Çubuklarla Tespit Ve Derinlik Ölçme;

Mirkut

Vip Üye
Erkan ustam uzerindeyken boyutunu almak zor olur cok genis bir alana yayiliyorsa ayri. Aslinda benim kendimi gelistirdigimde ilk ogrendigim seydi bu banada cok basit gelmisti. Malzemenin uzerindeyken dusurs seklini alir sonra yavas adimlarla ilerlediginde cubuk duzelir sonra yanlara acilir kollarina deger sonra kapanip eski halini alir derinligi verir sonra coknkisa adimlarla ilerlediginde malzeme cok kucukse hemen acilip kapnir eger bir kup kadarsa yada bir teneke yada daha buyukse onun buyuklugune gore acma kapanma yapar. Test edebilirsiniz

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
değerli arkadaşlar bu noktada bir konuya açıklık getirmek isterim. bazı mezarların ve odaların içleri dolgulu olmayabiliyor. dolgulu olan yerde,malzemenin üstten tespiti yapılabilir noktası anlaşılabilir.. yalnız dolgusuz bildiğimiz oda benzeri olan yapıtlarda kapısından itibaren açık konumda birakılmış yerde,odanın çapı ne ise o kadar yerin tamamı maden tepkisi verir. çünkü açıkta salınım odanın tamamına nüfuz eder. umarım yaralanabileceğiniz önemli bir detay olarak zihninizdeki yerini alır.

Mirkut

Vip Üye
Tesekkurler abim veediginiz bilgi icin benim icin cok onemli bir bilgiAllah c.c razi olsun abimden.
yalnızdolgusuz bildiğimiz oda benzeri olan yapıtlardakapısından itibaren açık konumda birakılmışyerde,odanın çapı ne ise o kadar yerin tamamı madentepkisi verir. çünkü açıkta salınım odanın tamamınanüfuz eder.
Bu durumda cubuk hanki hareketi veriyor abim yani metal gibi algiliyorsa sag solami sol sagami yada x mi yada yanlarami aciliyor. Yada bu sekilde biz icerideki madeni tesbit edemezmiyiz.saygilar usta abime

Moderatör tarafında düzenlendi:

ikizceli

Vip Üye
SEVGİLİ KARDEŞİM,
açık olan odalar dolguluya göre enderdir. benim özel bir sensürümle ,odaların dolgulumu yoksa boşmu olduğunu anlıyorum. dolgulu olanlarda yukarda belirttiğim gibi maden nerede ise orada değerliye tepkiyi nasıl veriyorsa,
boş olan bir odada ise,kişinin madende aldığı tepki nasılsa aynisini tamamında alır.
malumunuz ,tepkilerin
kişilerde değişim gösterbildiği gerçeği ile,kişi madene aldığı tepkinin aynisini,yapıtın içinde hiç değişim göstermeden tamamında alır.
bu durumda tespit eden kişinin odanın dolgulumu yoksa boşmu olduğunu anlaması açısından büyük önem arz eder.
böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlarımız ,tecrübesizliğine yenilmeden ne olduğunu anlamış olur.
bu benim ve bir arkadaşıma ait özel bir çalışmamızın kesin olan şaşmaz bir neticesidir.
dolgulu odalar ,bir dolgulu mezar vb. yerlerde kişinin aldığı tepkiden farklı olmaz. bildiğim özel boş ve dolgulu odalarda yaptığım çalışma ile yüzde yüz kesin neticenin sizlere bir detay olarak yansıması kabül ediniz. konuyu okuyanlar umarım büyük fayda sağlayacaktır. hiç bir yerde bulunamayacak ve değinilmemiş bir önemli detaydır.
mirkut kardeşim bunu açıklamama da sen vesile oldun,faydalanabilen dilerim sana da bir dua eder.
bir ilşave, yapıtta boşluk tepkisi alarak yürürken varsa, bir madende nasıl olduğunu verirse bu odanın dolgulu olduğunu anlayacağız ve işçiliğini buna göre değerlendireceğiz.

Son düzenleme:

Abdullah313

Kullanıcı
Ustam özür dilerim. Dolgulu odadan ve boş odadan kastınızı ben anlayamadım. Tavandan zemine kadar olan topraktan mı bahsediyorsunuz? Boş oda denince benim aklıma içinde hiçbirşey (malzeme) olmayan oda geliyor???

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mirkut

Vip Üye
Abdullah kardesim bu soru hernekadar ikizceli ustaya sorulmussada bende bildigimi yazayim burda olmamasina istinaden. odalari kapatacaklari zaman disa atilan topraklari tekrar doldurarak cikarlar bazen bu birtek giris tuneline kadar olur bazende hic dolgu yapmadan sadece kapiyi kapatip cikarlar. Yani odayi dolgu yapmadan sadece kapiyi kapatip ciktiklarinda bos oda olur bos odadan kasit bu. Abimin dedigide asil icerdeki malzemenin tebit edilebilmesi zor olani bu cunki icerideki gaz tum odada metal gorunumu verir cubukta icerideki malzemeyi bulmada zorluk olur. bundada iyi olani cubuukla boslugu kolaylulikla tesbit edebilirsin cunki cekim gucude kuvvetli olur cok uzaklardan cuubugu odaya ceker. Acaba diyorum oda ustundeyken elimize herhangi bir metaliyada farkli farkli metalleri bakir cubukla tabi alsak yine gazi kesemezmiyiz direk malzemeye yonelmezmi cuubuk. Varsayim bu tabi. Dua ile

ikizceli

Vip Üye
abdullah kardeşim,mirkut kardeşimiz açıklık getirmiş.
malumunuz bazı kap kaçak mahzenleri veya mağarası diyelim,kullanılan bir yer olduğu için bunlatrda dolgu olarak sadece tünel olur mahzenin kapısından itibaren odanın içi malzeme hariç zeminden tavana kadar boştur. toprakla doldurulmamıştır.
bazı oda mezarları bilhassa sadece saklı koyma amaçlı yapılan benzeri yerlerde ayni vasıfta olabilir. boş demekteki kastımız budur.
benim kullandığım sistemde ,her hangi bir odanın toprak dolgulumu yoksa sadece tünelin doldurulmuş odanın boşmu olduğunu çok rahat görebiliyorum. tünelin uzunluğunu ve derinliğini de alınca işçiliğin kapsamı ortaya çıkabiliyor. hayali bir bilinmeze yürümeden yapılması gereken belirlenmiş oluyor.
yine yaptığım çalışmalarda boş olan yani toprak dolgulu olmayan odalarda,son tespitlertimde bir kaç bölgede,yaptığım tespitlerde ,değerli varsa ,madenin oksitsel veya enerji salınımı diyelim odanın tamamında görülebiliyor. sanırım anlayacağın bir açıklama olmuştur.
mirkut kardeşim gaz olayı boşluk tespitini etkilemez. gümüşlerle değerliye bakabilirsin. ayrıca sağ eline bir altın alarak bakır çubukla temas ettirerek tutarsan ,boşluğa tepkiyi keser ve sadece değerliyi ve olduğu noktayı verir. bunu sorun etmene gerek yok. hiç bir yere bulamazsan zemin katya bir değerli koy. dediğim tarzda bak. önce boşluğa tepki verecektir. eline altın alarak bakıldığında boşluğa tepkiyi kestiğini ve madene yöneldiğini görürsün. yalnız altınla baktığında demir vb. değersiz madene tepkiyi keser. bu detayı bilmeyenler bunu da tespitlerinde kullanabilir. sağlıcakla kalınız.

Son düzenleme:

its78

Vip Üye
kardeşim gaz olayı boşluk tespitini etkilemez. gümüşlerle değerliye bakabilirsin. ayrıca sağ eline bir altın alarak çubukla temas ettirerek tutarsan ,boşluğa tepkiyi keser ve sadece değerliyi ve olduğu noktayı verir. bunu sorun etmene gerek yok. hiç bir yere bulamazsan zemin katya bir değerli koy. dediğim tarzda bak. önce boşluğa tepki verecektir. eline altın alarak bakırla bakıldığında boşluğa tepkiyi kestiğini ve madene yöneldiğini görürsün. yalnız altınla baktığında demir vb. değersiz madene tepkiyi keser. bu detayı bilmeyenler bunu da tespitlerinde kullanabilir. sağlıcakla kalınız.[/QUOTE]

@ikizceli ustam bu kısım çok güzel, boşluktaki değerli yı tesbit için bakır çubuklarla sağ elimize altın alarak bakıyoruz, böylece boşluğu görmüyor varsa degerliyi görüyoruz.

Sorularim olacak izninizle

1- Sağ elimize çeşitli metaller alarak değerlinin cinsini tesbit edebilir miyiz.
Diyelim gümüş veya çelik ile baktık, boşlukta ise altın var diye varsayalım,
Tepki nasıl olur, elimizde hic bir yokken altına aldığımız tepkiyi mi alırız,
Yoksa farklı bir tepki mi olur.

2. Sorum
Diyelim boşlukta altın var,
Sol elimize altın aldığımızda tepkiyi kesermi,?
Yada sol elimize gümüş veya çelik aksak boşlukta ki altına tepki nasıl olur.?

3.Boşluktaki degerliye sağ elimize altın alarak bakıyoruz, altın tepkisi alıyoruz buna rağmen mineral kemik vs tepkisi olabilir mi ?
İnş. Anlatabilmisimdir ustam.

Moderatör tarafında düzenlendi:

ikizceli

Vip Üye
sevgili ist78 kardeşim,
öncelikle sabah mahmurluğuna yaptığım bir noksanı düzelterek başlayalım.
sağ ele altın gümüş gibi değerli alarak boşluk tepkisinin kesilmesi ve değerliyi vermesi bakır çubuklarla olur. üstte ilave yaptım.özür diliyorum. iyiki sormuşsun ki bu noksanı görmeme vesile oldun.
zaten bilhassa sen iyi bilirsinki gümüşle boşluk tespiti olmaz.kullanırkende ele bir şey almaya gerek olmaz.
kişinin çıplak elle aldığı tepki nasılsa ,bir değereliyle bakmasıda ayni tepkiyi verir.
sol ele hangisini alırsanız alın tepkiyi keser. asla kullanmayınız.
bu sistem minerali kesmez. ayni değerli gibi tepki alınır ve boşluk olarakta bakıldığında boşluk olarak verir sağlıcakla...