Ermeni işaretleri | Define işaretleri ve anlamları

Ermeni işaretleri

xenon

Kullanıcı
Ustalarım daha öncede açmış olduğum bir konu konu birçoğunuz hatırlayacaktır şu aşamada çözüm konusunda sona doğru gelinmiş durumdayım. Konumda fakat takıldığım ve çözümünü istediğim 3-4 tane resim var bu resimleri sizlerle paylaşmak ve çözüm konusunda yardımınıza ihtiyacım var.

Birçok arkadaşımız bu taşlar başka yerden getirilmiş desede öyle değil orijinal taşlar ve bu yer yapılma aşamasında sistemli olarak yapılmış diye düşünüyorum işaretler en son dönem Ermenilerden kalma dır.

Ailem 1940 lı yıllarda bu yere oturmuş ve halen burada oturmaktayız köy evimiz birçok usta ile paylaştım burayı ve benimde hatırladığım bazı konular var 25-30 yıl arasında eskiden çok zamanım burada geçti fakat çocukluk dönemi olduğu için bazı şeylere bu kadar dikkat etmezdik. Burada çıkan birçok işaret var ve hepsi de sıralı bir şekilde çıktı bu işaretler ana taştan başlayıp da son taşa kadar sıralı bir şekilde gidiyor değerli yorumlarınızı bekliyorum ustalarım ve arkadaşlar.

Duvar altında çıkan tabu taş 3 tane oyma var ortadaki oyma en derin ve büyük olan oyma, oymanın baktığı yönler doğu batı yönlerinde dere batıda kalmaktadır ve bu taş 45 derece açı ile çıktı göstermiş olduğu istikamet dere istikameti dere 15-20 adımda bu taşa;

Bu taş damın giriş kapısının ortasındaki taş giriş güneyden ve ilk ayak basılan bir taş bu taş üzerinde 2 tane mihrap yapılmış ve uzunca da bir çizgi yapılmış bu çizginin olduğu yön dere ye bakıyor çizginin bitiminde kalp işareti var baktığı yön güney yönüdür kalp in. İki adet mihrap oda işareti var doğu ve bayı yönlerinde bu oymalar resimde de görüldüğü gibi.

Bu taş dogu duvarında olan bir taş yüzeye bakıldığında murç izleri mevcut büyük olan murç izi harç ile doluydu içini ben boşalttım. Bu duvardaki taş duvar yıkılması ile yüzeye çıktı ve taşın altında oymalar bir adet + ve kapalı bir murç izi daha çıktı onunda içini “harcını yani” ben boşalttım tek olan murç izi dere kenarına bakmakta 20-23 adım mesafede takriben dereye.

Bu taşı iyi hatırlıyorum çocukken 80 li yıllarda taşın hemen yanında mihrap vardı “dikdörtgen” ve bize göre yüksekteydi bu taşın üzerine çıkardım ve oradan ihtiyacım olan şeyleri alırdım veya koyardım ıvır zıvır koyulurdu koyun inek gibi hayvanlar için kaşağı tarak yani çivi keser vs. bu taş doğu duvarındaydı mihrap ise “dikdörtgendi” kuzey duvarındaydı ve köşedeydi. Bu taşın çıkıntı olan kısmı yine dereye bakmakta ve 20-23 adım arasında dereye bu taş son taş.

degerli yorumlarınızı bekliyorum

saygılar

ersan

Admin
Cevap: Ermeni işaretleri

merhaba xenon usta bunlar hepsi orjinal isaretler ve hepside bir sifre gizlidir necin dersen hepside belirsiz iaretler isaretlerden anlamayan bakar gecer usta .

Deathless01

Kullanıcı

Xenon usta sana en kolayını söyleyerek başlayalım.Duvardaki kahverengi taşı yerinden sök bakalım arkasında ne var.Hayırlı olsun.Bu biiirr....

xenon

Kullanıcı

merhaba xenon usta bunlar hepsi orjinal isaretler ve hepside bir sifre gizlidir necin dersen hepside belirsiz iaretler isaretlerden anlamayan bakar gecer usta .

teşekkürler üstadım degerli yorumun için.üstadım üstatlardan degerli yormları bekliyorum resimleri fazla küçültmemeye calışdımki büyütünce fazla dagılmasın diye

xenon

Kullanıcı

Xenon usta sana en kolayını söyleyerek başlayalım.Duvardaki kahverengi taşı yerinden sök bakalım arkasında ne var.Hayırlı olsun.Bu biiirr....

üstadım duvar yıkıldıgı için taş cıktı arkasında birşey yok 2 ci resminide ekledim haç ve murç izleri mevcut taşda

Deathless01

Kullanıcı

Biraz evden bahsedermisin.2 katlımı yukarıya çıkan merdivenin altında kiler gibi yer varmı? Merdivenin ilk basamağı? İçerde kaç tane Ocak var? Bahçede üçleme yapan ne var kuyu? Ağaç?

xenon

Kullanıcı

Biraz evden bahsedermisin.2 katlımı yukarıya çıkan merdivenin altında kiler gibi yer varmı? Merdivenin ilk basamağı? İçerde kaç tane Ocak var? Bahçede üçleme yapan ne var kuyu? Ağaç?

ev yıkılıp yeniden yapıldı ev tekkatlı en büyük odasında tahta zemin altında kiler vardı eski merdivenlerini ben görmedim bahcenin batıya bakan ve kuzeye bakan her iki yönündede 3 gen yapan bahce mevcut. Güneyde 1 Kuzeyde 1 tane eski kuyu ve batı yönünde 1 söğüt agacı var kuyuların her ikiside kapalı durumda. evin kuzeyinde 30-40 mt de eski çeşme kare dikdörtgen beyaz taşlardan yapılmıştı şimdi toprak altında kaldı çeşmenin hemen altındada 1 tane tahta köprü vardı at arabası gecebilirdi. bu işaretlerin oldugu yer dam arkadaşlar sahıs kendi atını baglarmıştı şahısdan başkada yani aile fertlerinden başka kullanan olmazmıştı, evine at ile gelip giderken bu damı kullanırmıştı yani damdan eve açılan bir kapı mevcutmuştu burda eve girerken ufak bir oda ve odada toprak sedir varmıştı dedemler toprak sediri ve kapıyı kapatmışlar. ev içinde birşey aramıyorum üstatlar ev haricinde olduguna inanıyorum işaretlerin gösterdigi herneyse. ev yıkılıp yeniden yapılırken bu tahta zeminli odanın altındaki kilerde içi kül dolu küp bulmuşlar ve külü dökmüşler

saygılar

ibrahim181

Kullanıcı

benim nacizane fikrim burada üç adet kuyu olmasıdır bu kuyular ya aynı hizada yada üçgen olaçak şekilde olmalı bir ihtimal kuyular arası tünel olması