Ceviz ağacının kesilmiş kolunda sıva | Define işaretleri ve anlamları

Ceviz ağacının kesilmiş kolunda sıva

milkist

Kullanıcı
Ustalarım merhabalar öncelikle

Bu işlere ilgi duymaya başladıktan sonra etrafı daha detaylı gözlemlemeye başladım ama sadece hobi olarak. Bugün çok işlek bir yerde bir yaşlı ceviz ağacı dikkatimi çekti ve hemen inceledim. Ağaçta herhangi bir çingene çivisine rastlamadım. Bu bölgede aynı zamanda yaşlı incir ve çınar ağaçları var. Çınar ağaçlarının birisinin yarısı oyulmuş içinden çingene çivisinin ucu çıkıyor.. bu bana bu bölgenin zamanında Rum bölgesi olabileceğini düşündürdü. Konuya dönecek olursak bu ceviz ağacında kesilmiş kolunun harç varı bir şey ile sıvanmış olduğunu gördüm. Burada işlem yapılması imkansız, evlerin arasında kalıyor. İlk defa böyle bir şey ile karşılaştım. Hem belki bu forumdaki arkadaşlar için yeni bir fikir, görüş olur diye paylaşmak istedim. Belki de sadece normal bir şeydir. Hayırlı forumlar dilerim.

Ekli dosyalar

• IMG20220829115126.jpg
    IMG20220829115126.jpg
    712 KB · Görüntüleme: 29

Molla

Kullanıcı
Çoğu kez bende karşılaştım bu ve buna benzer envai çeşit ağaçlarla sanki insan eli değmiş gibi duruyor eski ağaçlar yıldırım düşmesi fırtına vb durumlarda dalları kırıldığında yarasını kendisi sarıyor o yara zaman içinde kapanıp kuruyor ve o yaradan tek bir fide bile çıkmıyor zaman geçtikçe erozyona uğrayan eski ağaçlarda bunları görmek mümkün sanki sıva yapılmış gibi genelde tarihi meşelerde olur çok eski incir ceviz ağaçlarında vb da olur. şahsi fikrim bu yönde ama umulmayan yerlerden çok şeyin çıktığını da biliyorum. Örnek vermek gerekirse yakın zamanda karşılaştığım bir olay eski bir ağacın dal kısmı tam ağacın kol tarafından kırlmış kırılmış gibi gösterilmiş olay çok farklı aslında kırılan yer oyuluyor boşaltılıyor içine malzeme konup oyulan yere göre bir kütük veyahut bir kalın ağaç parçası kesilip işleneip deliği kapatılıyor zaman geçip suya maruz kalan o parça çürüyor kurtlanıyor ama hiç bir şekilde dağılmıyor uzaktan bakıldımı sanki ağaç kırılmışta kurumuş gibi görünüyor çok değişik sistematik saklama yönleri varmış bu adamların insan hayret etmiyor değil.

gıral

Vip Üye
merhaba ustam butür kesilmiş kollara budama diyebiliriz
birde budanan yerlere kuruma yada hastalık olmaması için sürülen çamur vb işlemler uygulanır bugörseldeki sıvama sizce nedir
tek resimle ağacın sadece budağını analiz edemeyiz
ağaç nekadar yaşlı?
bulunduğu konum nedir? dağ tepe göze vb.
bahçedeyse bulunduğu ev eskimi gibi biçok şey lazımki buna şudur budur denilebilsin

Molla

Kullanıcı
birde budanan yerlere kuruma yada hastalık olmaması için sürülen çamur vb işlemler uygulanır bugörseldeki sıvama sizce nedir
ağaç nekadar yaşlı?
bahçedeyse bulunduğu ev eskimi gibi biçok şey lazımki buna şudur budur denilebilsin
Benim anlatmak istediğim doğal oluşumlar sizin anlattığınızıda eklemeyi unutmuşum ustam isabet olmuş hastalık vb olmasın diye çeşitli şeyler kullanıyorlar ağaçlarda genelde şehir merkezlerindeki tarihi ağaç çınar türlerinde var dediğiniz.

milkist

Kullanıcı
Çoğu kez bende karşılaştım bu ve buna benzer envai çeşit ağaçlarla sanki insan eli değmiş gibi duruyor eski ağaçlar yıldırım düşmesi fırtına vb durumlarda dalları kırıldığında yarasını kendisi sarıyor o yara zaman içinde kapanıp kuruyor ve o yaradan tek bir fide bile çıkmıyor zaman geçtikçe erozyona uğrayan eski ağaçlarda bunları görmek mümkün sanki sıva yapılmış gibi genelde tarihi meşelerde olur çok eski incir ceviz ağaçlarında vb da olur. şahsi fikrim bu yönde ama umulmayan yerlerden çok şeyin çıktığını da biliyorum. Örnek vermek gerekirse yakın zamanda karşılaştığım bir olay eski bir ağacın dal kısmı tam ağacın kol tarafından kırlmış kırılmış gibi gösterilmiş olay çok farklı aslında kırılan yer oyuluyor boşaltılıyor içine malzeme konup oyulan yere göre bir kütük veyahut bir kalın ağaç parçası kesilip işleneip deliği kapatılıyor zaman geçip suya maruz kalan o parça çürüyor kurtlanıyor ama hiç bir şekilde dağılmıyor uzaktan bakıldımı sanki ağaç kırılmışta kurumuş gibi görünüyor çok değişik sistematik saklama yönleri varmış bu adamların insan hayret etmiyor değil.
Ustam çok haklısınız, her şey olabilir. Benimde ilgimi çektiği için atmak istedim. Belki de çok yaygın bir durumdur dediğiniz gibi. Yani para olsa bile almak zor. Apartmanların arasında park olarak bırakılmış bir yer. Bilemiyorum ustam. Fakat asla çamura benzemiyor çünkü taş gibi, çok sert bir yapıya sahip. Bir de diğer dalları da kesilmiş ama sadece burada var bu harç tipi şeyden. Yeni bir şey olmadığı çok belli. Yorumun için teşekkürler ustam :)

milkist

Kullanıcı
ağaç nekadar yaşlı?
Ustam, ağaç oldukça yaşlı. Sadece burayı fotoğraf çekmiştim. Çevresinde yaşlı incir ağaçları var. Sanırsam önceden incir tarlasiymis. Ama imara açıldığı için her yere bina yapıldı. Burası da park olarak bırakılmış sanırım. Bu bölge, denize çok yakın bir yerde. Dümdüz her yer. Bu ağacın 3km çevresinde belki 30 kadar tarihi çınar ağacı var. Üç insan sarilsa kolları birleşmez sanırsam. Bu çınar ağaçlarını belediye park olarak bırakmış. Herhangi bir eski ev kalıntısı da yok ustam. Dediğim gibi şehrin içinde kalıyor.