Dere Yatağında Oymalar | Define işaretleri ve anlamları

Dere Yatağında Oymalar

Martı

Kullanıcı
Cümleten selamun aleyküm,
Ustalar konumuz dere yatağındaki oymalar..resimlerdeki kaya kesinlikle seyyar değil.. oymanın üstünde 3 kesik oyma var.. bu oymaların her biri 6 cm boyunda.. oymanın solunda oyma bir şekil var dikdörtgen gibi.. bunun hemen üstünde oyma üçgen(ok işareti) olabilir.. bölge akdeniz.. bölgede lidya,likya, antik yunan, roma, bizans, ermeni ne kadar millet varsa yaşamış.. işaretlerin hangi millete ait olduğunu bilmiyorum fakat işaretlerin bulunduğu kaya kroki olarak kullanıldığını düşünüyorum..
ustalar yorumlarınızı bekler sağlık ve esenlik dilerim Allaha emanet olun

balaban66

Kullanıcı
Cümleten selamun aleyküm,
Ustalar konumuz dere yatağındaki oymalar..resimlerdeki kaya kesinlikle seyyar değil.. oymanın üstünde 3 kesik oyma var.. bu oymaların her biri 6 cm boyunda.. oymanın solunda oyma bir şekil var dikdörtgen gibi.. bunun hemen üstünde oyma üçgen(ok işareti) olabilir.. bölge akdeniz.. bölgede lidya,likya, antik yunan, roma, bizans, ermeni ne kadar millet varsa yaşamış.. işaretlerin hangi millete ait olduğunu bilmiyorum fakat işaretlerin bulunduğu kaya kroki olarak kullanıldığını düşünüyorum..
ustalar yorumlarınızı bekler sağlık ve esenlik dilerim Allaha emanet olun

SLM ,, Birinci resimde sagdaki resmi büyütürseniz KEDI veya Baykuş görüntüsü, Yandaki ise eklenmis bir parça , kasa olma ihtimali var.

Martı

Kullanıcı
SLM ,, Birinci resimde sagdaki resmi büyütürseniz KEDI veya Baykuş görüntüsü, Yandaki ise eklenmis bir parça , kasa olma ihtimali var.

yorumun için teşekkür ederim usta.. baykuş veya kediyi çıkaramadım.. fakat kesiklerin solundaki oymayı yokladım herhangi ses alamadım.. kesik oymalar üçgen oluşturuyor veyahut ok.. acaba yönlendirme olabilir mi? teşekkürler..

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Ustam şekiller bana resme göre sol üst tarafa yönlendiriyor gibi geldi dikdörtgen oymada üçgen kesiklerde aynı istikamet bayan mezarı olmalı kolay gelsin...

Martı

Kullanıcı
ustam merhaba
bahsettiğiniz gibi kesikler ve dikdörtgen aynı istikamete bakıyor.. bende mezar diye düşünüyorum fakat kesik ve dörtgenin yönünde gidince ufak bir tepecik ve büyük bir kaya var(bilinçli koyukduğunu düşünüyorum) bu kayanın üstünde aşağıda çiziklerden 2 tane daha buldum.. kesikleri ölçtüm onlarda aşağıdakiler gibi 6 cm.. burdan sonrasını çözemedim..mezar ise direk yön alıp gidilirdi ama 2 kesik oyma çıkınca acaba dedim farklı bişey mi aramalıyım!!
kaya ve kesikler aşağıdaki gibi ustam.. teşekkürler

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Mademki tepecik var mezarın orada olması muhtemel görüntülü bir cihazla bakmak lazım hayırlısı olsun inşallah...

Martı

Kullanıcı
Mademki tepecik var mezarın orada olması muhtemel görüntülü bir cihazla bakmak lazım hayırlısı olsun inşallah...
ustam tepeyi biraz kurcaladık lakin alt tarafa toprak yapısı doğal.. tepeciğin üstündeki 2 kesik(bir önceki resimde) bir yönlendirme olabilir mi? yada 2 kesik var ben 3. kesiği mi bulmalıyım? teşekkürler..

balaban66

Kullanıcı
ustam merhaba
bahsettiğiniz gibi kesikler ve dikdörtgen aynı istikamete bakıyor.. bende mezar diye düşünüyorum fakat kesik ve dörtgenin yönünde gidince ufak bir tepecik ve büyük bir kaya var(bilinçli koyukduğunu düşünüyorum) bu kayanın üstünde aşağıda çiziklerden 2 tane daha buldum.. kesikleri ölçtüm onlarda aşağıdakiler gibi 6 cm.. burdan sonrasını çözemedim..mezar ise direk yön alıp gidilirdi ama 2 kesik oyma çıkınca acaba dedim farklı bişey mi aramalıyım!!
kaya ve kesikler aşağıdaki gibi ustam.. teşekkürler

Selam usdadım,, 2 nci resmin geriden bir görüntüsü varmı ,Bu kaya adama benzermi , Bu taşın başı kırılmışmı , Bu isaretler GÖZ işaretidir, eger bu kaya bir adam figürüyse ona göre yorum yapmak gerekiyor,

Martı

Kullanıcı
Selam usdadım,, 2 nci resmin geriden bir görüntüsü varmı ,Bu kaya adama benzermi , Bu taşın başı kırılmışmı , Bu isaretler GÖZ işaretidir, eger bu kaya bir adam figürüyse ona göre yorum yapmak gerekiyor,

aleyküm selam ustam;
2. resmin o açıdan başka resmi yok.. bu kaya yosunlarla kaplıydı üzerini temizleyince kesikler meydana çıktı.. kayada kısmi kopmalar mevcut.. kayanın insan figürü olduğunu düşünmüyorum.. kesiklerin göz olabilme ihtimaline gelince genel kanı gözün baktığı yönde ilerleme yapılır.. fakat burada yönlendirme aşağıdaki 3 kesik oymadan başlıyor ve bizi buraya atıyor.. kesikler'in ölçüleri aynı.. yapan kişi başka alet kullanmamış çizmiş geçmiş kayaları..
aşağıdaki kayada aslında çok şey anlatılmış fakat çözümde sıkıntımız var.. mesela dikdörtgen oymanın üstünde küçük bir '' V'' oyması (üçgen veya ok' ta olabilir) bunu hiç anlamış değilim.. hakkımızda hayırlısı ustam teşekkürler rast gelsin

METİN

Kullanıcı
MARTI kardeşim ilkbaştaki ilk foto daki figürün anlamı oda, vy mahsen anlamında yanındaki çizigin anlamı mesafe yani ölçü olarakda kabul degeri var. Yan taraftaki.. V.. nin anlamı yön tayini ve diğer anlamı mezar dır. İşaretlerin toplam anlamı(mezar) göz şeklindeki işaretin 50m çevresini detaylı anlatın neden 50m çünki ve nin mesafesi budur