eşkiya işi | Sayfa 3 | Define işaretleri ve anlamları

A21MEDLi

Admin
kayanın meyili nasılsa merdivende o kayanın şekline göre Dizayn edilmiş.
günümüz merdivene istediğimiz meyili uzatıp kısaltabiliyoruz bunlar elimizde olan işlerdir.
ama onların elinde dik kaya var onlarda bu dik kayayı yontup merdiven yapmışlar..

bir örnek vereyim mutlaka sizlerde rastlamışsınız...adamlar öyle bi yüsekliğe odalar yapmışlar bizler eliboş ve sadece yaz ayında korka korka ''aman ayağımız kaymasın diye dua edip''çıkabildiğimiz o yere adamlar orda yaz kış hayat sürmüşler karda kışta o daracık yoldan odalarına girip çıkmışlar...''ayak bi kaysa 10-20 m yükseklikten cumburlop yere çakılırlar''
peki o inişi çıkışı zorluğa sahip yerde nasıl yaşamışlar?

gıral

Vip Üye
kayanın meyili nasılsa merdivende o kayanın şekline göre Dizayn edilmiş.
günümüz merdivene istediğimiz meyili uzatıp kısaltabiliyoruz bunlar elimizde olan işlerdir.
ama onların elinde dik kaya var onlarda bu dik kayayı yontup merdiven yapmışlar..

bir örnek vereyim mutlaka sizlerde rastlamışsınız...adamlar öyle bi yüsekliğe odalar yapmışlar bizler eliboş ve sadece yaz ayında korka korka ''aman ayağımız kaymasın diye dua edip''çıkabildiğimiz o yere adamlar orda yaz kış hayat sürmüşler karda kışta o daracık yoldan odalarına girip çıkmışlar...''ayak bi kaysa 10-20 m yükseklikten cumburlop yere çakılırlar''
peki o inişi çıkışı zorluğa sahip yerde nasıl yaşamışlar?
usta merdivenin üst tarafında 20mtrekare kadar bidüzlük var burdansonrası çokdik kayalık kaleye gelen kağnıyolu ve patika var dereye ve kaynağa gidenyol var
bu merdivenin amacı sudeğil buaçık

birde yanları siperli 2.5 3metre derinliği var içindeki adam yanlardan bakınca görünmüyor
resim cektiğim yerlerden görünüyor

niçin bukadar derin yaptılar?

niye siperli?

savunma amaçlı yapıldıysa yinedesavunmasız

özgürXdaglı

Vip Üye
Selamın aleyküm hayırlı günler dilerim herkeze agalar

Senin yaptıgını corumlular yapmaz agaaa resimler eksik basamakların basladıgı yeri daha geriden ve basamak ların ön tarafını dereye dogru ve kac basamak var ve saga dönen yeri ve üst düzlügün resmini isteriz

A21MEDLi

Admin
usta merdivenin üst tarafında 20mtrekare kadar bidüzlük var burdansonrası çokdik kayalık kaleye gelen kağnıyolu ve patika var dereye ve kaynağa gidenyol var
bu merdivenin amacı sudeğil buaçık

birde yanları siperli 2.5 3metre derinliği var içindeki adam yanlardan bakınca görünmüyor
resim cektiğim yerlerden görünüyor

niçin bukadar derin yaptılar?

niye siperli?

savunma amaçlı yapıldıysa yinedesavunmasız
o amaçla bu amaçla ona bişey demiyorum,merdiveni çektiğin kısımlarda, tarlalar yokmu veya olamazmı?

sadece merdivenin işçiliği ile ilgili kafandaki soru işaretlerini gidereyim.. inşaattan gelme biri olduğum için az çok fikir sahibiyim.
eğer merdivenin üst basamakları kayalığın içine doğru çok derin yapılmasaydı.bu merdiven olduğundan dahada dik bir açıyla yapılması gerekirdi..

adamlara ne yapmış? bu dik açıyı en aza indirmek için mecburen kayayı bilhassa yukarı kısmı derin yapmaları gerekiyordu ve derin yapmışlar..
yukardan aşağı indikçe sağ soldaki 2-3m.derinlikte düşüyor..

merdivenin basamaklarında bişey var yok ona değinmiyorum.olabilir olmayabilir..

gıral

Vip Üye
Selamın aleyküm hayırlı günler dilerim herkeze agalar

Senin yaptıgını corumlular yapmaz agaaa resimler eksik basamakların basladıgı yeri daha geriden ve basamak ların ön tarafını dereye dogru ve kac basamak var ve saga dönen yeri ve üst düzlügün resmini isteriz
aga sen nerdeydin benoraları çekipattım çokönceleri
usta haklısın durki güzelce bi toparlıyacam konuları
resimleri
şellaleleri felan

gıral

Vip Üye
o amaçla bu amaçla ona bişey demiyorum,merdiveni çektiğin kısımlarda, tarlalar yokmu veya olamazmı?

sadece merdivenin işçiliği ile ilgili kafandaki soru işaretlerini gidereyim.. inşaattan gelme biri olduğum için az çok fikir sahibiyim.
eğer merdivenin üst basamakları çok derin yapılmasaydı.bu merdiven olduğundan dahada dik bir açıyla yapılması gerekirdi..

adamlara ne yapmış? bu dik açıyı en aza indirmek için mecburen kayayı bilhassa yukarı kısmı derin yapmaları gerekiyordu ve derin yapmışlar..
yukardan aşağı indikçe sağ soldaki 2-3m.derinlikte düşüyor..

merdivenin basamaklarında bişey var yok ona değinmiyorum.olabilir olmayabilir..
ustam seni anlıyorum
benim kast ettiğim oraya merdiven yapmaya gerk yok
tepeye yolvar suya yolvar dahadüzgün yerlervar
bu zahmete niye girmişler gereksizyere

Ekli dosyalar

• IMG_20211018_142148.jpg
    IMG_20211018_142148.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20211018_142142.jpg
    IMG_20211018_142142.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 14

A21MEDLi

Admin
ustam kalenin üstünden araziyi gören sensin.
o konuda seni yönlendiremem,haklı olabilirsin..

bizim burdad kale var zaten o merdiveni nasıl gördüm yukarda kale olduğunu anladım..
bizim kaleninde her yerden ulaşılıyordu ulaşılma sorunu yoktu.

bizim kale bu merdiven sayesinde diğer yollara göre,
YAYALAR için aşağı inmek isteyen veya kaleye çıkmak isteyenler için en kestirme yoldu..

gıral

Vip Üye
özgür usta basamakların üstündeki ufakdüzlük
ikinciresimdeki kayada odüzlükte

Ekli dosyalar

• IMG_20210316_181358.jpg
    IMG_20210316_181358.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20210316_181442.jpg
    IMG_20210316_181442.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 13