Bu Frig Tümülüsü Buda Kitabesimidir? | Define işaretleri ve anlamları

Bu Frig Tümülüsü Buda Kitabesimidir?

Bora

Kullanıcı

İyi günler arkadaşlar ve sayın üstadlar!
Yaklaşık 35 yıl önce dedem bu kitabeyi arkadaşıyla beraber bulmuşlar dedem rahmetli oldu ve arkadaşı yıllar sonra gelip beni bulup kitabeyi ve kendince firig tümülüsü oldugunu idda ettiği bu yapıyı ve giriş kapısını gösterdi sözde girişine girmişler ve heykellerle süslenmiş geniş bir girişi oldugunu anlattı zamanında resmi kazı için başvurduklarını ama ülkemizin o sürecinde mümkün olmadıgında girişi tekrar kapattıklarını anlattı!
Sizce bu resimler dogru ve bir tümülüsmüdür?
Resmi kazı yapmaya degermi?
Ve girşler dogrumudur?
Kitabenin üzerinde yazanlar firig yazısı oldugunu kesinleştirdim fakat yazan nedir üstatlaran yorum bekliyorum!
Şimdiden teşekkürler!
Bu kitabesi

Buda tümülüsü içinde lahit oldugunuda tahmit etmekteler!
Resmi kazılarda heyke ve lahit işleyişi nasılsıldır?
Arazi tapulu yerimizdir!

Bora

Kullanıcı
Daha önceki konuyuda ben açmıştım ama resim genel görünüm teni çekebildim!

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı

bora kardeşim,sanırım çarpı koyduğum yerlerin birini diyorsun. bunlarda tümülüs görünüm yok.
resmin çok silik ve tek. resmin ön kısmını kast ediyorsan bir kaç yerden açığından çekilmeli ki bir fikir oluşabilsin.
resimden anlaşılamıyor,bazılarını işaretlediklerim görünümler kayamıdır. kaya ise yakın resimleri varmıdır.

BABACONDA

DiScOvErY
Kullanıcı
bunlardan eskisehr sivrihisar tarafinda ozellikle daglik kesimde cok var tumulusten daha cok mezarlarda gunesin kralligi adi altinda bir donem o mevkiide friglerle yasamis bir kavim anadolunun bir cok yerindede yasamislar bunlari gordugun mezarlara cihaz tut tas icerisinde genelde yuvarlakimsi kucuk misket gibi altin gumus bronz lar olur ozelliklede uzun olan mezarlarda

Bora

Kullanıcı

Sayın üstat
Fotograflar uzaktan bana anlatılanı cizmeye çalıştım!
Girişlerde boşluk veriyor!

Üst Alt