En büyük ziyan zamandır | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
@Lacivert24 mübarek yüreğine dert uğramasın inşallah iki gündür bir esnaf arkadaşla bunu tartıştık ben kredi alınması yanlısı değilim ama pandemi döneminde mecburi olarak çekmiş üç yıllığına ben bir yıllık kısmını düşebilirsin dedim o hepsini düşebilirsin diyor
Kıymetli kardeşim borc borçtur, ne şekilde olursa olsun zekattan düşülür.
Lakin bankadan alınan borcun vebali ağırdır.
Diyanet işlerinin bu konudaki fetvası, sadece hiç evi olmayanlar için kredi kullanabilir şeklinde, diğer sebepler uygun görülmemiş..
Mevlam darda kalan kardeşlerimizin yar ve yardımcısı olsun borçlarını ödemede kolaylıklar ihsan eylesin inşallah...

Kafkaslı

Vip Üye
@Lacivert24 mübarek yüreğine dert uğramasın inşallah iki gündür bir esnaf arkadaşla bunu tartıştık ben kredi alınması yanlısı değilim ama pandemi döneminde mecburi olarak çekmiş üç yıllığına ben bir yıllık kısmını düşebilirsin dedim o hepsini düşebilirsin diyor
İsın fetvası @Lacivert24 ustamin dediği gibi
Ama takvası bankanin önünden geçen hesabini verecek mübarek

Kader25

Admin
Bir yillik dusulecek.

Yil yil dustukten sonra, son yilda misal 7 taksit kalmis, o zamanda da 7 taksit dusmeli...

3-6-10 yillik borcu duserse ona zekat asla nasip olmaz herhalde :))

Deli Fırat

USTA
Super Moderatör
Bir yillik dusulecek.

Yil yil dustukten sonra, son yilda misal 7 taksit kalmis, o zamanda da 7 taksit dusmeli...

3-6-10 yillik borcu duserse ona zekat asla nasip olmaz herhalde :))
Aynen bayram abim buarda nerelerdesin çokmu yoğunsun yoksam buldunmu roma sarılarını 🤔 hayırlı ramazanlar dilerim

El-Ensari

Kullanıcı
Selâmun Aleyküm, Değerli lacivert24 Kardeşim gayet güzel izah etmiş, Allah razı olsun,
eğer ki borç, yıllara yayılmış bir borç ise, Zekat yılda bir defa olduğu için, bir yıl içinde verilecek olan borçlar ana paradan düşürülür, ve kalan borçlar her yıl için böyle hesap edilir. Hayırlı Ramazanlar

El-Ensari

Kullanıcı
Asr suresi :

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
Andolsun zamana ki, insan gerçekten ziyan içindedir.
Ancak, iman edip de sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka (Onlar ziyanda değillerdir).

Kader25

Admin
Aynen bayram abim buarda nerelerdesin çokmu yoğunsun yoksam buldunmu roma sarılarını 🤔 hayırlı ramazanlar dilerim
1 yillik Dernegin isletme defteri kayitlari vardi, pandemiden dolayi tembellik edip yazmamistim onu hallettim, 13 gun kadar surdu.

Benim ogalanin is durumu vardi, onu da hellettim elhamdulillah. Nasip oldu bir katilim bankasinda isbasi yapti.

Benim eski patronun 100 bin liralik zekat karti vardi onlari dagittim elhamdulillah.

2 onemli isim daha kaldi, soz verdigim. Onlarida halledersem tek isim kaliyor geriye; romanin 99 kilo sarikizini bulmak. :)) Bundan sonra dunyaluk tek işim bu. Bu sene halletmem lazim, tam gaz hazirlaniyoruz nasip olursa. Bu arada 3-4 yere gezi duzenlemek nasip oldu amma hikayesi var kendi yok. Cihaz, cubuk var diyormus biz bakiyoruz yok. Bu isi hala ogrenemedik demek ki :))

El-Ensari

Kullanıcı
1 yillik Dernegin isletme defteri kayitlari vardi, pandemiden dolayi tembellik edip yazmamistim onu hallettim, 13 gun kadar surdu.

Benim ogalanin is durumu vardi, onu da hellettim elhamdulillah. Nasip oldu bir katilim bankasinda isbasi yapti.

Benim eski patronun 100 bin liralik zekat karti vardi onlari dagittim elhamdulillah.

2 onemli isim daha kaldi, soz verdigim. Onlarida halledersem tek isim kaliyor geriye; romanin 99 kilo sarikizini bulmak. :)) Bundan sonra dunyaluk tek işim bu. Bu sene halletmem lazim, tam gaz hazirlaniyoruz nasip olursa. Bu arada 3-4 yere gezi duzenlemek nasip oldu amma hikayesi var kendi yok. Cihaz, cubuk var diyormus biz bakiyoruz yok. Bu isi hala ogrenemedik demek ki :))
Ustam arada bir birşeyler karala yahu, maksat muhabbet olsun. 🙂