Bölgede gördüklerim

Reedmann

Kullanıcı
Daha önce çizdiğim yerin solunda evmi var Yolun kenarında ev değilse orayı incele bir

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Bu çok çok farklı bir oluşum. Şuana kadar gördüğüm tertemiz açılmış katmanlardan biri desem yeridir. Bu oluşum üzerine gelen yeni bir oluşum. Asıl yaşam alanı zamanındaki toprağın zemin seviyesine gelmişsiniz. İşin ilginç yanı yaklaşık 2 metrelik bir toprak çamur taşıması söz konusu ve bu nereden geliyor.
Duvardan bahsetmiştiniz bu duvar bu toprak katman şekline göre baya baya sonra yapılmış. Şayet duvar bu zemin gibi yüksekse bütün teori yıkılır.katman böyle devam etmiyorsa alt zeminde o zaman terslik içerisindeyiz. Açıkçası hem kafamı karıştırdınız hem heyecan uyandırıcı ama ortada bir uyumsuzluk söz konusu.

pelteks

Kullanıcı
Bu çok çok farklı bir oluşum. Şuana kadar gördüğüm tertemiz açılmış katmanlardan biri desem yeridir. Bu oluşum üzerine gelen yeni bir oluşum. Asıl yaşam alanı zamanındaki toprağın zemin seviyesine gelmişsiniz. İşin ilginç yanı yaklaşık 2 metrelik bir toprak çamur taşıması söz konusu ve bu nereden geliyor.
Duvardan bahsetmiştiniz bu duvar bu toprak katman şekline göre baya baya sonra yapılmış. Şayet duvar bu zemin gibi yüksekse bütün teori yıkılır.katman böyle devam etmiyorsa alt zeminde o zaman terslik içerisindeyiz. Açıkçası hem kafamı karıştırdınız hem heyecan uyandırıcı ama ortada bir uyumsuzluk söz konusu.
Hocam,duvar sadece bahçenin 3 gen köşesinde 10mtx5 mt L şeklindeydi ve yüzeyden 1,5 mt kadar yüksekteydi...yani bu zemindeki ana kayayı baz alırsak, 2,5-3mt üst kotta kalıyor...
duvarın olduğu yerde 6mt de su var...işinin uzmanı sondajcıyla tespit ettik..zaten yaz boyu kurumayan bir alandı.yarında orayı açıp suya ulaşacam inşaAllah.

Şöyle diyip hocam..bir çok yerde moloz için dıranaj yaptım..2-3 mt derinliklerde kum,kireç karışık toprak-taş karışık dolgu çıkıyor.. sadece çubuğun oda verdiği bu alanda 1 mt toprak altında asfalt gibi kaya var..yüzeyinde de yağmur suyu kurumuyor

pelteks

Kullanıcı
İlave olarak çöken yerde benim dikkatimi çeken ana kayadan tamamen farkı 2 parça büyük beyaz kaya oldu..biri fotoda gözüküyor

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Hocam,duvar sadece bahçenin 3 gen köşesinde 10mtx5 mt L şeklindeydi ve yüzeyden 1,5 mt kadar yüksekteydi...yani bu zemindeki ana kayayı baz alırsak, 2,5-3mt üst kotta kalıyor...
duvarın olduğu yerde 6mt de su var...işinin uzmanı sondajcıyla tespit ettik..zaten yaz boyu kurumayan bir alandı.yarında orayı açıp suya ulaşacam inşaAllah.

Şöyle diyip hocam..bir çok yerde moloz için dıranaj yaptım..2-3 mt derinliklerde kum,kireç karışık toprak-taş karışık dolgu çıkıyor.. sadece çubuğun oda verdiği bu alanda 1 mt toprak altında asfalt gibi kaya var..yüzeyinde de yağmur suyu kurumuyor

Sizden ricam o kayaya yakın alandan kuru topraktan numune alıp teste yollarmısınız. İyot yani tuz oranına bakarmısınız. Beni bir çelişkiye sürüklediniz farkında olmadan. Eğer imkan varsa test etmenizi rica edicem.

pelteks

Kullanıcı
Sizden ricam o kayaya yakın alandan kuru topraktan numune alıp teste yollarmısınız. İyot yani tuz oranına bakarmısınız. Beni bir çelişkiye sürüklediniz farkında olmadan. Eğer imkan varsa test etmenizi rica edicem.
Hocam,Yanlış anlamadıysam toprak analizi yaptıracam..sakıncası yoksa neyden şüphelendiğinizi ögrenebilirmiyim..

Kurumayan alan,yani suyu arayacağım alanda bi ara aşırı kükürt kokusu gelmişti..çelişkinizle alakası olurmu bilmiyorum.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Yanlış anlamadıysam toprak analizi yaptıracam..sakıncası yoksa neyden şüphelendiğinizi ögrenebilirmiyim..

Kurumayan alan,yani suyu arayacağım alanda bi ara aşırı kükürt kokusu gelmişti..

Ben şahsen sizin kadim olan tuz madenine yakın olduğunuzdan şüphe ediyorum. Tarih boyu her zaman tuza sahip olan devlet en güçlü devletti. Mısır roma lidya babil bunlar dünyya ticarette tuz ile hükmetti. Altın gümüş ayrı bir boyuttur. Tuz herşeyden önce en önemli olandı. Tuz olan yerde herşey vardır. Buna birçok element dahildir.

pelteks

Kullanıcı
Ben şahsen sizin kadim olan tuz madenine yakın olduğunuzdan şüphe ediyorum. Tarih boyu her zaman tuza sahip olan devlet en güçlü devletti. Mısır roma lidya babil bunlar dünyya ticarette tuz ile hükmetti. Altın gümüş ayrı bir boyuttur. Tuz herşeyden önce en önemli olandı. Tuz olan yerde herşey vardır. Buna birçok element dahildir.
Hocam ana kaya minik minik,zonguldak kömürü gibi plaka olarak kırılıyor...aynı alanda çok farklı kaya parçaları çıkıyor.kırmızı dahi gördüm..
30 mt üst tarafta mıcır molozların içinden pişmiş kilden ağırşak çıktı..
Yıne Kuru dere yatağını takip ettiğimde 100 mt üst tarafımda bir kayalık var..buradaki sarı damardan da numune alacam.

Sonucu paylaşırım inşallah

Ekli dosyalar

• Screenshot_20231228_030120_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20231228_030120_WhatsApp.jpg
    976.5 KB · Görüntüleme: 10
  • Screenshot_20231202_161614_Gallery.jpg
    Screenshot_20231202_161614_Gallery.jpg
    251.8 KB · Görüntüleme: 10

pelteks

Kullanıcı
Bu alanda boşluk olabilir İyi bir çubukçu varsa bu yolun üzerinde geçsin bir
S.a.kardeşim..tekrar teşekkür ederim.geçen sene aşağıdaki konu içinde ısrarla bak dediğin,benim arazim olmadığından bakmadığım yer :) oda bende değil ama giriş bende çıktı :)
çubuk biri büyük biri küçük iki oda gösteriyor..ikinci işaret ettiğin yerde giriş gösteriyor.toprak sekinin altı..incirin patladığı yer..
ilmin daim olsun, koordinatsız ekran görüntüsünden nasıl anlıyorsun