Ermeni Çeşmesi | Define işaretleri ve anlamları

Ermeni Çeşmesi

wolf_52

Kullanıcı
evet sayın değerli ustalarım bu ermeni yerleşimi bri yer arksında bu çeşmenin 3 leme yapan dut ağcı varmış yaşlı kesmişler ve bu arkada sol tarfa doğru dibek taşı varmış camiye saksı yapmışlar malesef değerli görüşlerinizi beklyorumm...

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Kıymetli kardeşim şu yapılanlar sence yılanmı benziyor ama emin olamıyorum süsleme amacıyla yapılmış olsa daha estetik figürler yaparlardı diye düşünüyorum bir türlü bir mana veremedim bakalım ustalarımız ne diyecekler güzel bir yer hayırlara vesile olsun inşAllah...

METİN

Kullanıcı
biz osmanlılar yerde gördüğümüz
süslü taşları evin duvarına vy çeşmelere koymasını
pek severiz buda öyle bişey oynanmış demedim
bu taş sonradan konma dedim
ama siz kurcalanmışda diyebilirsiniz
sağlam duruyorda diyebilirsiniz
ve bu çeşme ERMENİ ÇEŞMESİDE değil

SEVALİ

Kullanıcı
sarı renkli işlemeli taş
bu çeşmeye sonradan koyma

Metin Ustama bende katılıyorum.
Bu çeşmeye benzer bir çeşmede ben görmüştüm köylülerin anlatımı ile köylü nün biri tarlasından lahit çıkarır çeşmemin arkasına çeşme havuzu olarak kullanırlar daha sonra yol genişletmesi sırasında kırılır ve yeni çeşmenin yapımında parça parça çeşmeyi süslemişler.

wolf_52

Kullanıcı
köyün yaşlılarına danışdık sorduk soruşdurduk.. oynamamışş... orjii ve ermeni işi bölgedeki ermeni yeri köyü burasıymış ...

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı
köyün yaşlılarına danışdık sorduk soruşdurduk.. oynamamışş... orjii ve ermeni işi bölgedeki ermeni yeri köyü burasıymış ...
Toprağım Çeşme varsa hele birde ermeni yeriyse orda durup düşünecen.
Üçlemeler hakkında bilgin vardır. Uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Arkada kuyusu varsa önemli on tarafta 15 20 mt de eski yaşlı ağaç varsa veya vardıysa önemli. Yine arka istikamette kayalık bir alan yada tek büyük yerli kaya varsa önemli. Genelde üç yerde olur parası. 1 arşın ıda geçmez. Böyle uzaar gider ustam. Selametle

wolf_52

Kullanıcı
Toprağım Çeşme varsa hele birde ermeni yeriyse orda durup düşünecen.
Üçlemeler hakkında bilgin vardır. Uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Arkada kuyusu varsa önemli on tarafta 15 20 mt de eski yaşlı ağaç varsa veya vardıysa önemli. Yine arka istikamette kayalık bir alan yada tek büyük yerli kaya varsa önemli. Genelde üç yerde olur parası. 1 arşın ıda geçmez. Böyle uzaar gider ustam. Selametle
toprağım 3 leme yapan dutlar arka tarfındaymış lakin fındık bahçesi dikerken kesimlşer 30 sen evel... bide duvarın dibine doğru sol tarfında bbu resmin dibek taşı varmış... bu dibek taşınında altında bal mumuna bandırlmış bölgenin haritası varmış... lakin dibek taşı caminin avlusunda saksı olrak kulanılıyor bu gün... incelme şansım olmadı... ama aklımda gidip altına bakacam zivanasından çıkmış mı düşmüşmü.... bakmak icap eder kafamdaki ses susması içinn...

Üst Alt