Boş Küplerin Çıktığı Yer Bir Yatay Bir Ters | Define işaretleri ve anlamları

Boş Küplerin Çıktığı Yer Bir Yatay Bir Ters

ertug

Kullanıcı
arkadaşlar yalklaşık 5 sene önce arazide gezerken burayı gördüm küp kırıklarını görünce parayı bulmuşlar dedim zaman geçti burayı kazanlardan birini öğrendim en güzel bigiyi ondan aldım bir tanesi yatay içinde az toprak ağzının deriylen kapalı olduğunu batı istikamatine baktığını söyledi yaklaşık 80cm çıkmış ikinci ters küpüde yatay küpün üzerinde ok varmış okun gösterdiği istikamette 3m de ikinci küpü bulmuşlar ogün bu gün yerler duruyor

yatay küpün çıktığı yer

ters küpün çıktığı yer

yatık küpün baktığı yön

Warning

Kullanıcı
Üstadım oldukça ilgimi çekti konu bu alan üzerinde dikkatli bir göz gezdirmeye değer kendi kanaatimce illaki bir bölümde iz veya işarete denk gelinebilir diye düşünüyorum sevgili ustalarım bu konu ile ilgili bilgilendirme yapacaklardır inşaallah selametle

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı
Yeraltından çıkan küplerin birçoğunun @bebe555 ustamızın dedigi gibi içi ölü külüleriyle dolu olduğu bilinir. Ancak bazı gömülerde, yön veren bazı işaretleme sistemininde bir parçası olduğu bilinen bir vakadır. Eğer kupten kül değilde toprak çıktiysa muhtemelen yön veriyordur. Ters Küpün çıktığı yerde metal testi lazım. Son resimdeki kayanında detaylı resimleri olsaydı.. işçilik var gibi.
Alan kostebek yuvasına dönmüş. Kaçak kazı yapıldığı açık. Dikkat edin ihale size kalmasın. Selametle

Emrah58

Kullanıcı
Arkadslar ben bır yıgmadan 50cmden yatay vazıyette duran agzı guneye bakan bır kup buldum kupun agzına pısmıs topraktan kapak yapılmıstı kupun ustunde kalem kalınlıgında bana bakan yuzunde degısık noktalarda 6 yada7delık vardı kupu ıkı tane kesme tasın arasına sabıtlemıstı kupu ancak kırarak cıkarabıldım bu konu ıle ılgılı bana yardımcı olursanız sevınırımmm