gerçek ve sahte türbeler | Define işaretleri ve anlamları

gerçek ve sahte türbeler

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Gerçek ve Sahte Türbeler

Gerçek ve Sahte Türbeler
Ülkemiz Türbelerini arastirirken aci bir gerçekle karsilastim. Bu konuda gerçek türbelerin disinda Müslüman Türk Milletinin ya dini inançlari ile alay edilerek kandirildigini, sömürüldügünü, hazine bekçiligi yaptirilip sonunda o tip türbelerin açilarak hazine arandigini gördüm.
Mezarlari oldugu gibi TÜRBELERI de ziyaret edelim. Orada yatan din ve devlet büyüklerimize, evliyâya saygi duyalim. Orada da ÖLÜMÜ hatirlayalim. Yardimi türbelerden beklemeyelim, Allah'tan bekleyelim. Türbelerle maddi ve manevi anlamda kandirilmayalim

TÜRBE.Ölünün gömüldügü Toprak yer.(Mezar- Kabir). Etrafi çevrilmis,üstü örtülü mezar.Velîlerin, din ve devlet büyüklerinin mezarlari, ya da bu mezarlarin üstüne kurulmus yapi. Arapça Turab (Toprak) kelimesinden gelmektedir. MEZAR ise Arapça Ziyaret kelimesinden gelmekte olup, ziyaret yeri, sevilen bir sahsin ziyaret edilen kabri, mezari,üzeri açik veya örtülü (kapak veya toprakla) ölünün gömüldügü yer, çukur yer demektir. YATIR, öldükten sonra da kerametler (olaganüstü, olagandisi isler, islemler) gösterdiğine inanilan..., kendisine basvuruldugu (TÜRBESINDE yatmakta, ölmüs iken) zaman basvuranlara yardim ettigine inanilan veli, ya da o kisinin mezari, türbesi anlamina gelen yer. HAZÎRE,Cami, tekke bahçesinde, etrafinda, bir aileye ait mezarligin etrafinin çevrilmesiyle olusturulmus alan, özel sayilabilecek mezarlik.
Simdi gelelim asil yazmak istediklerime...Her TÜRBE denen yer gerçekten türbe midir?

1- Gerçek TÜRBELER, Gerçekten bir büyügün, bir velinin yattigi türbeler: Eyüp Sultan Türbesi, Haci Murad-i Veli, Haci Bayram-i Veli, Haci Bektas-i Veli, Hatçe Sultan (Handiri'da), Osman Gazi v.b. Türbeleri

2- Hazine Saklama Türbeleri, Müslüman Türklerin Türbelere saygisini bilen bazi bilhassa baska dini inançlara sahip insanlarin kiymetli esyalarini toprak altina gömüp, üzerini örtmeleri, üzerine bir iki bez baglayarak olusturduklari, kiymetli esya saklama türbeleri

3- Yapay, Sahte Türbeler, Bazi uyanik insanlarin bazi saf insanlari kandirarak sömürmek amaciyla yaptiklari yapay türbelerdir.

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı
Cevap: gerçek ve sahte türbeler

sahte mezarlar yüzünden yaşlandım günaydın

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı

Bu sahte dedelerin sistemini bilen kisi gercekten buyuk defineci gercek bilgi sahibi olan olaya vakif kisidir sitede gordug um kadari ile sistemi bilen biri cikmadi o zaman bilen biri yoksa bileni mutlska bulup bu konuda bilgi almaliyiz yoksa dag dere cok gezeriz

cesycex

Kullanıcı

konu eski fakat bildiklerimi paylaşmak istedim. sahte dedeleri elen veren bazı emareler vardır.bunların en önemlisi dede etrafında üçleme yapan birimlerdir. yani 3 ağac 3 cesme 3 işçilik görmüş taş gibi.cok fazla büyük alan kaplayan dedelerde şüphelidir. ayrıca yola olan uzaklığı sahte dedeleri ele verebilir. gercek dedelerin bir coğunda ağaçlar bas ucunda vede ayak ucundadır.veya mezara yakındır.

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı

dedeleri severim sistemlidir mallarının çoğuda durur

aozek

Kullanıcı
Konuşun başlığı ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim bende aynı konu üzerinde bir hatıra paylasacagim ustalarima tekrardan teşekkürler.. aynı tarzda bizim köyde dağlık alanda mevcut her sene köylüler ve diğer köyden gelenler burada kurban kesmekte . İsmi kepez dede bu alana baktığımız zaman kenarları tamamaen cam ağacı belki 1000 yıllık çoğu kırılmış ama hala ayakta . Şehir merkezinden baktığımız zamanda cam ağaçlarının bir daire yuvarlak çizdiğini görmekteyim . Alana çıktığımda ortası bomboş fakat yuvarlak içinde kenarlarda bahsettiğim cam ağaçları mevcut. Ve ortada yatır var taşlarla örülü bir şekilde . Ortası bomboş sadece dikenli küçük bodur ağaçlar mevcut. Buradan birşey almak yasak köylülerin dediğine göre ağaç taş götürmek tehlikeli fakat sin zamanlarda bazı noktaların edildiğini gördüm yorum sizlerin ..