Eşkiya Belgelerinde Adı Geçen Top Koru | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Eşkiya Belgelerinde Adı Geçen Top Koru

balaban66

Kullanıcı
Selam Arkadaşlar: Bu resim Topkorunun girişindeki kaldırımdır. Top koru yüksek bir tepedir .Buraya çıkıldıgında Güney batıya dogru bakarsanız Uzak karşıda Yüksek bir tepe görürsünüz bu tepe kirazlı yayladır. Ve üstü kudret kaledir ,Bir türbünle bakdıgınızda Kudret kalenin üstündeki tek mezarı görürsünüz ,Bu mezar kümbet mezardır.
Kuzey batıya dogru bakarsanız aynı dagın devamıdır ki burasıda erikli yayladır.Ben erikli yaylaya hiç gitmedim Uzakdan topkorunun üstünden seyrettim.Top koruda iken Doguya dönerseniz Türbe tepeyi görürsünüz fazla uzakda degil . yine Yörük yaylası da türbe tepenin dogusundadır. Türbe tepenin eteginden yörük yayla başlar.Bu resim deki taş yıgınlar tepenin dogu yüzünde ve sırayla olmak üzere 5 tane taş yıgma tümülüs vardı köylüler buradan çok taş çekmişler tahrip etmişlerAlttaki resimde Hamile kadının oldugu yerdir ki buraya bir kazı ruhsatı alırlar Kazı yaparlar fakat işin garibi kazı hafriyatının hamile kadının üstüne atarlar.Yani burayı açdırıp hamıle kadını görmek istedim .Köydeki adamlara açdıramadım.Arkadaşlar sırası geldikce kendi gördüklerimi anlatacagım.KATIR BOGAN GÖLÜ,TÜRBE TEPE ,AMBARKAYA,DAGARCIK DEGİRMENİ gibibilgileri siteye yazacagım.Benim anlattıklarım hiç bir arkadaşın anlattıklarına karşı degildir benim gördügüm bana başka arkadaşın gördügü kendine aittir.Saygılar.
6NgD5l.jpg
ODYrAn.jpg

gıral

Vip Üye
Usta şukonuya emek verip bi çividahi çakandan Allahcc razıolsun İnşallah güzel gelişmeler olur

balaban66

Kullanıcı
Selam Arkadaşlar: Bu resim Topkorunun girişindeki kaldırımdır. Top koru yüksek bir tepedir .Buraya çıkıldıgında Güney batıya dogru bakarsanız Uzak karşıda Yüksek bir tepe görürsünüz bu tepe kirazlı yayladır. Ve üstü kudret kaledir ,Bir türbünle bakdıgınızda Kudret kalenin üstündeki tek mezarı görürsünüz ,Bu mezar kümbet mezardır.
Kuzey batıya dogru bakarsanız aynı dagın devamıdır ki burasıda erikli yayladır.Ben erikli yaylaya hiç gitmedim Uzakdan topkorunun üstünden seyrettim.Top koruda iken Doguya dönerseniz Türbe tepeyi görürsünüz fazla uzakda degil . yine Yörük yaylası da türbe tepenin dogusundadır. Türbe tepenin eteginden yörük yayla başlar.Bu resim deki taş yıgınlar tepenin dogu yüzünde ve sırayla olmak üzere 5 tane taş yıgma tümülüs vardı köylüler buradan çok taş çekmişler tahrip etmişlerAlttaki resimde Hamile kadının oldugu yerdir ki buraya bir kazı ruhsatı alırlar Kazı yaparlar fakat işin garibi kazı hafriyatının hamile kadının üstüne atarlar.Yani burayı açdırıp hamıle kadını görmek istedim .Köydeki adamlara açdıramadım.Arkadaşlar sırası geldikce kendi gördüklerimi anlatacagım.KATIR BOGAN GÖLÜ,TÜRBE TEPE ,AMBARKAYA,DAGARCIK DEGİRMENİ gibibilgileri siteye yazacagım.Benim anlattıklarım hiç bir arkadaşın anlattıklarına karşı degildir benim gördügüm bana başka arkadaşın gördügü kendine aittir.Saygılar.
6NgD5l.jpg
ODYrAn.jpg

balaban66

Kullanıcı
Selam arkadaşlar Taşyıgma tümülüsleri 5 adet yazmışım özür dilerim Bu taş tümülüsler sıra ile 7 adet idi ben sevgen 5 yazmışım. Doğrusu 7 adettir.saygılar

balkaya34

Kullanıcı
Top Koru

( Ortada ki yığmanın tam ortasından , kıbleden kuzeye bir kaldırım yol gider. Top koru ardıç ağaçlıdır. ) .... Bu top koru alanı girişinden geriye dönüp harami derenin yukarı kısmını takip edince dere ikiye ayrılır. Sağ kola giden şeytan deredir. Şeytan derede 3 tarafı ana taştan hargı(ark) dahi ana taşa oyulmuştur. Hargı 5 adımdır.
Bu değirmen Alibey değirmenidir. Değirmen ile dere arasında basamakla çıkılan bir sofra kaya vardır. Sofradan aşağıda 200 adım kireç kuyusu vardır. Biri derenin sağ tarafında, diğerleri sol tarafındadır. Derenin taşları mermer kireç
taşlarından olup derenin diğer yakasında kızılcık ve ıhlamur ağaçları vardır.

Kudret kalenin doğusunda Sarı kaya pamukçu yokuşu, Kirazlı Yayla, Kel Tepe, Karatepe, Vezir Tepe, Kuru dere, Tarihi bent, Kuru duvar, Top Koru , büyük yığma , zehirli kuyu bunlar tamamen doğudadır.
Selam ,,,, Yine esgi bir konu.. Başlık topkoru diye açılmış , ama top koruya ait olan yeri tırnak içine aldım bunun dışındaki bilgi tamamen Sarı meşelik alanına ayidir,
Bir toplama taş dan yapılmış tümulüsü Yol tam ortadan ikiye bölmüş , yol güney kuzey yönlüdür , sağda kalan bölümün ortasında taşların içinde Ardıç Ağacı var Bu yıl esgi bir kaleye ( harabe) gider , yolun geliş gidiş istikameti tahtalı köy Yörük yaylası ,, Yani topkorudur,