Bu Yazinin Anlami Nedir | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Bu Yazinin Anlami Nedir

bornovalı

USTA
Super Moderatör
S.A.
Hayırlı cumalar
"Canı sıkılan bir vatandaş kazımış hiçmi ağaç kazımadınız yahu :D:D:D:D:D"
Bu satırları okuyunca bir tebessüm kapladı yüzümü :) yıllar önce, bir arkeoloji öğrencisi bir yazı getirmişti. siz eski yazı biliyormuşsunuz. biz bu yazıyı bir kazı çalışmasında bulduk. yardımcı olurmusunuz dedi. İlk bakışta öyle bir albenisi varki sormayın...okudum ama gel de tercüme et :) öyle şeyler yazıyor ki, ben okurken yüzüm kızardı. önemli bir şey değil, dikkate alma kızım dedim. okuyabildinizmi? okuyamadınız mı? okudum. Eeee ne yazıyor. Hocana söyle beni arasın ben ona ne yazdığını söylerim. dedim. Sonradan işin aslını öğrendim. Muzhip birisi gözüne kestirdiği yeni öğrencilere hep bu şakayı yapıyormuş. Adam hiç üşenmemiş, yazıyı mermere kazıtmış....
Yine yaşlı bir amcamız bir kitap getirdi. Bu bana dedemden yadigar ama ne yazıyor okuyabilen birisine rast gelmedim dedi. Falanca kişiye git o sana okusun dedim. gittim. Ben bunu okumam demiş geri göndermiş. Ver bakalım ne imiş dedim. Peh peh.... o kişinin dediği gibi bende bunu okumam dedim. kızdı. desene bilmiyorum niye beni oyalıyorsun? bilmediğimden değil. Okunacak bir kitap değil. Sen dini bütün bir insana benziyorsun. Deden nasıl birisi idi?. O hoca idi. Herkese yardımcı oluyormuş. Birisi bir şey kaybetse yerini bile söylermiş :) Peki bunu nasıl yapıyormuş? Ya da istersen sende onun gibi olabilirsin bu kitap sayesinde dedim. Yaşlı adam. kafası karıştı. 5-10 dk. kendi haline bıraktım. Sonra evlat dedi ; ben bu kitabı çok kıymetli, dede yağdigarı diye gözüm gibi bakıyordum. iyi ki başka ellere geçmemiş. Ne yapalım dedi. Gereği ne ise o. ve yapıldı da.
Kaleme alınmış her yazı bir şeyler anlatır. kişi kapasitesi kadar ondan faydalanır. Bunu geçte olsa öğrendik. Amaaa çizilmiş bir şeklin, işlenmiş bir nakışın çok şeyler ifade ettiğini sizlerin sayesinde öğreniyorum. Öğretenlerden ALLAH razı olsun.(amin)
Sağlıcakla kalın
ALLAH a emanet olun

star50

Kullanıcı
komana ustanın yazı bu dediği googlede cevirince türkçesi BEN oluyor arkadaşlar

Yanlızefe

Çırak
Kullanıcı
Hocam selehi,salih, yada melih değil arapça Osmanlıca yazan ve okuyan biri olarak yazıyorum.sad elif lam ve ye harfleri var salı, yada sali diye okunur.onun oraya niye yazıldığı konusunda bi fikrim yok.saygilar ustalarım

Yanlızefe

Çırak
Kullanıcı
Uzaktan çekilmiş resme göre yazmıştım.diğerlerine de baktım. Her ne kadar tam düzgün yazilmasa da tâlî demek daha uygun olur.onunda kelime anlamı ikincil önemli,alternatif.vs anlamlarına gelir.etrafında neler var bilemiyorum.şahsi kanaatim.canı sıkılan birinin yazdığı bişeye benzemiyor.ebcede göre tali dersek.5 yada 50 sali dersek 2 yada 110 çıkar.resme göre sola kalan yerlere bu mesafelere bi bak ustam.

Üst Alt