Biraz Tefekkür, Nefis Muhasebesi. | Define Mekanı- Define işaretleri

Biraz Tefekkür, Nefis Muhasebesi.

El-Ensari

Üye
Kullanıcı
Katılım
27 Mart 2021
Mesajlar
321
Beğeni
988
Duaların kabul edildiği beş Mübarek geceden biri olan Cuma gecemiz Mübarek Olsun Kardeşlerim !

Esasen Dua ve Tövbe, her zaman,her yerde yapılabilir, ama Rahmeti ile kullarını kuşatan Rabbimiz, Kullarının Tövbe ve istigfarla günahlardan temizlemeleri, Nefislerini hesaba çekip, hallerini düzeltmeleri ve iyiliklerini çoğaltmaları için Çeşitli vesileler ile Rahmet ve Tövbe kapılarını sürekli açık bulundurmuş, bazı zaman ve mekânları da, mağfiretini ve rızasını gözeten kullarına Özel kılmış,(Rahmet ayı Ramazan, Cuma ve Bayram geceleri ve mukaddes topraklarda yapılan dua ve ibadetler gibi...) bu özel zaman ve mekanlarda yapılan dua ve tövbelere, ibadet ve iyiliklere karşı, kullarına fazlasıyla Cömert davranacağını vaad etmiştir.
Ama ne yazık ki bir çoğumuz, çoğu kez Rahmet kapılarından ve ilahi ikramlardan gaflete düşüyor, dua etmekten bile aciz kalıyoruz.
Oysa ki bu fâni dünyada misafir olduğumuzu, bir nefesle hayatta olduğumuzu ve Ölümü mutlaka tadacağımızı kesin bildiğimiz halde, hiç ölmeyecekmişiz ve hesaba çekilmeyecekmişiz gibi yaşamak nekadar da acı...
Hz:Ömer in Şu meşhur sözünü bilirsiniz,
Ölmeden önce Ölünüz,
Ölmeden önce Nefislerinizi hesaba çekiniz.
Ve aynı Ömer (ra), ücretle bir adam tutmuş, hergün kendisine gelip,
Onutma ya Ömer, ÖLÜM VAR ! diyordu...
Evet, malesef şu üç günlük dünyamızı, ebedî ahiret yurdumuzun önüne geçirmişiz, Bu kısacık ömrümüz için onca zorluklara, çilelere göğüs gererken, ebedî hayatımız için neler hazırladık, hazırlıyoruz,hiç düşündük mü ?
Elbette ki, helal dairede dünyalık geçim için çalışıp çabalamakta gereklidir, hatta bu gayret bile mü'min için ibadettir,
Lâkin,bu geçici han için durmadan çalışıp,saçlarımızı ağartip, sağlığımızı ve bedenimizi yıpratırken, Ebedî hayatımız için de en azz dünyaliğimiz kadar çalışmamak , ne büyük gaflet ve mahrumiyettir...
Geçiçi olan mal, makam, mevki hırsıyla, Çoğu zaman Ahiretimizi heba ettiğimizi bile belki farketmemekteyiz...
Oysaki Önderimiz,Rehberimiz olan Peygamber efendimiz (sav) bakınız ne buyuruyor.
"Akıllı kişi, Nefsine hakim olan,Ölmeden önce Nefsini hesaba çeken (günahlarına tövbe edip, halini düzelten ) ve Ölümden sonrası için çalışan dır.
Âciz kişi ise, nefsinin arzu ve istekleri peşinde koşan, ve buna rağmen Allahtan ümit bekleyendir", Tirmizi.

Kardeşlerim !
Biz iman edenler, iki dünyalı insanlarız.
ve bu gecici dünyamız , ebedî Ahiretimizin tarlasıdır, ne ekersek elbette onu biçeceğiz.
Her işimizden, sözümüzden, hatta her nefesimizden hesaba cekileceğimizi asla onutmamamiz gerekir,
Onun için, Mukadder olan ölüm gelmeden önce, Ölümden sonrası için iyi hazırlık yapmalı, hata ve günahlarımıza sürekli samimiyetle tövbe istiğfar etmeli ve amel defterlerimizi ahirette muhtaç olacağımız iyilikler ile doldurmalıyız.
Allah'a ve Rasulüne itaat etmeli, Kuran ve Sünnetten şaşmamalıyız.
zira ogün mal,makam,mevki, ırk,soy... insana hiçbir fayda sağlamayacaktır.

Zor bir zaman da ve çetin bir imtihandayız.
Bizi istikametten şaşırtmak ve Ahiretimizi berbat etmek için, Kötü Nefsimiz, Şeytan ve taraftarları durmadan çalışmaktadır.
Buna karşın bizler de, Kuran ve Sünnete Sarılmalı, Allah ve Rasulünün hatırını (emir ve yasaklarını )Dünyamızdan, akranlarimizdan ,makam, mevki ve menfaatlerimizden ve Canımızdan dahi daha aziz, önemli ve öncelikli görmeli, bilmeliyiz.

Ömur kısa,Vakit az, yol uzun....
Rabbim imtihanınızı kolay kılsın.
Bizleri her daim istikamet üzere eylesin,
Yolunda ayaklarımızı sabit kılsın,
Razı olduğu ve razı ettiği kullarindan eylesin inşaallah.
Selam ve Dua ile
Allah'a emanet Olunuz.
 
Üst