cumartesi gezisi hatırası | Define işaretleri ve anlamları

cumartesi gezisi hatırası

erzurumludefineci

Kullanıcı
Yasaklı
arkadaşlar mezar sitillerinden dönemi anlayan var mı ?
bunalar üzeri komple açılmış olan

bu üsten girilmiş kapak taşı kaldırılmamış olan iç yapı aynı

buda üsteki mezarın içerisindeki baş tarafındaki kare oyma

içerde yan taşların görünüşü

başka bir açılmış örnek

buda başka bir tane üst kapak kırılmış

buda başka bir açılmış örnek içeride görülen kare oyma hrpsinde var

evet ustalarım dönem ne olabilir hiç bir yazı işaret bulamadım ne içeride ne dışarıda ayrıca son 2 resim yeni açılmış toprağı bile kurumamıştı içeride hiç kemik yok ilginç geldi.. bilgisi olan arkadaşlarım paylaşırlarsa sevinirim selam dua

UFUK

Kullanıcı
Cevap: cumartesi gezisi hatırası

iç anadolunun çevresinde çıkan fakir mezarları bunlar genelde kervan yollarının kenarında bolca görülür dönem dersen roma olması gerekir bence kemik yoktur bir parça kafa kemiğinin oldugu saçlı kemik olur oda topraga karıştıgı için görülmez.

erzurumludefineci

Kullanıcı
Yasaklı

abi havayla temas eden yani dışardaki kayalık çok çabuk deforme oluyor o yüzden hiç bir işaret felan kalmamış mezarın içrrisinde duvarlar bayağı dağlam kaya ...

UFUK

Kullanıcı

abi havayla temas eden yani dışardaki kayalık çok çabuk deforme oluyor o yüzden hiç bir işaret felan kalmamış mezarın içrrisinde duvarlar bayağı dağlam kaya ...

toprak yapısından bölgeyi az çok tahmin ediyorum böyle açılmış bölgede çok yer gördüm ancak ilk açılmış halini görmedigim için içi için yorum yapamıyorum bizim büyük reisin çubuklarıyla boşlugu bulup kazmışlar ancak neden kemik çıkmıyor anlamıyorum büyük ihtimalle gömü yapılmamış.

erzurumludefineci

Kullanıcı
Yasaklı

toprak yapısından bölgeyi az çok tahmin ediyorum böyle açılmış bölgede çok yer gördüm ancak ilk açılmış halini görmedigim için içi için yorum yapamıyorum bizim büyük reisin çubuklarıyla boşlugu bulup kazmışlar ancak neden kemik çıkmıyor anlamıyorum büyük ihtimalle gömü yapılmamış.

hazırlanılmış ama gömü yapılmamış diyorsun yani ama o zaman kapak taşı neden kapatılsın ve üzeri toprak örtülsün diye düşündüm..
birde bölgenin sahibi ablasının rüya gördüğünü 2 katlı bir mezar olduğunu alta olanda vazo olduğunu söylemiş acaba 2 katlı olabilir mi ?

UFUK

Kullanıcı

içinde gömüyle ilğili hiçbir emare olmaması bana çok enteresan geldi burada yapılacak tek şey çubuk dur boşluk varsa çubukla tesbit gerekir yada zehir ustanın şişleri.