Belgelerde geçen kuyular ve kum tepe | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Belgelerde geçen kuyular ve kum tepe

Eli bey

Kullanıcı
Kum tepede mal olmaz diyen hata eder zaten. Ama bu yeri bulmadan hakkında giriş veya mal ile alakalı konuşmak zaman kaybıdır
Ben olayı size biraz orjinal belgelerden söylüyeyim değirmene yakın üç kuyular bu üç kuyular horon tepenin eteklerinde derenin karşı tarafında gök dere yani büyük derenin 50 metre uzağında derenin üştünde ačık kuyu kuyu da iki heykel sarı duvarda geri kalan 3 küçük küp kuyunun dibinde kuyunun üst tarafı batı yönünde bir ev var bu ev değirmenicinin evliydi yada zengin birinin evliydi tam hatırlamıyorum açık kuyudan sağa doğru yön batıya doğru 80 metre civarı gidersen kum tepe karşına çıkar bu kum tepe de bol miktarda mal var bu orjinal belgede geçiyor bunu türkiyede birkaç kişi dışında bilmez benim sorum kuyunun yanında başka kum tepe varmı varsa kaç tanedir

Eli bey

Kullanıcı
KUM TEPE: Kum tepenin üstünde bir saray olup sütunları beyaz mermerdendir. Bu sarayın giriş kapısı düz ovadaki ak çeşmenin güney yamacındaki çatal taş altındandır. Girişindeki taşta 18 sıralı hitabesi vardır.

Bu hitabeli yerden uzun dağlar yolundan giderken yine yüksek bir dağın yanında konakladık. Bu dağın içine 4 küçük 1 büyük havuz yaptık. Yukarıdan batan su büyük havuza gelir yiv yapıp alt kısımdan dışarı çıkar. Ortada büyük havuzun tabanına yükümüzü koyduk. Havuz mekanizmalıdır. Bunun bulunduğu yere havuz adını verdik. Burada havuzun yamaç kayalarda yine çeşitli oda mezarlar mevcut olup sıralı ve kuş resmi olarak nişanlıdır.
Abi saray degigi ev evet kuyuların üstünde bir ev olması lazımdı ama gerisi şifre

Eli bey

Kullanıcı
Kardeşim ben eşkiya belgeleri ile uğraşmıyorum. Elime geçeni size attım. Allah kolaylık versin.
Yinede çok teşekkür ederim bilgi gizlemeyi hiç sevmem belgeye çok azda olsa orjinaline hakimim burda @aliaga isimli bı abi vardı ona ulaşa bilsem çok güzel şeyler olacak

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Ben olayı size biraz orjinal belgelerden söylüyeyim değirmene yakın üç kuyular bu üç kuyular horon tepenin eteklerinde derenin karşı tarafında gök dere yani büyük derenin 50 metre uzağında derenin üştünde ačık kuyu kuyu da iki heykel sarı duvarda geri kalan 3 küçük küp kuyunun dibinde kuyunun üst tarafı batı yönünde bir ev var bu ev değirmenicinin evliydi yada zengin birinin evliydi tam hatırlamıyorum açık kuyudan sağa doğru yön batıya doğru 80 metre civarı gidersen kum tepe karşına çıkar bu kum tepe de bol miktarda mal var bu orjinal belgede geçiyor bunu türkiyede birkaç kişi dışında bilmez benim sorum kuyunun yanında başka kum tepe varmı varsa kaç tanedir
Bunu sormanıza gerek yok bu toprak yapısını inceleyerek bile anlaşılabilir bir durum.

pelteks

Kullanıcı
@Eli bey selam usdam,,
Kuyu çok var, Yalnız arazi adı ,ve konu hikayesi olması gerekir,
Aradan kac yüz yil geçti kim bilir, Acikda kuyu olmaya bilir , Doga tahrip etmiş olabilir, Sel sürgünleri doldurmuş olabilir,
Geriye bir sey kalır, Oda O kuyunun etrafindaki ve açıkta olan bir yardımcı işaret mutlaka vardir, Bununlada kuyuyu tesbit etme sansiniz vardır ,,,
Mesela KUM TEPE,,, gibi,,
Kum tepede iyi bir delildir,,
Birde acaba neden Kum yigini var ,Kuyunun oldugu yer demekki toprak degilmiş, Oyle oluncada bu kuyu örme kuyu, Yani kayadan kesme degil, Daha bir cok fikir dogabilir,,,
Bende bir kum tepesi var :) aranılan değil..fikir olsun diye paylaşıyorum.

Yüksek noktada..ana zemini kireçli toprağın bittiği kısım-burun.zira önü düzbahçe..(su kireçli toprakta olur yoğun olur) bu burun 1,5 mt yüksekliğinde..tepecik üst noktası ise 6-7 mt kadar..yani kireçli toprağın üzeri ve etrafı kum dolmuş..toplamda 500 m2 alana yayılmış..tepecik olan kısım 100 m2 kadar.kum deyince aklınıza deniz veya nehir kumu gelmesin..suyun debisiyle tahrip olan kaya tozları ve zerrelerinden oluşmuş..çoğu yerinde yumruk kadar dahi taş yok.tam staprize malzemesi :)

Üst Alt