çeşmede ibrik

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
selamunaleykum,

bayram gezmesinde ilişdi gözüme,nedir ne değildir ? varmı fikri olan acep.

sol baştaki dik olan taş şüphelimi acaba.

ersan

Admin
Cevap: çeşmede ibrik

merhaba BoZKurt usta cok guzel bir osmanli tarihi cesme ama ustam ne yaziki bunu da yoklamislar .uyaniklar .bu ibrik isaret demeki cesmenin arkasinda kuyu var bu bu su pinarinin toplanipta zurnadan akan su.kuyunun duvarlarinda olabilir mujdesi esp ediyorum da o yeri de yolamislardir .

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

ersan ustanın dediği gibi çeşme elden geçmiş, önce kontroller yapılmış, ufak tefek işlemler yapılmış,
ardından da kırık dökük kalan yerler tamir edilmiş. kitabesi çalınmış. bu dakikadan sonra o çeşmede ancak makinalar tespit yapabilir.

çeşmeye yakın neler vardır? göze batan faktörler mesela ağaçlar yada yol şekli?

Son düzenleme:

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni

evet elden geçmiş malesef,belki göze çarpan birşey vardır diye atayım dedim.
harbici dostum, burası çobanın karşıdaki tepedede türbe var dediği yerin altındaki köy ;)

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni

ersan ustam saolasın,ben kuyu göremedim çeşmeye yakın,ama yok diyemem,yolar yenilenmiş,yani kuyunun arkasından yol geçmiş.belki ikinci resmi çektiğim yerin arkasında meydanda kuyu olabilir.ama göremedim.hayırlısı olsun.görsel olarak iş yapar,

saygılar.

ersan

Admin

merhaba BoZKurt ustam bilesinki acan ibrik isareti var bu cesmenin ilazim suyun toplandi kuyu olsun uzak va yakin bilesinki ustam kuyusunda mujdesi orada eyer alinmediyiyse ustam .

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

evet elden geçmiş malesef,belki göze çarpan birşey vardır diye atayım dedim.
harbici dostum, burası çobanın karşıdaki tepedede türbe var dediği yerin altındaki köy ;)

çeşmenin bizim ilgi alanımızla alakası belli. ben burdayım gelin alın demiş. birileri de gelip öyle yapmış. gelende ya belgeli yada makinalıymış.

o çoban kardeş az daha yanımızda dursaydı baya bir ilerleyecekti orası ama, malesef birazını öğrendik.
gezilen alanda orasını netleştişrecek kişiler,
kilidi açarsan çok kolay girersin. o yörede sana böyle bir kaç anahtar kişi lazım
dediğim gibi sırları çözecek ne varsa, köyün halkında, yaşlıda, çobanda, muhtarda.

baksan herşey ortada gibi ve çok güzel bir yer o yöre ama çok çok saklıyor kendini herşey. sırlarına vakıf olamadık bir türlü.

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni

ersan usta tesekkur ederım yorumun ıcın.saolasın.
harbici dostum,malesef muhtarda ve köyün yaşlılarında iş yok.muhtarda yaşlılarda benden iyi bilmiyor benım köyüsü olamdıgım o köyü.
en iyi bilen o gördüğümüz çoban,köyde bir çoban daha var,lakin oda bu işe gelmez.hayırlsı be.ne edek.olmayınca olmuyor.
yakında baraj gelecek suların altında kalacak bir sürü gizem.

ersan

Admin

merhaba ozaman yazik olacak bu guzelim cesmeye .BoZKurt ustam cubuk kulanmayi bilirsen tam cesmenin arkasinda kaliyor kuyu bir cubuklan yoklayiver boslunu ilazim yaralti cesmenin suyunu tutesin sonra hep bu yeralti su kanalini izle ile bir yere geleceksin kucuk toparlar oda gibi tam orada kaliyor kuyun ustunde toparlak yonulmus bir tas var kapak tasi o tasta isaret olacak ne tarafa bakesin diye sen saten kuyuu buldum anayacaksin mujdesi duruyor mu diye .

Son düzenleme:

impossibleman

Kullanıcı

İbriği tam seçemiyorum biraz deforme mi olmuş acaba. Ne şekilde duruyor gören ve seçebilen varsa yardımcı olabilirmi. Tarif lazım yaşlandık sanırım :)