Büyük evliyaya ait sanılan fakat mahzen olması muhtemel türbe.

Gitti

Kullanıcı
Sivas merkeze cok yakın soguk çermik isminde bir kaplıca var dostlar.

Sivas merkezde mezarlık alanı olan yukarı tekke ismindeki sivasa kuş bakışı bakan ve peygamberimizin sancaktarı olan Abdülhavab Gazi mübareginin kardeşi ahmedi turan hazretlerine ait oldugu düşünülen ve soguk cermikteki yüksek hakim tepe üzerinde bulunan bir türbe var.
10 yıl evvel derme çatma bir türbeydi burası hatırlıyorum.

Bu mübarek bizans veya roma ordusuyla savaşırken karşıdaki tepelerde mahsur kaşlmış ve atıyla bismillah deyip şuan türbesinin oldugu kabul edilen tepeye atlamış.
Arada uzunmu uzun mesafe var vadi var.

Ve işin garip tarafı bu türbenin oldugu tepede vfe mezrın oldugu kısımın önünde belki 10 mt mesafede 2 adet yuvarlak oyma var :))

Sivasa ilk geldigimde bunu sordum anlatılana göre karşı tepeden bu tepeye atladıgında bu mübaregin atının ayakları bu kayalıga saplanmıs onun iziymiş bu 2 iz :))

İşin tuhaf diger yönü ise; bu bölge ve ilerisindeki köylerde sit alanı olan ve bizansın büyük komutanlarından birine ait oldugu düşülen araziler var.

Buranın hemen yakınında akarsu var ve oraya tepeden baktıgımda akarsuyun kenarında 3 adet kocaman tümülüs veya hüöyük yapı gördüm.
Hepside bakir işlem görmemeiş.

İleriki köyleride bilen ve o köyden olan arkadaslarımdan dinledim,oralardan malzeme cıkarıpta suan işadamı olan cok adam var .))

Bölge rum veya bizansların yasadıgı bölgeymiş.

Yol üzerinde de tam o akarsuya bakan yerde bir çiftlik evi bahcesinde yol kenarına yakın bir tepecik gördüm.Tabi tepecik diyorum cünkü bahce kullanılırken yüksekligi düşmüş.

Garip olanı kenar kısmından örme duvar kısım ortaya cıkmaya baslamıs.
Muhtemelen tümlüs ve o örme taş yapıda odanın duvarı.
Tabi sahipleri herseyden habersiz :))

Vesselam ben bu tepede yatanın o mübarek olduguna inanmıyorum cünkü bu oymalar sagmal mahzen veya kaya mezara ait diye düşünüyorum.

Bu tepenin aşapıdaki vadiye bakan kısmında da magara girişleri var.Tabi cıkmak zor vede sıkıntılı.

O civarlar defineciler nedeniyle jandarmanın filan dikkatinde.

Bu tepede herkes evliyann yattıgına inanmakta bu arada :))

Aşağıya bircok foto ekliyorum.

İkj fotodaki büyük akarsuyun sag kısmında eteklerinde bahsettigim 3 tümülüs mevcut.

SEVALİ

Kullanıcı
Cevap: Büyük evliyaya ait sanılan fakat mahzen olması muhtemel türbe.

Sayın HİTİTLİ çok güzel anlatımınız ile özünü açıklamışsınız;)

Benim bölgemde bildiğim ama görmrdiğim şelalede at nalının oluşu köylüler Hz. Ali nin atının ayak izleri diye biliyorlar.:)

Gitti

Kullanıcı

Sayın HİTİTLİ çok güzel anlatımınız ile özünü açıklamışsınız;)

Benim bölgemde bildiğim ama görmrdiğim şelalede at nalının oluşu köylüler Hz. Ali nin atının ayak izleri diye biliyorlar.:)

.))
Benim bu anlattıgım en vahimlerinden biri zaten.
Belediyeler vs burayı düzenledi toparladı türbe haline getirdi.

Herkes gelir cocluk cocuk diler,evlilik diler.Akla ziyan ziyaretcisi var buranın :)

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

ah küheylan ne de güzel atlamışın öylee. atladığın yerde nal izi olacağına, bir tam yuvarlak oymayı, içine de muntazam kare oymayı ne güzel yerleştirivermişin. uçuyorsun sen aga koptum koptum koptum

Son düzenleme:

Gitti

Kullanıcı

ah küheylan ne de güzel atlamışın öylee. atladığın yerde nal izi olacağına, bir tam yuvarlak oymayı, içine de muntazam kare oymayı ne güzel yerleştirivermişin. uçuyorsun sen aga koptum koptum koptum

UStam uçan iyi uçmuş digmi? :)))

Cocukken bende o güzelim kaya mezardaki malzemeye ellerimi açıp 3 ihlas 1 fatiha okumustum ne yazıkki :)))

Biraz paralansam hayrıma oraya büyük bir türbe yaptırıcam diyip el atacam nasipse :)))

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

UStam uçan iyi uçmuş digmi? :)))

Cocukken bende o güzelim kaya mezardaki malzemeye ellerimi açıp 3 ihlas 1 fatiha okumustum ne yazıkki :)))

Biraz paralansam hayrıma oraya büyük bir türbe yaptırıcam diyip el atacam nasipse :)))

çocukken anlamamışsındır o atın izlerinin ! aslında ne olduğunu. horasanın betonu kurumadan evliya hızır gibi yetişmiş. küheylanı sürmüş horasan harcına. oraya atlar atlamaz da şehit olmuştur kesin. dehhhhh. haydi yavvrummmm. ölmeye gidiyoruz.

Gitti

Kullanıcı

çocukken anlamamışsındır o atın izlerinin ! aslında ne olduğunu. horasanın betonu kurumadan evliya hızır gibi yetişmiş. küheylanı sürmüş horasan harcına. oraya atlar atlamaz da şehit olmuştur kesin. dehhhhh. haydi yavvrummmm. ölmeye gidiyoruz.

Aynen ustam.O tepede şehit edilmiş ve gömülmüş diye anlatılır zaten :))

Belediye başkanı olmak varmış anasını satıyım.
Bu türbeyi restore edicem diyip 3 tane tanıdıgı amele kılıgına sok etrafada 2-3 mt boyunda demir perdeleri cektir sonrada temizlik yap en temizinden.
:))

Birde bu konu basında bu evliyanın erkek kardesi dedigim ve peygamberimizin sancaktarı oldugunu söyledigim mübaregin yattıgı camiii var.
Mezarlık alanı orası.Sivasa kuş bakışı bakan bir tepede tam.Kanuni nin cocuklarıda yatıyor orda.

Oranın tam üst eteklerinde bir oda var kjayalıkta.
Demirden kapı yapılmıs.
Ufak bir penceresi var iceriyi tam göremedim el fenerim yoktu.
Lakin haça benzer taşlar vardı sanırım.
3 gelin mezarı gibi birşey diyorlar orayada :))

Onunlada ilgili foto bulursam nette yeni konu acıcam ustam.

Tepeyi bi görsen akla ziyan bişi.
Romadan perse hitite kadar kimse o tepeyi boş bırakmaz.Tüm şehir ayaklarının altında.

O 3 gelin denilen mezardanda şüpheliyim.
Bir ara gittigimde iç kısmı aydınlatıp fotolarım.Baya merakımı taciz ediyor orasıda.

Sarpedon

Kullanıcı

Hititli bu konuda sana bazı açıklamalarda bulunacam umarım o konuda bazı bilgiye sahip olursun. Müsait bir zamanda yazarım artık

Gitti

Kullanıcı

Hititli bu konuda sana bazı açıklamalarda bulunacam umarım o konuda bazı bilgiye sahip olursun. Müsait bir zamanda yazarım artık

NE zaman istersen yaz ustam pc basındayım okurum.

Sarpedon

Kullanıcı

Ben asi ustayla , kukır ustayı böyle bir yere götürdüm. Evliya türbesi varmış. Tepedeki binlerce yıllık yerle bir olmuş bir kilisenin yanında. Hatta sanırsam resimleri paylaşıldı. Geç bizans döneminin kiliseleri psikoposluk tarafından korunu başlarına bir bekçi konulurdu. Bu bir kadim gelenekti. Bir çok türbe işte böyle evliya türbesi oluveriyor.
Semin orda dikkat etmen gereken devşirilen malzemeler varmı. Sütun başlığı falan. Birde kilisemin azizleri ve o kiliseye yardımcı olmuş şahısların ki bunlar maddi olarak zengin insanlardır, kilisenin dehlizlerine mahzenlerine gömülme hakkını almıştır. Onun için bakman geren yer, güneşin doğarken girişe vurduğu nokayayı belirlemek. Sonrasınıda inşallah konuşuruz.
Selamlarımla