Cuma sohbeti | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Kadın gizli kamerayı yerleştirmiş sonra da soyunup kendine bir pizza siparişi vermiş.
Pizzacı zile basınca kapıyı anadan üryan açıyor hanım abla, para üstünü falan o halde verip kapıyı kapatıyor sonunda da kahkaha atarak “ayyhh çok eğlendim” diyor.

Geçenlerde yine denk geldim buna benzer bir videoya.

Genelde eskortluk yapan kadınlar reklamlarını yapmak adına bu tarz videolar çekip paylaşıyorlar, kadında ahlak zaten yok da ben işin bu boyutunda değilim.

İşin kadın faşizmi boyutu daha tehlikeli bana göre.

Aynı şeyi bir erkek yapsaydı ne olacaktı mesela?

Nasıl toplumsal bir kaos çıkacak, adam tutuklanana kadar nasıl linç edilecekti?

Akşama kadar üç kuruş için, belki çocuğuna bez mama almak adına, soğuk sıcak demeden çalışan bu adamın vebali ne olacak peki?

Bir erkeğin bir kadına yanlışlıkla eli değmiş olsa hakkında işlem yapan güvenlik güçleri, bu adam “taciz edildim!” diye dava etse aynı hassasiyeti gösterir mi onu da merak merak ediyorum. Ya da olayı dudak ucu ile gülerek geçiştirirler mi?

“Potansiyel sapık tüm erkekler, o yüzden her erkeğin hoşuna gider çıplaklık o zaman bu yaptığım suç olmamalı hatta sevimli bulunmalı” mantığı biz kadınları ne kadar daha bu tarz şımarıklıklara itecek?

Bir erkek boxer ile balkona çıksa, “karşı apartmanda sapık var” diye 155 kilitlenir ama, konu kadın olunca bunun adı özgürlük bunun adı pozitif ayrımcılık bunun adı insan hakları falan oluyor, bu da başka komik!

“Şort giyerim bakmayacaksın, gerdan açarım görmeyeceksin, tayt giyerim istediğim gibi seni tahrik ve taciz ederim ama sen dünya ahiret bacımsın demeye mecbursun” mantığı faşist kadınların erkek onuruna yaptığı en büyük tecavüzdür bana göre.

Varoluş kodlarına "görerek tahrik olma" yerleştirilen erkekleri anlamamız belki zor ama empati yapabiliriz.

Kimseye "örtünün" diyecek değilim herkes kendi dünya tercihini bir şekilde yaşıyor. Ancak kendinize ve en başta onurlu kadın kimliğinize kasap reyonu muamelesi yapmayın, yaptırmayın!

“Başını çevirsin, erkeğin avreti göz kapaklarıdır” gibi lise iki tarzı duyar kasmayı bırakıp, “gadınıığğmm ben gadıığnn” diye salladığımız o parmakları yere indirip, "ama ben kadınım" şımarıklığına bir son vermemiz gerekmiyor mu artık?

Evet ben de onu diyorum sen kadınsın! İçinde bir canlı büyütebilecek kadar özelsin.

İzzetini ayaklar altına almamalısın!

Ezgi Akgül

Hayırlı cumalar olsun inşallah.

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin

İnsan neden unutkan varlıktır?​

Cevap
Değerli kardeşimiz,
Birçok ayet ve hadiste, gerek soyut biçimde gerekse bazı somut durumlara ilişkin olarak kullanılan ifadelerden "unutma"nın dinen bir mazeret kabul edildiği anlaşılmaktadır. (Mesela bk. Bakara 2/286; İbn Mâce, Ṭalaḳ, 16; Ebu Davud, Salat, 11)
Ruhi fonksiyonların en önemlisi, zihin ve fikir binasının anahtarı sayılan hafıza olmaksızın tahayyül, hüküm, lisan ve şuurdan söz edilemez.
Fakat hafızanın işleyişinde unutmanın doğal bir süreç olduğu dikkate alındığında, hatırlama yetisi yanında unutmanın da beşerî bir görünüm ve insan için kaçınılmaz bir olgu olduğu anlaşılır.
Bazı dilcilerin, “insan” kelimesinin “unutma” anlamındaki “nesy” kökünden türetilmiş olduğunu belirtirler. Buna dayanak olarak da İbn Abbas’a nisbet edilen ve insanın üstlendiği sorumluluğu veya kendisinden alınan sözü unutması sebebiyle bu ismi aldığına dair rivayeti esas alırlar. (Lisânü’l-ʿArab, “ins” md.)
Acıların ve uğranılan kötülüklerin etkisinden kurtulmayı ve gereksiz bilgilerin ayıklanmasını sağlama açısından Allah’ın bir rahmeti sayılan nisyan, fıkıhta dinî ve hukukî sorumluluklar bağlamında mazeret kabul edilip edilmemesi yönüyle incelenmiştir.
İlave bilgi için tıklayınız:

Selam ve dua ile...