Bebek kadar küçük mezar | Define işaretleri ve anlamları

Bebek kadar küçük mezar

f.0677

Kullanıcı
Merhaba yeni katıldım bir köy mezarlığında bebek mezarı olduğunu tahmin ettiğim dikdörtgen şeklinde bir mezar taşı üzerinde baş ucu ve ayak ucu kısmında birer adet kare oyma buldum.Kontrol ettiğimde herhangi bir müjde bulamadım ancak mezar boyutunda yaklaşık 1 cm kalınlığında kurşun dökülmüş olduğunu farkettim. Mezar olduğunu düşündüğüm için tamamiyle açmadım.bilgisi olan varsa ya da fikir vermek isteye olursa sevinirim

f.0677

Kullanıcı
Köy içerisinde olduğu için restore edilmiş harç ile bazı kısımları

Deli Fırat

USTA
Super Moderatör
Merak ettiğim kurşun dökülmüş demişsin nasıl tespit ettin

f.0677

Kullanıcı
Merak ettiğim kurşun dökülmüş demişsin nasıl tespit ettin
Reis baş ve ayak kısmında sigara paketinden az daha büyük 2 3 cm derinliğinde kare oyma vardı biraz belli fotoğrafta ve ben bunu patlattım kaya içerinden 1 kilo civarı kurşun çıkardım kırdıkça bir kapak gibi kaya içerisinde devam ediyordu kurşun tabaka, bu kırmadan önceki fotoğrafım.bir mezera neden kurşun dökülür bilemiyorum bilen varsa yorum yaparsa memnun olurum

Deli Fırat

USTA
Super Moderatör
Kurşun kuruma amaçlı dökülür işte onun için şaşkınım orada mal mezarımı var onu anlamaya çalışıyorum 🤔

SiyahBeyaz

Renksiz arkadaş
Kullanıcı
Açılmış patlamış yerin daha neyini açicaksiniz ? Kabak gibi ortada açılmış işte... Üstündeki oturttuklari kapağın yuvası oralar... Bir dakika şimdi oldu. Düzeltiyorum yorumumu, orayı sizmi açtınız ? Orta kısmı.

TRUVA

Admin
Bir yapinin parcasi gibi .Degerli birsey oldugunu sanmiyorum.cevresini gormek lazim. Baska neler var.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Bahsettiğiniz konunun çocuk mezarıyla zerre alakası yok ayrıca bu tür mezarlar da kurşun dökme diye birşey yoktur. Bunu siz açsanızda bu birşeyi değiştirmez. Eğer lahit literatürü hayli yüksek birine ait ve saray meydanına veyahutta bahçesinde görülecek şekilde anıt şeklinde koyulacaksa içten kurşun kenetleme yapılır ki buda çok çok nadirdir. Yani bu, bu şekilde ilişkilendirilemez. Bir tür yapının orta veya zemin kısmı çünkü kenetlemeler ya dip ya orta yada üst kısım da olur. Bunun ne hediyesi nede malzemesi olur. Ekstra titiz bir taramada harici birşeyler bulmanız dahi buna mezar anlamı vermez. Bahsettiğiniz oymalar kurşun kenetleme oymasıdır.