Bi Kaç Resime Yorum Alabilirmiyim | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Bi Kaç Resime Yorum Alabilirmiyim

emrah43

Kullanıcı
wolf ustam bilgileriniz için teşekkür ederim burası büyük bi yerleşim alanı aşşa yukarı 20 km karelik bi alan ova ve etrafındaki yamaçlarda irili ufaklı mağara in var bide bu dediğim alanın orta yerinde 3 tane tümülüs var burdaki resimde tamsınır diyebileceğim bir nokta az ilerisi artık yüksek dağlık alan he bide soltarafa okla işaret ettiğiniz tarafta çubuklar ile boşluk araması yaptık yakın bi çevrede pek bişey yok diğer sağ tarafta yine bi ustamız kayadaki deliğe havalandırma demişti o raya gidiyo boşluk tespiti yaptığımızda bu alanda 9 tane irili ufaklı oda şeklinde boşluklar verdi çubuklar

wolf_52

Kullanıcı
emrah bey kardeşim sitem gömüsü var bu civarda ve bu bir tek nokdadan ibaret değildir.. 6 yerde malı vardır... eski mezarlığı bilyorsunz ozamn, köyün girişi doğudandır batıya doğru. köyün girişi 2 ye ayrılır yukarı mahle aşağı mahale,bu köyün girşinde yol ayrımnda yaşlı ağaç,yada çeşme büykçe oraya ayit olmayan kaya kütlesi varmı olması gerek.. bu köy girişnden sol tarfdaki yolu takip edersek. soldan 3 cü ev bahçelidir bahçesinde 3 leme yapan dut ağacı vardır. bir de dibek taşı.. bu evde eskiden binek hayvanı beslerlerdi,evin sahibi geçimsiz huysuz birsiydi, ve bu yolu sonna kadar gidersek bizi mezarlığa ve sıra kayalığa çıkarıır.. dede mezarıda uzakda değildir köyün hakim tepsindedir.. bu kadarını bul .. devam edelim..

emrah43

Kullanıcı
mezarlığı biliyorum bi kaç açılmıs yer fotosu koymustum hala duruyo basta mezarlığa varmadan öne ovayı bi tepe ortadan böler gibi oluyo burdaki kayaları farkettiniz tüf kayalar ovayı ayıran tepe dediğim noktada iki yükselti arasında dere biçiminde ama genelde düzmüş gibi duruyo bu kayanın kesinti noktaları belli yanında aynı kayadan yok bu alanda bulunan kaya ile mezarlıktaki kaya aynı kayaya kesinlikle ne bir kazma ne bir murç işlemiyo kolay kolay bu kayanın bitiş noktasını buldum sert kayanın kalınlığı 40 50 cm arası bu derinlikten sonra kaya parçaları ve kepez toprağıbilirsiniz ona benzer bi toprak ama kepezden farklılığı siyah siyah misket büyüklüğünde taslar var burada çubuklar tespitimizde bu alanda 3 oda var tünelsistemi var tabii çubukçumuz yanılmıyosa tünel giriş noktası olarak bulduğumuz nokta batıya bakıyo üsttaraf düz tünel girişi dedğimiz noytaya geldiğimizde V şeklini alıyo kayalık bura dikkatimi çekmişti ama okadar ilgilenmemiştim bide bu noktatan dediğim tümülüslerde net bi şekilde belli oluyo en yüksek olanının üstünde oturak biçiminde bi tüf kayalık var tabi doğalda olabilir onca zaman içinde yapısı değişmiş olabilir bana öyle geldi oturdum oraya baktığımda bu kayalık alanı görüyorum en dikkat çekici zaten o kaya ile tümülüs arasında bişey yok tarım arazisi dediğiniz gibi tek bir geliş var buraya tepeler arasından benim dediğim kayalık girşte kuzeyde kalıyo yorum yaptığınız fotoğraftaki alan güneyde kalıyo mezarlıkta kuzey tarafta kalıyo

wolf_52

Kullanıcı
köyün girişindeki bahçeli ev 3 leme yapan dut ağaçları.. ortası güzel yerdir zenfgindir:) bu 1

emrah43

Kullanıcı
köyün girişindeki bahçeli ev 3 leme yapan dut ağaçları.. ortası güzel yerdir zenfgindir:) bu 1
öyle bi diken batırdınız ki düşünüyom düşünüyom koca alanda şuan ki bizim yerleşim yerimizde dahil nerlere götürdünüz beni dut ağacaı arıyom şimdi of of:) teşekkür ederim

emrah43

Kullanıcı
soldan 3 cü evdir.... yeni bir ev yapılmadıysa şayet üstüne..:)
eskiye dair hiçbi yerleşim yeri kalıntısı kalmadı bu çevrede tek bulgular tümülsler ve mezarlık bide bu alan var he bide 30 metre vardır sanırım bi ardıç ağacı var önündede ufak bi yıkma tepe var tepe yüksekliği tahminim ağaca göre 7 ila 10 metre arası diyebilirim tam mezarlığın batısında kalıyo bu ufak yığma tepe ve ağaç bu sınırlar dısındada 2 tarafta köy var kuzey ve batıda ama çok eski yerleşim yeri değil osmanlının dağılıs zamanı bulgaristandaki macurlara yapılan baskıdan dolayı göç eden halk tarafınfan yapılan köyler kendi köyümde eski yerler var höyükler var kanalizasyon kazısında yeraltında bulunan ev mi diyeyim mağaramı diyeyim öyle bişeyler var tünnelli falan ama bu yerin benim köyümle olan mesafesi 7 veya 8 kilo metre vardır diğer köyde aynı çok eski yerleşim yeri değil en fazla olsun 150 senelik

wolf_52

Kullanıcı
bu ardıç ağcı da çakılı çivi yada kesik dalı varmıdır??

wolf_52

Kullanıcı
incelemem gerek ustam bunu yanından geçtimde bakmadım hiç önceki yorumlarda dut üçlemem müçleme deyince aklıma geldi bu bakayım
dut olur armut olur erik olur elma olur pelit olur meşe gürgen,ardıç olur,yani uzun ömürlü ağaçlar olur....