Doğal mıdır | Define işaretleri ve anlamları

Doğal mıdır

pelteks

Kullanıcı
S.a.çubuk denemesi yaptığım bir bölge...nokta, boşluğun başladığı yer ve taş toprak karışık bir durum var.kaya doğala benziyor gibi ama özellikle üst kısmı kesilmiş gibi düz.sete-toprağa yaslanmış,hafif oynuyor ama yerinden çıkaramadım.işçilikten emin olamayıp fikrinizi almak istedim

Uğraşmaya değer mi

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230805_221304_Gallery.jpg
    Screenshot_20230805_221304_Gallery.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 23
  • Screenshot_20230805_221312_Gallery.jpg
    Screenshot_20230805_221312_Gallery.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 22
  • Screenshot_20230805_221325_Gallery.jpg
    Screenshot_20230805_221325_Gallery.jpg
    2.5 MB · Görüntüleme: 23

MAVRAN

Super Moderatör
Seni buraya yönlendiren neden neydi. Çubuk denemesi yazdın nasıl bir tebkimesi aldın.
Arazı yapısı nasıl eski yerleşim alanına uzaklığı ne kadar. Mezar olabilir mi. Her bulduğumuzu define olarak değerlendirmeyelim. Yön kontrolünü iyi yapın ve yerin bir hikâyesi varmı araştırın, kimin nerede yattığı belli değil.
Saygılar.

balkaya34

Kullanıcı
S.a.çubuk denemesi yaptığım bir bölge...nokta, boşluğun başladığı yer ve taş toprak karışık bir durum var.kaya doğala benziyor gibi ama özellikle üst kısmı kesilmiş gibi düz.sete-toprağa yaslanmış,hafif oynuyor ama yerinden çıkaramadım.işçilikten emin olamayıp fikrinizi almak istedim

Uğraşmaya değer mi
Selam arkadaşlar,,
Bu taşın derinliği nekadar en boyu ne kadar, Bunlarda belli olsaydı, Ben buna Esgilerde evlerin önünde böyle Taşdan keserek yapılan ve hayranları sulamak için kullanılan içi su dolu kaplar olduğunu bilirim,
Bunların daha büyüğünü de evlerde yine içine su doldurulup kullanıldıgını bilirim,
Çeşmeden suyu kovala ve Bakraçlarla getirip bu ,Tas oyma havuza doldurup kullanırlardı,Bittigi zaman tekrar doldururlardı,
Herşeyde bir amaç vardır,

OKLiT

DENETİM SORUMLUSU
Super Moderatör
Selamün aleyküm
@balkaya34 üstadın dedigi gibi böyle küçük tastan oyma küçük su havuzları yani bunlara (yalak) denir hayvanlar bunlardan su icerlerdi eskiden tekne kova yoktu her sey ya tasdan veya testi turu pişmiş çamurdan olurdu artik bunlar kullanılmıyor öyle oluncada kırılıp atil arazilerde karşımıza çıkıyor bunları define ile hic bir alakasi yok zamanında cok kullanildi çeşme suyu yoktu akarsulardan veya kuyularda bakraç veya sac kova testi güğümler ile su getirilirdi öğle ye yakın davar yani koyun keçi suruleri araziden iner dağılirdi evlerine giderdi arazide su olnadigi için ozellikle gun döndükten sonra arazi kuru olurdu ve bu yalaklardan sulama yapılırdı teşekkür ediyorum

pelteks

Kullanıcı
Seni buraya yönlendiren neden neydi. Çubuk denemesi yazdın nasıl bir tebkimesi aldın.
Arazı yapısı nasıl eski yerleşim alanına uzaklığı ne kadar. Mezar olabilir mi. Her bulduğumuzu define olarak değerlendirmeyelim. Yön kontrolünü iyi yapın ve yerin bir hikâyesi varmı araştırın, kimin nerede yattığı belli değil.
Saygılar.
Hocam yukarıda düzlükte oda gibi bir boşluk var..o noktadan 4 mt kadar düşük olan bu alana koridor gibi boşluk veriyor..giriş olabilirmi diye kontrol ettim biraz.yön kuzey yönü...

@OKLiT @balkaya34
Gördüğüm kadarı ile;
Kaya 30-35 cm kalınlığında 50 cm genişliğinde 60cm uzunluğunda..üzerinde su birikecek bir oyuk yok.
Sadece 3 te 1 i gözüküyordu..ben etrafını temizleyince üst yüzeyi ve kalınlığını görmüş oldum

Çizdiğim yüzey murçla düzlenmiş gibi..
Üsten baktığım kadarı ile toprak içinde ufak taş kırıkları var ve toprak sert,kaba taneli.

Açılmamış girişlere pek örnek bulamadığından fikir almak istedim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230805_221304_Gallery.jpg
    Screenshot_20230805_221304_Gallery.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 8