Ben anamın sevgi dağıtan gözlerini hiç kurutamadım…. | Define işaretleri ve anlamları

Ben anamın sevgi dağıtan gözlerini hiç kurutamadım….

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Ben anamın sevgi dağıtan gözlerini hiç kurutamadım….

Düşüncelerim sorumsuzca sorguluyor,kırık bir dala asılmış kuş kafesini. Karanlığı bile göremeyecek kadar bitkin düşmüş kör adam.Kaygılandıkça batmaya mağruz bırakılmış küçük kız,yarın olmayacağından habersiz.
Yüreğim idmansız şiirsiz kalanlara, yada şiiri hiç tanımayanlara…..
Ben koca bir omuz tesellisini hiç bilemedim.Koparamadım babamın yüreğinden bir demet.Ben düştükçe güldürdüm insanları, anamdan kalktım ayağa.
Ekmeğimizi aslanın ağzından kurtardık evelallah, emeğimiz yere düştü. Tam amacımızla buluşmuştuk ki, onuda kuş uçurdu.
Ben dilsiz gecelerden hiç kurtulamadım……………
Aşkı ben çalmadım. Demir parmaklıkların arasından kendi uzattı elini. Bizde offff çektik ama ne karşıki dağlar inledi, ne de yanıbaşımızdaki arkadaş. Her yıldönümünde demlediğim sevdayı öykülüyorum. Biz Yalan Rüzgarlarıyla büyümedik, elbet bir Türkan Şoray klasiğinden ibaretti sevincimiz.Belkili düşlerde gördük boşver tesellisini.
Ben duvarlara beyazla merhamet yazdıkça, yar siyahla kapattı üzerini. Ben dünyanın toz pembe yüzünü hiç göremedim……
Acımasızca duvara astılar çıplak hüznümüzü.
Tencere olsaydı, kapağında yemeği bilirdik elbet. Köydeki dut ağacının çamuruydu oyun hamurumuz. Medeniyet yularını takmayı öğrendik ama medeniyeti öğrenemedik hala.Kırılmaz sanırdık yaş ağaç,dik durmayı beceremedik. Karnımız açken, sırtımızdaki sultan sofralarını göremedik.
VE
Kanımdan daha sıcaktı, anamın gözlerinden akıttığı yaşlar.Ben anamın sevgi dağıtan gözlerini hiç kurutamadım….

Dayan be gönlüm İçindeki aleve attığın tohumları gözyaşınla yeşert Dayan ki her şey bitecek bir gün kalmayacak ne gam ne dert Alev kırmızısı güllerden der demet demet Bil ki! Bil ki bir gün mutlaka bitecek bu hasret
Dayan be gönlüm İçine akıttığın gözyaşınla bile sitem etme sevgiliye Derdini başına tac et"Sevgiliden geldi" diye Ve dayan sorma"İçime bu yangını salıp da nereye gitti?" diye!.Sen sevgine sadık ol O seni sevmese bile!
Dayan be gönlüm Dayan ki elbet birgün görecektir sevgili arşa yükselen alevlerini,Dayan ki bir gün alevlerin sevgilinin gözyaşıyla buluşacaktır Dayan gönlüm Seni de elbet bir anlayan olacaktır
Dayan Gönlüm Biçare Deilsin Yaradan Sana Yar Kimsesiz deilsin,yanında Kimsesizler kimsesi var Biliyorum Sıgmassın hiç bir yere Bu Sevdayla,dünya Sana dar Dayan gönlüm! Dayan ki her gecenin mutlaka bir Sabahı var...

MEVLANA

FENERLi

Super Moderatör
Kullanıcı
Cevap: Ben anamın sevgi dağıtan gözlerini hiç kurutamadım….

paylaşım için teşekkürler emeğine sağlık.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

sağol ustam. güzel paylaşımınız için teşekkürler.

KARE(KUKIR)

Kullanıcı

paylaşım için ALLAH(cc) razı olsun ustam. güzeldi:rolleyes:

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin

teşekkür ederim sevgili dostlar yüce mevlam sizlerden de razı olsun inşAllah...

aydin-28

Kullanıcı

Cennet onların ayağı altındadır

Muâviye ibn Câhime’nin anlattığına göre; Câhime (radıyallahu anh) Hz Peygamber’e ve (aleyhissalâtu vesselam) gelir ve: “Ey Allah’ın Resulü, ben gazveye (cihad) katılmak istiyorum, bu konuda sizinle istişare etmeye geldim” der. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam): “Annen var mı?” diye sorar. “Evet” deyince, “Öyleyse ondan ayrılma zira Cennet onun ayağının altındadır” buyurur. (Nesâî, Cihad 6.)

Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “Hz. Peygamber (sas) bir gün: “Burnu sürtülsün, burnu sürtülsün, burnu sürtülsün” dedi. “Kimin burnu sürtülsün ey Allah’ın Resulü?” diye sorulunca şöyle buyurdu: “Ebeveyninden her ikisinin veya sâdece birinin yaşlılığına ulaştığı halde (rızasını alıp da) Cennet’e giremeyenin.” (Müslim, Birr 9)

Esma Bintu Ebî Bekr (r. anhâ) anlatıyor: Henüz müşrik olan annem yanıma geldi. Hz. Peygamber’den (sas) sorarak: “Annem geldi, görüşüp konuşmayı arzu ediyor, anneme iyi davranayım mı?” dedim. “Evet” dedi, ona gereken hürmeti göster.” (Buhârî, Hibe 28, Edeb 8)

İbn Ömer (radıyallahu anh) anlatıyor: “Bir adam Resûlullah’a (aleyhissalâtu vesselam) gelerek: “Ben büyük bir günah işledim, buna tevbe imkanım var mı?” dedi. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselam): “Annen var mı?” diye sordu. Adam: “Hayır yok” dedi. “Peki teyzen de mi yok?” dedi. Adam: “Evet, var” deyince Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam): “Öyle ise ona iyilik yap! Teyze anne makamındadır.” diye emretti,” (Tirmizî, Birr 6.)

Onlar için istiğfar edip, amel defterlerini açık tutabilirsiniz?

Ebu Üseyd Mâlik İbn Rebra es-Sâidî (radıyallahu anh) anlatıyor: “Bir adam: “Ey Allah’ın Resulü, anne ve babamın vefatlarından sonra da onlara iyilik yapma imkânı var mı, ne ile onlara iyilik yapabilirim?” diye sordu. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam): “Evet vardır” dedi ve açıkladı: “Onlara dua, onlar için Allah’tan istiğfar (günahlarının affedilmesini) taleb etmek, onlardan sonra vasiyetlerini yerine getirmek, anne ve babasının akrabalarına karşı da sıla-i rahmi yerine getirmek, anne ve babanın dostlarına ikramda bulunmak.” (Ebu Dâvud, Edeb 129)

Yanmasını ister miydin!

Abdullah bin Ebî Evfâ rivayet ediyor: Peygamberimizin huzurunda bulunuyorduk. Bu sırada birisi geldi: “Yâ Resulallah ölüm döşeğinde yatan bir genç var. Kendisine, ‘La ilahe illallah’ de, dendiği halde bir türlü bunu söyleyemiyor.” dedi. Efendimiz sordu: “Namaz kılar mıydı?” “Evet, kılardı.” Bunun üzerine Peygamberimiz kalktı. Biz de onunla birlikte kalktık. Peygamberimiz gencin yanına girdi ve ona, “La ilahe illallah de.” buyurdu. Genç, “Bunu söyleyemiyorum” dedi. “Niçin söyleyemiyorsun?” deyince, gelen adam: “Annesine âsi idi” dedi. Efendimiz, “Annesi sağ mı?” diye sordu. “Evet, sağdır” dediler. Kadın geldi. Efendimiz kadına; “Bu hasta senin oğlun mudur?” diye sordu. Kadın, “Evet” dedi. Efendimiz; “Bak, şurada bir ateş hazırlansa ve ‘Oğluna şefaat edersen, onu bu ateşte yakmayız, fakat şefaat etmezsen bu ateşte yakarız’ deseler ne yapardın? Şefaat eder miydin?” diye sordu. Kadın, “Onun şefaatçisi ben olurdum” dedi. Efendimiz, “O halde sana âsi olan bu oğlunu cehennemden kurtarmak için hakkını ona helâl edip ondan razı olduğuna Allahu Teâlâyı ve beni şahit göster.” buyurdu. Kadın, “Allah’ım! Seni ve Resulünü şahit tutuyorum, oğlumdan razı oldum, hakkımı ona helâl ettim.” dedi. Bunun üzerine Peygamberimiz hasta gence, “La ilahe illallahü vahdehû la şerike leh ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve Resûlühû de.” diye buyurdu. Hasta hemen şahadet getirdi. Bunun üzerine Efendimiz şöyle buyurdu: “Allah’a hamdolsun ki, benim vasıtamla bu genci cehennem ateşinden kurtardı.”

Ebû Hureyre radıyallahu anh rivayet ediyor:Bir adam, Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme gelip, şöyle dedi:
"Ey Allahın Resûlü! Kendisine iyilik yapmaya kim daha lâyıktır?"
"Annen, sonra annen, sonra baban, sonra yakınlık derecelerine göre diğer yakınların," buyurdu.
Buhârî.

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin

aydın kardeşim konumuza yapmış olduğunuz katkıdan dolayı teşekkür ederim sağolasın inşAllah...

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

Allah (c.c.) razı olsun:rolleyes: