definede Köprü Ayakları | Define işaretleri ve anlamları

definede Köprü Ayakları

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Köprü civarları gömü ileri için önemli olduğu kadar köprülerin ayakları da çok ilginç saklama mekanlarıdır. Özellikle taşı yapı köprülerin pek çoğunda ayak kısımlarını işaret eden bir takım motifler ve figürler görürüz. Bunlar bazen bizim gözümüzde süsleme ve tezhip sanatı gibi görülebilir ama aslında bir takım saklanmış eşyanın ifadesidirler. Hepsi için bir genelleşme yapmak mümkün değildir; ancak bu iddiamız pek çok yerde doğrulandığı için rahatlıkla ortaya koyabiliyoruz. Bu tür köprü ayaklarında haç,çiçek, çember, papatya ve güneş resimleri görülebilir. Genel işaretleri bunlardır.İstisna olanlar da vardır.

alıntı...

alatin

Kullanıcı
Cevap: definede Köprü Ayakları

selam alekum abi bir eski kuprude ucken var kemerinde ne anama gelior yardmji olursans sevinirim tesekurler

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

Güzel bilgi
Eline sağlık ustam

MAMİ

Kullanıcı

S.A...Köprülere köprü bakımı parası saklandığı yada gömü için sabit nokta olarak kullanıldığı kesin olsa da;Köprülerin kamu yararına yapıldığını unutmamak gerekir..."Figür, kabartma, oyma ,köprüyü işaret ediyor,yada çubukla ********le veri aldım" diyerek güzelim köprülere bodoslama dalmayalım,dinamitlemeyelim, yada "kasa açmaya" kalkışmayalım...Bu köprünün bütünlüğüne mukavetine KESİNLİKLE zarar verecektir,böylelikle birilerinin canına, malına kast etmiş olmayalım...

karanar

Kullanıcı
Bu tarihi köprülerde ayak yada göz sayısının bir önemi var mıdır ustam, bu sayıların formulüze edildiğini duymuştum, bir de genelde kemerlerin kilit taşında işaretler oluyor, bunlarda da inşaat parası olabilir mi?

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı
benim kanaatim yıkıldığızaman tekrar yapılması gereken stratejik köprülerin hepsinin malı olur özellikle ana kervan yollarına vede hanlara yakın birde ismi namlı olanlara dikkat etmek lazımdır arayınca hemen bulunsun

sprtcs

Kullanıcı

selam alekum abi bir eski kuprude ucken var kemerinde ne anama gelior yardmji olursans sevinirim tesekurler
üçgenlerin olduğu yere yakın bir taşta gizli bir çekmece veya kasa olabilir aynı bahsettiğin üçgen işaretleri bizim adıyamandada bir köprüde var hatta silindir şeklinde bir çekmece açılmış oradan bir harita alındığı söylenir bilmiyorum belki bir fikir oluşturur kafanda