin yorumlarını almak isterim lütfen bu konuda bana yardımcı olun sağlıcakla kalın
S.A.
merhaba Dedo ustam
Öncelikle belirteyim ki; benim nacizane çalışma alanım; ÇATAL ve L çubuklar. Bunların geçmişte ve günümüzde kullanım amacı, bazı insanlarda tepki verip bazı insanlarda niçin tepki vermediği, alınan bu tepki veya çekimin insan faktörü ile tepki veya çekim alınan cisim ile nasıl bir bağlantısı olduğu, bu tepki veya çekime etki eden faktörler. (manyetik alan, ısıl ışınım, kan dolaşı vb.)
Bizler elimizden geldiğince her yardım talebine cevap vermeye çalışırız. Ancak yardım talep ettiğiniz konu da malesef yeterli ilime sahip değilim. "ilim sahibi olmadan fikir sahibi olmak" da bizlere yakışmaz.
Yayınladığım yazılara dikkat ederseniz, sadece çubuklar üzerine olduğunu göreceksiniz. Bu site de yayınlanan resim ve yapılan yorumları elimden geldiğince takip edip, kendimi bu konularda da geliştirmeye çalışıyorum. inşallah yeterli ilim sahibi olur isek, bunları da paylaşmaktan hiç çekinmem. Bir de bu işler meballi işlerdir. Ben böyle böyle yap derim.Sözüme güvenilip ona göre hareket edilir. Eğer sonuca ulaşılamaz ise, bu kul hakkına girer. Niçin böyle yazdığımı daha iyi ifade edebilmek için vaktin var ise yazımı okumaya devam edebilirsin.
Onbeş-yirmi gün önce kayınpederim dedesinden kalma bir tarla da bir şeyler ekeceğim diye tutturdu. Torun-çoluk-çoçuk bir laf anlatamadılar. Maşallah çok da sağlam. O yaşta taşı sıksa suyunu çıkarır. Gel gelelim su yok. Bizim hanım sakın karışma bırak su olmayınca vaz geçer deyince ses etmedim. Ama adam inat illa suyu çıkaracak. O çivardan birilerini getirmiş, kuyu mu kazalım, artezyen mi vuralım,nereye açalım diye konuşurlarken,birisi; çağır damadını o sana söylesin demiş. Kayırpeder şaşırmış. O nereden bilsin bunları? Gelmiş bize, kızına sormuş. O da yalan söylemektense doğru söylemiş. O biraz anlar bu işlerden diye. Adam akıllı ya; çocuklarını torunları hatta benim dünürleri bile piknik yapmaya çağırdı. Davete icap gerekir dedik gittik. Lafı açtı. Ben seni çocukluğundan beri tanırım. Bunca senedir de damadımsın. Bu işlerle ilgilendiğini bilmiyordum. Göster bakalım su nerede? Bende ona göre hareket edeceğim. dedi. Adamın vaz geçmeye niyeti yok. Ben de tamam o zaman dedim. Tarlayı gezdim. 4 yerden su geçiyor. 2. si 9-10 m. derinlikte 1-2 parmak.lık su
3.sü tarlanın kıyısında ama sızma su. 4 .sü ise tam çardağı kurduğu yerin dibinde. fakat kaynak suyu.
Tarlanın kıyısı uygundur dedim. 6.5 - 7 m. derinliğinde ama bak bu su sızma su. Sana ne kadar su lazım. Yap hesabını dedim. Ona göre kuyu açarız veya diğer yerlere artezyen açtırırız dedim. Kuyu açalım dedi. O zaman hafta sonu geliriz hep beraber inşallah ALLAHIN izniyle kazarız dedim. Daha ertesi gün git sen kepçeci ile anlaş, 1 m. çapında 60. derinliğinde 10 tane künk al. Başla çalışmaya. Kepçe 6. m. iniyor. Su 6.5 ile 7 m. arasında söyledim de. Kepçe benim işaretlediğim yeri kazmaya başlıyor. 2 m. derinde koca bir kaya. Ya kırıcı gelecek veya yana kayacaksın başka care yok. Biraz daha aşağıya kaymışlar 6.m kazmışlar. Kepçeci benden bu kadar demiş. Su yok tabi. O esnada, Damadına sor deyin kişi gelmiş. Ne oldu bitti derken. Adam sana söylemiş su biraz daha derinde. Bizim ki dinlemiyor. Künkleri de getirtmiş. İndirin bunları aşağıya. Ben en azından bunu depo gibi kullanırım. Tankerle su getirtirim. Falan filan...
künkler indirildikten sonra gelen kişi ben aşağıya iniyorum. Biraz daha eşeleyim demiş. İnmiş aşağıya. Yarım metre daha kazınca az bir şey su gelmiş. Çıkmış yukarı burada su var. keşke tünkleri indirmeden biraz daha kazsaydık. Bizim ki dinlemiyor. Bırakın artık tamam artık deyip milleti gönderiyor.
2-3 gün sonra ise kızım damadım bize yemeğe gelirlerken dedelerine de uğramışlar, onu da alıp getirmişler. Adam da bir surat anlatamam. Diyorum kızdı herhalde bir şeylere. Sonra laf lafı açtı. Ne zaman başlayalım kuyuyu kazmaya değince, adam döküldü. senin sözüne uydum. Bir sürü masraf yaptım. Ama su yok. Tek sorduğum şey kaç metre kazdırdın. 6 metre dedi. üstüne gitmedim. Hafta sonu gelir bakarım dedim. Geçen hafta sonu gittim. Beni görmedi. Oturmuş çardağın altında keyif çatıyor. Kazdıkları kuyunun yanına gittim. Ne gördüm biliyormusunuz? yaklaşık 2,5 m. lik bir su var kuyunun içerisinde. Çağırdım, geldi. Bu su nereden geldi. Ben de anlamadım. Sabah geldiğim de kuyu yu böyle gördüm bende dedi. Ben; o gün kızgındın bir şey demedim. Anlat bakalım ne olup bittiğini değince; yukarıda anlattıklarımın hepsini anlattı. 2m. derinde kaya çıkınca. Dur söyleme kırdırdın mı yoksa aşağıya veya yukarıya mı kaydrdığını söyleyim dedim. Baktımki; aşağıya doğru kaymış. Kayayı kırmamışlar. 2 yerden kuyuya su geldiğini söyledim. Ama bu böyle olmaz. Çünkü su geldikçe toprak da getirecek ve göz 1-2 güne kalmaz Tekrar tıkanır. Biraz daha kazacağız dedim. Önümüzde ki cuma sen kuyudan suyu boşalt.(bugün) Cumartesi-pazar beraber kazarız. deyince bastı kahkayı, ne yani çoluk çocuk torunlar durur ken biz iki ihtiyar mı bu işi yapacağız. İhtiyar sensin. Ben senden daha gencim. Ben aşağıya inip kazacağım sen yukarı da toprağı çekeceksin. dedim. Ya adam getirtelim falan filan. Gerek yok kazacağımız zaten 1 m. kadar bir şey. kazmak bir şey değil.Sen asıl bu tünkleri nasıl zapt edeceğiz onu düşün dedim. Yarın nasip olur da gider isek bir şeyler düşüneceğiz artık.
Uzun yazdık. Farkındayım. Ama bir şeylerin daha iyi anlaşılabilmesi için bu gerekliydi. Farz edelim bu yabancı birisi. Sözümüze güvendi. Bir sürü masraf yaptı. Sonuç hüsran. İşte al sana kul hakkı. Bundan büyük mebal olmaz. Bu yüzden bir şeyler söylersek bile her daim temkinli konuşuyoruz. Keşke yeterli ilmimiz olsa da yardımcı olabilseydik. Ama site de bu işte mahirleşmiş bir çok ustamız mevcut. Onların bilgilerini esirgeyeceğini zannetmiyorum. belki dünya telaşı cevabi yazılarını geçiktiriyordur. Bilemem.
Sağlıcakla kalın
ALLAH a emanet olun.

gıral

Vip Üye
Ustalarımız gerekenleri yazmış. Eminolunki hiçbir ustamız bildiğini tecrübesini hiçbir üyemizden esirgemez hepimizin ilgi alanları farklıdır (brnş) desek daha doğru olur. Birde malum dünya işleri bazen siteden uzak kalabiliyoruz. Hakkınızı helal edin İnşallah farklı bi işarette tecrübemiz nispetinde bildiklerimi yazarım

Dedo

Kullanıcı
@bornovalı ustadim emeğine sağlık Teşekkürler bilgilendirdigin için aslında doğru diyorsun herseyin hayırlısı olsun

Dedo

Kullanıcı
@gıral ustam haklısın dünya telaşı işler güçler belki gözden de kaçmış olabilir belki hala görmeyen ustalarimiz da vardır sağlık olsun

demirkıran

Kullanıcı
r1l53P
r1l53P.jpg
Boşluk tespiti yap