Dikdörtgen Oyma | Define işaretleri ve anlamları

Dikdörtgen Oyma

hamzadan

Kullanıcı
Esselamu aleyküm kardeşler,ustalarım ;Bu resimler yeni geldi.İnsanların belliki bir çekinceleri varki ne kadar söylesek dibinden çekiyorlar.Bu iki dikdörtgen oyma araları 6 m. karşılıklı kayalarda imiş.Nasıl olur,ne yorumlar gelir? Teşekkür eder,inşâallah 10 gün sonra tespite gideriz.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
sevgili Hamzadan kardeşim, karşılıklı ve yakın olması tereddüt oluşturuyor.
arazide mutlaka eyim vardır. kayaların yüksek üst kısmı kot olarak önden farklıdır. birini yükselen bir durumda ise karşı altına gelenle bir birine bakar vaziyette ise ,bir gariplik oluşuyor. anlatımda bir eksiklik olabilirmi. biri diğerinin karşısında ise altta olan kaya nın işaret üstteki kaya tarafında değilse yani işaretler bir birini görmüyorsa anlarım. ya da kayalar çapraz kalıyorsa amenna.

oymanın sol tarafına dikkat edelim. oda girişi önden ve soldan olma ihtimali çok yüksek.kayanın önünden sola doğru boşluk tespiti tüneli buldurması lazım. oda kayanın içinde.

buradaki oymamız yönünün net vermiyor. resimler çok düzensiz alınmış geniş açılı olabilseydi belki emin olunabilirdi.
yalnız sol üstte yatay kanal olması burada oda ihtimalini kuvvetlendiriyor. sağ kısım yeterince anlaşılmıyor ama işçilikli görünmekte. eğer bu kaya ilk çizdiğimin soluna gelirse belki alicengiz oyunu vardır. oda buradadır. farklı ise her ikisinde de oda aranmalı.
bu tür bulgularda bazen kayanın önünden başlangıcı olabileceği gibi,7-8m açığına da gidebilir. araziyi ve kayaların yerlerini göremediğimiz için ,olası ihtimalleri yazıyorum. bu tür oymaların malzeme verme ihtimalide yüksektir.
kayaların bir önünden yatay birde üstünden geçerek girişide odalarını da tespit edebilecek becerin olduğunu düşünüyorum.
selametle inşaallah.

wolf_52

Kullanıcı
ikizceli ustam gerkeni söylemiş eklencek bişe yok sadece daha geniş açılardan resim eklerseniz diyer ustlarımzda, yorum yaparak konunuz dahada zenginleşmiş olur...

cantar

Vip Üye

yerde bir kare oyma ve bulunduğu yerin kaya yapısı sanki özel bir harç ile doldurulmuş gibibana göre bulunduğu yerin altı veya karşıdaki taş yığınlarının olduğu yerde oda mezar var........

hamzadan

Kullanıcı
sevgili Hamzadan kardeşim, karşılıklı ve yakın olması tereddüt oluşturuyor.
arazide mutlaka eyim vardır. kayaların yüksek üst kısmı kot olarak önden farklıdır. birini yükselen bir durumda ise karşı altına gelenle bir birine bakar vaziyette ise ,bir gariplik oluşuyor. anlatımda bir eksiklik olabilirmi. biri diğerinin karşısında ise altta olan kaya nın işaret üstteki kaya tarafında değilse yani işaretler bir birini görmüyorsa anlarım. ya da kayalar çapraz kalıyorsa amenna.

oymanın sol tarafına dikkat edelim. oda girişi önden ve soldan olma ihtimali çok yüksek.kayanın önünden sola doğru boşluk tespiti tüneli buldurması lazım. oda kayanın içinde.

buradaki oymamız yönünün net vermiyor. resimler çok düzensiz alınmış geniş açılı olabilseydi belki emin olunabilirdi.
yalnız sol üstte yatay kanal olması burada oda ihtimalini kuvvetlendiriyor. sağ kısım yeterince anlaşılmıyor ama işçilikli görünmekte. eğer bu kaya ilk çizdiğimin soluna gelirse belki alicengiz oyunu vardır. oda buradadır. farklı ise her ikisinde de oda aranmalı.
bu tür bulgularda bazen kayanın önünden başlangıcı olabileceği gibi,7-8m açığına da gidebilir. araziyi ve kayaların yerlerini göremediğimiz için ,olası ihtimalleri yazıyorum. bu tür oymaların malzeme verme ihtimalide yüksektir.
kayaların bir önünden yatay birde üstünden geçerek girişide odalarını da tespit edebilecek becerin olduğunu düşünüyorum.
selametle inşaallah.
Teşekkür ederim ustam Allah CC.razı olsun.Tekrar aradım .Karşılıklı birbirlerini gören işaretler imiş.8 m. arası varmış.Yanlış yerde işlem yapmışlar ,onun için toprak kısmını sildim.

hamzadan

Kullanıcı

yerde bir kare oyma ve bulunduğu yerin kaya yapısı sanki özel bir harç ile doldurulmuş gibibana göre bulunduğu yerin altı veya karşıdaki taş yığınlarının olduğu yerde oda mezar var........
Ustam aynısını bende düşündüm,fakat usta gözüyle teyit edildiğine göre ona göre incelenecek inşâallah.Oyma kare değil dikdörtgen vede yerde değil kayanın yan duvarında.Yanlış yerde işlem yapılmış,toprak kısmını sildim.Resmi ayarlarken bilgisayarın azizliğine uğradı,resim sanki yerde imiş gibi çıkmış.Teşekkür ederim Allah CC razı olsun.

ergenekon60

Kullanıcı
arkadaşlar burada iki adet oyma var fakat dikkat ederseniz eksik olan bişey var oda mihrap...bi tane dik zemin bi tanede yatay zeminde büyükçe iki adet dikdörtgen oyma bence edindiğim tecrübeye göre ikiside yön veriyor muhtemelen yerdeki oymanın aşağısında dere var ve karşıda bi kayalık daha var bu kayalığın yanından ince bi patika yol var muhtemelen kayanın güney tarafında kayanın kendisine oyulmuş oda veya sanduka tipi mezarlar mevcut bir veya birden fazla kayalığı ve zemini iyi gözlemlemek lazım herkese saygılar bol nasipler diliyorum...

MAVRAN

Super Moderatör

Sanırım bu oyma kayada, yerde değil. içeride bir delik var gibi derinlik ne kadar küçük serçe parmağın içine giriyor mu. Ok yönünde ne var. Görebilir miyiz.