Dere Kenarı Oyma Ve Yazılar | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Dere Kenarı Oyma Ve Yazılar

vatanca

Kullanıcı
BU YAZININ RUSLARA AİT OLDUĞUNUDA SÖYLEDİLER AMA NET BİLGİ YOOK

karanar

Kullanıcı
BU YAZININ RUSLARA AİT OLDUĞUNUDA SÖYLEDİLER AMA NET BİLGİ YOOK
ona da baktım. rusça değil de ukrayna kirilinde '' şarkı'' anlamına geliyor.internette novy yi araştırınca sadece kırımda bir kasaba var. başka bir de bakteri :). o yüzden kırım dedim. kırım ukraynanın bir ili.ve limanlarıyla meşhurdur.senin mezarda muhtemelen buradan yetişme biri yatıyor. kırım, tam olarak kastamonu ve sinopun karşisında. yani karadenizi aşınca. sanırım, kaptan sürekli kırım sinop seferi yapıyordu. çünki, herşey yerine tam oturuyor. ya da ben evliya oldum, keşfim açıldı :D:D:D

bu arada forumda; büyük harfle yazmak yasak...

Son düzenleme:

vatanca

Kullanıcı
aynen ustam tam oturdu biranlık boşluğuma geldi anlayamadım kırım ukrayna rusya üçgeni yazılar onlara ait acaba korsan gemi kaptanımı durduk yerede bu işaretlerle kendine mezar yapmaz heralde sıradan bi kaptan?

karanar

Kullanıcı
hocam bu kaptanın mezarı derken bildiğimiz dilde korsan gemi kaptanı tarzında mı yani mücevherat saklanan cinsten?
yaw sana kırımı nereden bulduğumu yazmadım pardon.novyi svit kırımda bir liman kasabası :)
sanırım mahseni bulmadan. kaptanın ne taşıdığını bilemeyeceğiz.:D:D:D
aşağıdaki harita kırımın haritası. novi de tam sinopun yukarısına düşüyor. ama korsan olduğunu sanmıyorum. adam bildiğin düzenli seferler yapan biri gibi.
Novyy-Svit-2.8.gif

DRAGON-34

Kullanıcı
Karanar ustam emeğin için sağol --ben de karadenizliyim biraz doğu kısımından SSCB kurulmazdan evvel Karadeniz insanları Rusyaya Rusyadaki insanlar bizim oralara gelip ticaret yaparlarmış ve bu işler serbes olarak yapılırmış--Eskilerden bir amca anlatmıştı birzamanlar ,,,1900 lü yılların başlarında kıtlık zamanlarında bizimkiler Rusyadan mısır almaya gitmişler bir dükkandan ölçeği 50 kuruştan mısır alıp bizim orada 200 kuruşa satmışlar ve tekrar Rusyaya gidip mısır almak istemişler aynı dükkana gitmişler dükkancı bunlara geçenlerde gelip mısır alan Türkler sizmisiniz demiş onlar da evet demişler dükkancı bir kese içinde parayı uzatıp bunu alın demiş onlarda bu ne parası demişler adam bu sizin geçen aldığınız mısırın artan parası mısır 35 kuruşken çocuk sizden 50 kuruş almış demiş .,,bizimkiler biz fazlasıyla kazandık gerek yok demişler dükkancı keseyi zorla verip bu dükkan 300 senelik dükkan sizin 15 kuruş paranız için dükkanımı kapatamam demiş ---- bu hikaye biraz daha uzun ama ,,,demek istediğim eski insanlar daha tok gözlü ve helale dikkat ederlermiş eğer tüccar sinopta öldüyse ve ailesini tanıyan bilen yoksa nesi var nesi yok oraya gömülmüş olabilir

karanar

Kullanıcı
Karanar ustam emeğin için sağol --ben de karadenizliyim biraz doğu kısımından SSCB kurulmazdan evvel Karadeniz insanları Rusyaya Rusyadaki insanlar bizim oralara gelip ticaret yaparlarmış ve bu işler serbes olarak yapılırmış--Eskilerden bir amca anlatmıştı birzamanlar ,,,1900 lü yılların başlarında kıtlık zamanlarında bizimkiler Rusyadan mısır almaya gitmişler bir dükkandan ölçeği 50 kuruştan mısır alıp bizim orada 200 kuruşa satmışlar ve tekrar Rusyaya gidip mısır almak istemişler aynı dükkana gitmişler dükkancı bunlara geçenlerde gelip mısır alan Türkler sizmisiniz demiş onlar da evet demişler dükkancı bir kese içinde parayı uzatıp bunu alın demiş onlarda bu ne parası demişler adam bu sizin geçen aldığınız mısırın artan parası mısır 35 kuruşken çocuk sizden 50 kuruş almış demiş .,,bizimkiler biz fazlasıyla kazandık gerek yok demişler dükkancı keseyi zorla verip bu dükkan 300 senelik dükkan sizin 15 kuruş paranız için dükkanımı kapatamam demiş ---- bu hikaye biraz daha uzun ama ,,,demek istediğim eski insanlar daha tok gözlü ve helale dikkat ederlermiş eğer tüccar sinopta öldüyse ve ailesini tanıyan bilen yoksa nesi var nesi yok oraya gömülmüş olabilir
kesinlikle haklısın ustam. ben de trabzonluyum. trabzon limanına o yıllarda yani Abdulhamit döneminde 1 yılda dörtyüzbin küsür gemi girermiş ticaret için. şimdi sadece 5-10 bin.

Üst Alt