dost ve kardes ulke turkrkiyenin ve turk dunyasinin basi sag olsun | Define işaretleri ve anlamları

dost ve kardes ulke turkrkiyenin ve turk dunyasinin basi sag olsun

prlanta

Kullanıcı
aci habar tum dunyayi sarsidi ve herkesi uzdu ve yurekleri agizlara getirdi gonuleri param parca ettdi.
oylesine aci bir haber ki tuyleri diken bdiken etdi milyonlarca insan bu haberden dolayi ekranlar basinda donup kaldi ahhh ne kadar aci verici oylesineki insanin kururu olmasa ve kendisini ayakta tutmaya chalismasa ve aglasa goz yaslari sele donercesine akar.
habar sunucusu dolgun sesle diyor ki aci habar var somada maden de patlama var yangin var ve 700 civarinda insan maden de agir bir durumdalar.
yeni yetmish gencecik genclerden yaslisima kadar insan zor sartlar altinda her an olumle burun buruna ulduklari bir ortam da calisilar mishlar ki olmayacak is olmus ah keske uyku olsaydi ve gercek olmasaydicok ama cok uzucu .duygumu anlatmaya bi cumle bulamiyorum bu yazi vasitasiyla allahhe rahimo rahmandan bu faciada tum shahidlere rehmet ve ailelerine sabir ve bas sagligi diliyorum .allah c.callah c.callah c.c
basin sag olsun turkiyeallah c.c

ankara

Güvenlik
Kullanıcı
Cevap: dost ve kardes ulke turkrkiyenin ve turk dunyasinin basi sag olsun

kandaşım dindaşım çok kiymetli kardeşim şu son felaket birkez daha bize gösterdi ki türkün türkden başka dostunun olmadıgını bu kadar basit katılan olur olmaz kısacası bizim dosttumuz sadece kendimiziz büyük türk milleti .

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye

ne sınırların ne mesafelerin, kardeşlik duygularına engel olmadığı,her müslüman kardeştir,ruhuna en güzel bir karşılık.
pırlanta kardeşim çok duygulandım.ALLAH senden ve senin gibi acımızı bizlerle ,kalplerinin derinliklerinde hisseden bütün müslüman kardeşlerimizden razı olsun. böyle bir acıyıda sizlere yaşatmasın inşaallah.
çok sağ olasın kalbi büyük ,insan sevgisiyle dolu kardeşim. ALLAH a emanet olunuz.sağlıcakla kalınız.

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni

nick in gibi bir kalbin var kardeş,
Allah c.c senden razı olsun.

soma da şehitlerimiz oldu acımız büyüdükce büyüdü, onların acısını yaşarken güzel ülkemizde olaylarda hiç durmadı,
rabbim hepimize sabır versin,ailelere sabır ve güç versin.

bir yazı paylaşmak isterim, ağlamak garanti,hiç ağlamam diyen adamın gözleri dolması lazım, yoksa his yoktur onda.
bizim insanımız bizim canlarımız, müslümanlığın vermiş olduğu merhamet,hoş görü adet örf ne derseniz, şu ülkeyi sevelim bize yeter.

bırakın siyasetide olanlara olmuşlara bakın,yitirdiklerimize bakın,mübarek günde dualara bakın...
-----------------------------yazı bu -----------------------

arkadaşlar bir şeyi sizinle paylaşmak istiyorum. çünkü bu güzel şey, bu güzel kişi aramızdan birisi... bir ekşi sözlük yazarı. kendisi eyes of wrath. sözlük üzerinden tanışıp gerçek anlamda dostluğun ne demek olduğunu bana bir kez daha hissettiren adam. buraya adını yazdım diye biliyorum bana kızacak ama olsun. böyle adamların isimleri bilinmeli.

dün gece soma'ya arama kurtarma sertifikalı 7 arkadaşı ile beraber gönüllü olarak gitti. hem de türlü hayat sıkıntıları çekerken. ve ben böyle güzel bir adamı aramızdan olması dolayısıyla bu mesajları sizinle paylaşmak istiyorum. sözlük platformu olsun, gerçek yaşantımızda olsun böyle insanların güzelliklerini herkes bilmeli. böyle insanlara "insanlık" adına en azından bir teşekkür edilebilmeli. bu yaptıklarını sadece benim bilmiş olmam tam bir bencillik olurdu. orada her türlü yardım için bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. iyi ki varsınız. bazı insanlarımız bu olayda hayatlarını kaybetti ama, insanlık hala bir tutam da olsa bu arkadaşlar sayesinde yaşıyor. kendisinin bana az önce attığı iki mesajı buraya aynen kopyalıyorum.

"bu mesajı sana somadan yazıyorum. neden yazıyorum bilmiyorum. sanırım aklıma kimi getirsem canım yandı bir tek sen gelince kendimi normal hissettim. kim olduğunu bilmiyorum ama dostum olduğunu biliyorum.

bu sabah geldim buraya 7 arkadaşımla birlikte gece çıktık yola. burada yaşadığım şeyleri, gördüğüm şeyleri, hissettiğim acıları tarif etmeye kalksam beceremem. birilerine umut oluruz, belki bir çocuğu yetim kalmaktan kurtarırız dedik ve geldik. kurtardık da. 5 tane çocuk babasız büyümeyecek. bir madene hayatımda ilk defa indim. van depreminde göçük altına inmiştik ama bu başka bir şeydi. eğer cehennem diye bir yer varsa orasıdır. başka bir yer olamaz. içerisi 5000 derece gibiydi. ben böyle bir ısının yanından geçmedim hayatımda. bilincim buharlaştı sandım bir ara. zamanla alıştık tabi. sabah ilk geldiğimizde 2 kişi çıkardık dışarıya sağ salim. birinin 2, birinin 3 çocuğu varmış. o adamlardan birinin karısına, çocuğuna sarılmasının canlı şahidi oldum. iç içe geçtiler resmen. böyle bir kenetlenme görmedim ben daha ömrü hayatımda. içimi buruk bir mutluluk kapladı. dedik daha fazlası neden olmasın. bekleyen yüzlerce insan var. birilerini daha neden sevindirmeyelim. tekrar tekrar girdik. bir daha yaralı çıkartamadık. hep cenaze. buraları anlatmayacağım. elimizde ayağımızda derman kalmadı oraya girip çıkmaktan çünkü içerisi cehennem. zaten ilk girdiğimizde bir arkadaşımız dumandan zehirlenme tehlikesi atlattı. gaz maskelerinin fayda etmediği yerlere girdik zaman zaman. hemen çıktık oralardan ama en çok girilmeye ihtiyacı olan yerler oralardı. yetkili birilerine gittik dedik böyle böyle anlattık durumu. size 2 tane oksijen tüplü maske verebilirim dedi adam. ben ve bir arkadaşım daha aldık maskeleri girdik tekrar. orada olanları anlatmayayım neyse boş ver. sonra çıktık. bitmiştik. akut ekip liderlerinden biri dinlenin biraz beyler bu böyle olmaz size yine ihtiyacımız olacak dedi. gücünüzü ekonomik kullanın şartlar çok zorlu gidin çayır çimen bile olsa oturun dinlenin biraz dedi. öyle deyince adam haklı dedik çıktık maden girişinden. jandarmanın oluşturduğu koridorda yürürken acıktığımı farkettim. dedim arabaya gidelim gofret falan bir şeyler vardı onlardan yiyelim kan şekerimiz düşmesin. neyse gittik arabaya aldık yiyecekleri. poşetten çıkardım yiyeceğim, bacağımı bir şey çekiştiriyor. döndüm, küçük bir oğlan. yüzüne bir baktım içim eridi. kim bilir içerden kimin çocuğu dedim içimden. aldım kucağıma oturduk arabanın üstüne. adını sordum muyat dedi. dedim annen baban nerde. buyda dedi eliyle bir yerleri gösterdi. ee onlar seni arıyordur şimdi dedim. gel onları bulalım dedim. şundan versene biraz dedi poşettekileri göstererek. verdim. ne var ne yok yedi bu şapşal. ağzı burnu çikolata oldu. ben de simsiyah olmuşum gayet uyumluyuz anlayacağın. arada bana ısırtıyor falan yediklerinden. sonra baktım murat murat diye bir sesler geliyor. ambulansın arkasından bir adam çıktı oğlum sen nerdesin niye bizi bırakıp gidiyorsun ya kaybolsan dedi. bizimki oralı değil yiyor hala. dedim çikolata falan yiyordu bitince bulacaktım sizi. allah sizden razı olsun kardeş içeride durum nasıl dedi. dedim abi uğraşıyoruz inşallah güzel şeyler olacak. kim var içeride dedim yakının. bizim kayın birader var dedi. bir şey diyemedim. çıkarırız inşallah sağ salim abi dedim. söylerken ben bile inanmadım sanırım. neyse murat'ı verdik gittiler. el salladı giderken falan. sonra arkadaşıma dedim olum dinlenelim biraz. dedi arabada yatalım. olum bu tulumu çıkaracak halim yok yazık günah her tarafımız simsiyah araba da mahvolur dedim. dedi dur ben onu ayarlarım. gitti 2-3 dakka sonra geldi. çöp poşeti bulmuş. serdik koltuklara yatırdık biraz da. sonra uzandık. 5dk ya geçti ya geçmedi, biri cama tıkladı. kalktım açtım camı. buyur amca dedim. oğlum siz kurtarma ekibisiniz değil mi dedi. evet, ne oldu amca dedim. dedi benim yeğenim vardı içerde sabah çıkarttılar çok şükür sağ salim dedi. hanım da oradaki kurtarmacı çocuklardan dinlenenler vardır şimdi git getir yemek falan yedirelim çocuklara minnet borcumuzu ödeyelim diye beni buraya yolladı dedi. amcacım, teyzenin güzel ellerinden öp bizim için ama biz burada iyiyiz dedim. tutturdu illa gelin beni eve almaz hanım yalnız gidersem hem boğazınızdan sıcak bir lokma bir şey geçsin. dedik üstümüz başımız leş gibi amca boş ver. yabancısı değiliz oğlum ben de yıllarca madende çalıştım dedi. neyse velhasıl arkadaşla amcanın evine gittik. amcanın adının akif olduğunu öğrendik. sağ olsun arabayla götürdü bizi. bizim poşetleri onun arabaya serdik. eve girdik müstakil bir ev, küçük bir bahçesi var falan. neyse teyze açtı kapıyı gelin kurban olduklarım gelin diye karşıladı bizi. kirimizi bulaştırmadan öptük elinden. neyse geçtik içeri iki hoşbeş ettik. kim olduğumuzu nereden geldiğimizi falan sordu sonra mutfağa gitti. amcayla oturduk bi 5 dk sonra teyze geldi. teyze havlu falan getirmiş, oğlum şofbenimiz var, sıcak suyumuz var bi yıkanın paklanın gücünüz yerinize gelir, banyoda tulumlarınızı da sirkelersiniz dedi. dedik teyze gerek yok. yok dedi girin ben de size yemek hazırlarım. utana sıkıla önce ben girdim. hayatımda hiç banyo yaparken bu kadar vicdan yapmamıştım. orada insanlar yardım beklerken çok zoruma gitti. kirlerimi çıkardım çıktım 5dk da ama cidden iyi gelmişti. neyse benim arkadaş da çıktı. oturduk yer sofrasına teyze çorba yapmış, fasülye yapmış, pilav yapmış. azar azar yedik hepsinden kendimizi şişirmeyelim diye. sonra amca, içerdeki odaya geçin 2 tane kanepe var uzanın oraya dedi. dedik arkadaşlarımız bekliyor amca biz gidelim orada dinleniriz. neyse bir 5 dk daha oturduk sonra teyzenin duaları eşliğinde çıktık. amca bıraktı bizi tekrar. bi sarıldı, alnımızdan öptü vedalaştık gitti. gittik arabanın oraya bizimkilere baktık yoklar. aradık nerdesiniz diye. dediler kızılay'ın çadırındayız. yemek yedik dinleniyoruz. bize vuran piyangoyu anlattık falan. dedik biz arabadayız buraya gelirsiniz dinlenince. işte tam da bu sırada uzandım ve düşüncelere daldım. şu an sana arabada uzanırken yazıyorum.

yarım saat-1saat içinde yine ineceğiz madene. ne olur, ne biter bilmiyorum. o yüzden birine yazma gereği hissettim sanırım. işte o da sen oldun. sana rahat anlatıyorum sanırım her şeyi moruk. burada güzel hiçbir şey yok. sabahtan beri yaptığım şeyler o kadar normal geliyor ki sanırım hissizleştim.

yine yazmaya çalışırım.
kendine iyi bak dostum...

15.05.2014 01:56"

"şimdi içerideki gazı dışarı salıyorlar. hepimiz alanı boşalttık. gaz tahliyesi bitince tekrar gireceğiz. hala ulaşamadığımız 2 bölge var ve şu ana kadar girdiğimiz yerlerden daha aşağıda buralar. orada çok sayıda işçinin mahsur kaldığı düşünülüyor. içeride yangın hala sürüyor. sanırım daha çetin bir durumla karşı karşıyayız buradan sonra bilmiyorum açıkçası. brifing bekliyoruz işte. nerelere nasıl müdahale edeceğimizi anlatacaklar. televizyonda ne olup bitiyor bilmiyorum ama burada güzel bir siyasi şov var. akplisinden chplisine bütün siyasiler burada poz kesiyor akşama kadar. daha birinin bir şeyin ucundan tuttuğunu görmedim. italyan takım elbiselerinin içinde dünya onlarınmış gibi gezmeye devam ediyorlar.

söylediğin güzel şeyler için teşekkür ederim dostum birbirinden değerli bir sürü şey yazmışsın ayrıca beni dinlediğin için de teşekkür ederim. içerden çıktığımda her şey yolunda olursa ilk fırsatta sana yazacağım. korkmuyorum ama içimde garip bir his var. o yüzden az önce annemi babamı aradım. onları ne kadar çok sevdiğimi bilsinler istedim. seninle gurur duyuyoruz oğlum dediler. motivasyon için yetti bana. sevdiğim kadını da aramak istedim ama elim gitmedi. bilmesin istedim burada olduğumu. duygusala bağladığımı falan düşünmesini istemedim. beni sevmeyen birini arayıp manasız manasız konuşmak istemedim. ayrıldığımızdan beri her aradığımda duyduğum o içimi buz gibi üşüten sesini duymak istemedim sanırım.

aklıma geldin bu cehennemde işte.
sadece benim için değerli bir adam olduğunu bil istedim.
kendine dikkat et.
tekrar konuşabilmek umuduyla,
hoşça kal kardeşim...

15.05.2014 02:51"

şimdi ben bu güzel adama ne cevap yazayım ki? gönlü hoş, ruhu güzel adam.

kardeşim.

alıntı...

ikizceli

Vip Üye

sağol bozkurt kardeşim. çocuğun ayağını çekme ve adamın aracın camına vurarak ,yamaya çalıştığı anlar kopma noktalarım oldu. yorum yazamayacağım.

Kervan07

Admin

eline sağlık bozkurt ustam...

bizimle paylaştığın içinde ayrıca teşekkür ederim..

acımız büyük ve tarifsiz..bu yüzden diyecek çok varken hiç bir şey diyemiyor insan..

allah mekanlarını cennet eylesin

ikizceli

Vip Üye

muhterem arkadaşlar,vefaat edenlere rahmet ,yaralılara acil şifalar niyazlarımızın arşa yükseldiği bu elim olaydan ,üzüntüden ,acıdan başka,
kendimizde herhangi bir olumlu veya olumsuz gözle görülür,gerek düşünce gerek davranış veya ruhsal bir değişiklik oldumu.
diğer yaşayıp unuttuklarımız gibi bizlerde hiç etki bırakmayacakmı.
yoksa hayatımızı biraz daha olumlu yönde düzeltmemize ,kendimize biraz daha çeki düzen vermemize vesilemi olacak.
onlar düne kadar ,bu günkü bizler gibi idiler. her yaşta olanları ,umutlu yarınları ,dünya nimetleri için sayısız ,belki sınırsız arzuları vardı.
bizlerin onlar için yaptığımız dualar iyi temenniler kadar,kendimiz içinde alacağımız ,unutmayacağımız bir ders olmalı diye düşünüyorum.
dünyada ,geçici nimetler için,insanlığmızdan ,ruhumuzdan,özümüzden ne maneviyatımızdan ödün vermemeliyiz.
aile ve toplum hayatımızda,kırmadan ,dökmeden,insan onuruna uygun bir yaşamı tercih edelimki,bu insanlar gibi ,malum sonumuzda ,bizlerede gönülden bir fatiha okumak için tanıyanlarımız yarışsın. AŞKLA İYİ BİLİRİZ ALLAH rahmet eylesin detirtebilecekmiyiz acaba.
bu sonu düşünerek yaşayabiliyor,hayatımızı bu yönde tanzim edebiliyorsak,nr mutlu bizlere diyor saygılar sunuyorum.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

prlanta dostum. sağol varol. eksik olmasın senin gibi dostlar. kederimizi paylaşman da ayrı bir değer kattı sana.

jawa_58

Kullanıcı

soma da ölen kardeşlerımıze allah tan rahmet dılıyorum