Bir definecinin Hikayesi | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Bir definecinin Hikayesi

Sarpedon

Kullanıcı
Cevap: Bir definecinin Hikayesi

Funda hanımın kitabini okudum. Kitap bazı tarihsel verilere dayanıyor yani. Alıntılar var ama kitaptan değil. Ada zaten bilinen bir karakter. Ben daha çok yabancı kaynaklardan adayı okudum. Ki funda hanımda öyle yapmış olmalı.
Kurgumu?
Yüzde 80 i gerçektir. Sadece karakter isimlerini değiştirdim. Organizasyonun başı amon gerçektir.
Oğul gerçektir.
Artık gerisine okuyanlar karar versin.

KUTAY

Kullanıcı

Devamini bekliyoruz, kudi kardesimizinde dedigi ustam, bize romandakinden fazlasini vermeni bekliyoruz, hele birde fazlasi bilgilerin kaynaklarina nasil ulastigini anlatirsan tadinyan yenmez. Bazi isler de artik anlasilsin konu ile alakasi yok ama aklima geldi yazayim nede olsa antik donem. Hem mezar cevresinde 3 leme aratan sebenini sordugumuzda kutsal hristiyan inanci olan baba,ogul,kutsal ruh diye izah eden ama sonra meftahin mezarinda yer alti tanrisi( hristiyanlik oncesi donem tanrisi"hadese hediyeler oldugunu soyleyerek , celisenlere dikkat diyorum.

Sarpedon

Kullanıcı

Kutay, 3 leme meselesi biraz abartili olabiliyor. Haklisin. Hikayenin yasandigi yer yuzyilin en buyuk bulusuydi aslinda. Ama amon daha once buldu. Ama ogul babasiyla hala beraber yatmakta. Bulundugu gun kayip atlantis gibi ses cikaracak bir oda. Nede olsa iskenderin bilinen cocugu

KUTAY

Kullanıcı

Ustam bu Amon herhalde devamı için bekliyordur ama iş çok ayyuka çıktı orada çalışma yapması çok zor. Gerçi memlekette paran varsa cözemeyeceğin iş yok.Anlaşıldığı kadarı ile çocuğun mezarıda yakınlarda ve muhtemelen ekip tam tapınak üzerinden ölçümleme yaptıklarından Hekotomnos'un mezarını buldular.

Birkaç fotograf ekleyeyim izninle;

Birde işin devamında olanlar;

Define avcılarının talan ettiği ve daha fazla hırpalanmadan bir gazetecinin ihbarı üzerine yapılan operasyonla gün yüzüne çıkarılan 2500 yıllık kral mezarı için yürütülen davada sona gelindi.
Davada adı geçen 22 sanıktan 8′i beraat ederken, 14 sanığa toplam 48 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Lahitin satışına aracılık ettikleri iddiasıyla yargılanan 6 sanığa 2 şer yıl hapis cezası verilirken 100 TL idari para cezasına çarptırıldılar.
Muğla’nın Milas ilçesinde Uzunyuva olarak bilinen alanda define avcıları tarafından bulunan ve soyulan Hekotomnus kral mezarı ile ilgili açılan davada sona gelindi… 22 sanık hakkında sürdürülen davada hakim, 8 kişi hakkında beraat kararı verirken, 14 sanık toplam 5 yıl ile 2 yıl arasında değişen çeşitli cezalara çarptırıldı.
Milas’ın Hisarbaşı Mahallesi’nde 1′inci derece arkeolojik sit alanında yer alan ve Karia Satrabı Mousolos’un babası Kral Hekatomnos’a ait olduğu tespit edilen mezar 2010 yılında define avcıları tarafından soyulmuş soruşturma ise genişletilerek İzmir, Ankara, Antalya, Bursa, Manisa, İstanbul ve Milas’ta jandarma tarafından operasyonlar gerçekleştirilmiş 22 kişi gözaltına alınarak adli makamlara sevk edilmişlerdi. 2011 yılından itibaren devam eden mahkeme süreci 13′üncü celsede karara bağlandı. Sanıklardan F. B. O. Y., H. B. ve H. D.’ye; 2007-2008 yılları arasında birinci derecede sit alanı içerisinde bulunan Uzunyuva mevkiinde kültür varlığı bulmak maksadıyla kaçak kazı yaptıkları ve kazı neticesinde Kral Hekatomnos’a ait mezar odasına ulaştıkları, mezar odasında bulunan kültür varlığı kapsamındaki eserleri boşalttıkları, zarar verdikleri, sanıkların başka odaları da bulabilmek amacıyla lahit duvarlarına zarar verdikleri gerekçesiyle 5′er yıl hapis, 450 TL idari para cezası verildi.
Sanıklara yardım ettiği iddia edilen R. M.’ye 2 yıl 6 ay hapis cezası, Lahit duvarındaki varak altınları kazıyarak kuyumcu M. C. B.’ye sattığı suçlamasıyla yargılanan H. D.’ye 2 yıl hapis cezası verildi.
2010 yılında kral mezarı üzerinde bulunan evi, altında mezar odası bulunduğunu bilerek satın aldıkları iddiasıyla yargılanan A. B., F. B., D. A. ve M. Ö. ile lahitin satışına aracılık ettikleri iddiasıyla yargılanan M. S., H. Ö., H. O., E. G., A. A. ve Ü. Ü.’ye 2′şer yıl hapis ve 100 TL idari para cezası verildi.
Mezar odasına ulaştıkları ve zarar verdikleri iddiasıyla yargılanan M. S., F. E., F. B., Ü. Ü. A. B. ile H. B. tarafından lahit duvarından kazındığı varak altınları satın aldığı iddia edilen kuyumcu M. C. B. ve altınları sattığı iddia edilen H. B.’nin beraatına yine lahidin satışına aracılık ettikleri iddia edilen U. B., K. K., E. K., M. Ç., O. Y., N. K., A. G.’nin delil yetersizliğinden beraatına karar verildi.

Sarpedon

Kullanıcı

kutay o cizimi nerden buldun, nettemi. ayrica. "Yasak Kelime" baskani tutuklandi hapse atildi. devlet oraya kurtarma kazisi atinca "Yasak Kelime" baskani ve ekibi bir haltlar cevirdi orada. bura turkiye, yani bilmem anlatabildimmi

KUTAY

Kullanıcı

kutay o cizimi nerden buldun, nettemi. ayrica. "Yasak Kelime" baskani tutuklandi hapse atildi. devlet oraya kurtarma kazisi atinca "Yasak Kelime" baskani ve ekibi bir haltlar cevirdi orada. bura turkiye, yani bilmem anlatabildimmi

evet sarpedon nette buldum.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

ben bu konuyu nasıl atlamışım bilemedim ama geçde olsa böyle bir yazıyı okumak çok güzeldi.

devamı gelmemiş sarpedon ustam. okumayı sevmem pek ama soluksuz bir yudumda bitirdim. oğulu ve hikayenin sonrasını sabırsızlıkla beklemekteyiz. ;)