Cok Ilginc Bir Zemin Kaya Irili Ufakli Kare Ve Oymalar | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Cok Ilginc Bir Zemin Kaya Irili Ufakli Kare Ve Oymalar

guido

Kullanıcı
tek bir degerli derken yanlis anlayamayin bilgi babinda soruyorum tek birtane degerli derken ...nasil bu kaniya vardiniz acaba ? umarim yanlis anlamazsiniz

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı
arkadaşım,bölgede,kayada demiyorum, farklı noktalara serpili. değerli diyen arkadaşlarım,içlerinde oda türü olanlar olduğu için yazmıştır.
en az iki tane gördüm. öyle sitem yapılmışki bazıları bazıları birinden diğerine geçişli,bazıları bir diğerinin sağında solunda.kayayı bir kaç yönden,açığından çekmen menfaatinedir. ayrıca alanın geniş görünümü konuna çok katkı yapar.

wolf_52

Kullanıcı
nekra poll alanı değerli olanı tespit etmek gerkir içinde fotraf çok yetersiz daha geniş açlı fotraflar eklmeniz konunuzu zenginleşdircekdir emnim....

kingoctapus

Kullanıcı
taşın ortasına gel helee şöyle bir kendi etrafında dön bir taşa bak birde araziyee en ufak birbirene benzete bildiğin yer yokmuu onu de helee

MAMİ

Kullanıcı
S.A...Bence de güzel bir mezarlık,6, fotoyu durduğun noktayı görecek şekilde fotolayabilirmisin?Açılmış mezar mı sunu çukuru mu şahsen kestiremedim...Bildiğim kadarı ile bu tür yerlerde mezarlar genel de oymalara göre aşağı eğim olan taraf ta olur,bu fotoya göre de genel de zemin altı taş örme tuğla örme mezarlar var,kayanın üstüne çıkıp aşağı tarafa bakman gerekir...Boşluk bakabilirsin,duruma göre şişlemede işe yarayabilir...Dile getirilmiş olduğu gibi bence de güzel bir oda mezar var,kare oyma bunu destekliyor,giriş kayanın hemen bitiminde olabilir...Mıcır kalıntıları ve boşluk tespiti giriş bulmada fikir verebilir...maceracı37 abim sormuş bu kadar mezar olurmu diye;o zaman ki mezarların bizdeki gibi 2x1 metre yani 2 metrekare olamıyacağını düşünürsek bence bu kadar mezarın bir yerde olması doğal...
Ben bu tür mezar oymalarını hep günümüz mezar taşları veya bir çok yerde ki selvi ağaçları ile özdeşleştiriyorum,yani bir oyma bir mezar bir selvi yada mezar taşı bir mezar,tek fark derinlik ve hacim...
BENCE...

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı
5ef451e4e8b94e40dd95d8ae07f14fe8.jpg
c2e3856f90e0bcf2e7e2425c62b46196.jpg
ee369d624222208fe9ff858b683bb8c2.jpg
491b2e65d19117ce0bbd87620abacc30.jpg
a22b46e85b5170013597ca1a3dc0d1cd.jpg

Konunuza ışık tutabilecegine inandığım bazı kareleri paylaştım. Bu tür işaret ve semboller birçok medeniyet tarafından kullanılmıştır. Tek bir uygarlığa indirgemek yanlış olur. Anadolu topraklarında 40 civarında medeniyetin hüküm sürdüğü düşünülürse bu toplumların sosyokültürel bakımından birbirlerinden etkilenmemesi mümkün değildir. Çok tanrılı pagan inancının yaygın olduğu dönemlerde, birçok ölü gömme teknikleri uygulanmıştır. Mesela bizim inancımıza göre açılan bir mezara, o dönemin inanç ve adetlerine uyarlarsak , çökerterek ölü defnetme tekniğine göre 4 kişi defnedilebilir.
Bu yüzden dar bir alanda birçok mezar olabileceğini aklımızdan çıkarmamamız lazım.
Selametle

Üst Alt