Evin 50 Metre altından çıkan tarih! | Define işaretleri ve anlamları

Evin 50 Metre altından çıkan tarih!

impossibleman

Kullanıcı
[YOUTUBE]MJa7dWw6sPw[/YOUTUBE]

Alınan bilgilere göre olay, İsa Divanlı Mahallesi'ndeki bir evde yaşandı. Jandarmanın yaptığı istihbari çalışmalar sonunda kazıyı yaptığı öne sürülen H.Ç.'ye ulaşıldı. İddialara göre bir grup tarihi eser kaçakçısının eline düşen H.Ç., yaklaşık 1 yıllık araştırmasının ardından kullanılmayan bir eve ulaştı. Evdeki işaretlerden yola çıkan H.Ç., zeminde kazı yapmaya başladı.
Yaklaşık 3 aydır kazı çalışmalarını sürdüren H.Ç., kısa süre önce yerin 50 metre altında hangi döneme ait olduğu bilinmeyen bazı heykellere ve sütunlara ulaştı. Ancak içinde bulunduğu gruptan korkan H.Ç., kendisine ulaşan jandarmaya durumu bildirdi.
Bunun üzerine eve gelen jandarma ekipleri çevrede güvenlik önlemleri alarak kazı yapılan alanı inceledi. Durumun Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü'ne bildirilmesinin ardından kazı yapılan eve gelen arkeologlarda konu hakkında bilgiler aldı. Şahsın aracında bulunduğu iddia edilen bir heykeli de inceleyen arkeologların da çalışması sürerken, olayla ilgili 6 kişi gözaltına alındı.
Yerin metrelerce altında bulunduğu iddia edilen çok sayıdaki tarihi eserin yapılacak kazıların ardından ortaya çıkacağı belirlendi.
Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Müzeden gelenlerin ilginç bakışları :) Heykeli tanımlayamadılar herhalde.
Defineciler arkeologlardan çok çalışıyor bu memlekette:)

ASİAVCI

Kullanıcı
Cevap: Evin 50 Metre altından çıkan tarih!

yazık olmuş bu kadar emeğe. calışanıda engelliyorlar :p şehircilik geliştikce buraya apartmanda dikilirdi tarih yok olur giderdi. yazık olmuş yazıkkşş
KACAK "Yasak Kelime" YAPMAYALIM koptum koptum

cassabalee

Kullanıcı

evin 50 mt altına inmişler. valla iyi çalışmışlar helal olsun..tşk haber için...

impossibleman

Kullanıcı

Bu kazı devam etmez. Tarih yerin altında kalmaya devam eder. Daha devlet bütçe verecekde müzeye. Yerin 50 cm altı için bütçe veremeyen devlet 50 metre altı için nasıl finans sağlar bilemem. gerçekten azim ile dağlar taşlar delinirmiş :)

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni

s.a

bu haberler bu hobiden soğudum be :)) yerin 50 metre altında define arancaksa vay halimize,adamın belge sağlam olsa gerek yada istihbaratı sağlamdır,yalandan yere 50 metre kım kazar,mersindeki kazı bile okadar derine inmedi herhalde :D kepcelerle kazdılarda okadar sonuç ne oldu bu arada :D

haber için tesekkurler.eline saglık dostum

star21

Kullanıcı

50 mt altinda :)

impossibleman

Kullanıcı

Haberlerde öyle söylüyor ama bende 50 metre kazdığını sanmıyorum. Sanırım gizli bir bölmeden yeraltı dehlizlerine çıktılar ve kazmaya belli bir yol kat ettikten sonra başlandı. Şimdi defineci oraya girerde arkeolog girmez. Çünkü definecinin tarih sevgisi çok, arkeoloğun can sevgis daha çokdur. :)