Çeşme Görsel | Define işaretleri ve anlamları

Çeşme Görsel

impossibleman

Kullanıcı
Dönemi hakkında bilgi bulunmayan bir çeşme. Tarihi köprüye 10 metre mesafede dere kenarında bulunan bu çeşmenin üstü kapalıydı 30 senedir. Otlar temizlenince ortaya çıkmış.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
Sol Alt tarafda tarihi köprümüz var üstadım.

seni özledik kardeş. bu kadar uzun ayrılık olurmu.
harbici ustamızın kastı, sol kısmın süslemeden farklı bir amaç taşıdığıdır. o kısmın net görülmesinin imkanı olurmu düşüncesiyle yazmış olmalı.

zebun

Web Master-Coder
Kullanıcı

şöyle inceledimde hinliği buldum resimde net yüz var minareye bakan aynı zamanda oturmuş minareyi kolları arasına almış insan elimden geldiğince öizmeye çalıştım sizde çizimsiz haline o yere odaklanın daha net görürsünüz dedimya var bir hinliği

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
dikkatli gözlere sağlık. evet soldaki resim cami farklı yerleri de söyler, benim tam olarak arkadaşımızı dikkat çekmek istediğim nokta solda yerdeki taşdı @ikizceli ustam, bu çeşmenin komple solu sizin de dediğiniz gibi önemli bir nokta.

bu çeşmenin inşaasında böyle bir taşın varlığına hiç ihtiyaç yoktu ama yinede eklenmiş. !

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
sağ bölüm hiç işlenmemiş değilmi harbici kardeşim.
bunlar fazla eski dönemler değil. cumhuriyetin yakın öncesinde ,camilerimizi,nişan olarak kullanmışlardır. çok yakınlarına hatta içlerine bile malzeme koydukları bir gerçektir.
bir haritada ,konak ,camii ve bir okul. yollarına kadar ,yakınlarındaki dereye kadar belirgin bir şekilde işlendiğini bizzat gördüm. okunması için getirilmişti. inanınız minareyi baz almış. işin garibi hepside ayakta. ne oldu davet edildik ama ,insanlarımızın ac gözlülüğü uyumsuzluğu, malum. bir resmi kazıya ikna edemedik. işin daha da garibi saatlik iş olan yer bile vardı. onların teklifine de kaynananız güzelmi demek zorunda kaldık.
anlatmamdaki amaç,burada verilenleri bilenler olabilir. arkadaşımıza belki katkısı olur.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
şu an içerisinde halen daha malzemesi duran bir cami bahcesi biliyorum. belki resmi kazı falan yapılamaz mı??? ;) 3-4 kiloluk ve bir arşını geçmeyecek mesafede. mak.ina ve çubuk bizi yanıltmadıysa tam da yerinde duruyor ustam. lakin hem köyün içi hemide cami bahcesi bilmemki ne yapılmalı.

ayrıca bunu dediğiniz gibi bir harita vari olarak da değerlendirmek lazım. o caminin oradaki maksadını çok iyi irdelemek lazım. kıble yönü cihetini unutmamak lazım. (beğendim)

karanar

Kullanıcı

anladığım kadarıyla, çeşme çok daha önceden yapılmış zaten.gömü işlemini daha sonra yapmışlar. muhtemelen tehcir sırasında. trabzonda ve karsta, bazı çeşmelerin tam suyun geldiği yerin üzerine minaresiz cami motifi işlendiğini daha görmüştüm. yukarıda işaretlediğim yuvarlak içindeki alanda sanırım yön işareti var. ''v''nin altında bir işaret daha var. bu da çeşmeyi son nokta olmaktan uzak yapıyor. altındaki çentikle birlikte ele alındığında ise 1 ile 3 m arkasında demek istiyor. tabii eğer köprü bu tarafta değilse.yön köprüyü gösteriyorsa ve yakınsa yer köprüde demektir.