Haç ve Çift Başlı Kartal (İşaretler Çok Net)

cantar

Vip Üye
Cevap: Haç ve Çift Başlı Kartal (İşaretler Çok Net)

3295Goruntu309.jpg

Gitti

Kullanıcı

Adamın HAÇ ÇA gidesi geliyor :)

Gitti

Kullanıcı

İşarete gelince; bariz şekilde selcuklunun kullandıgı çift başlı katal işareti bu,lakin işcilik cok iyi digil.
Hitit dönemine ait oldugunu sanmıyorum.
Haç işareti ve kartalı birarada bizans dönemiyle düşünmek en mantıklısı olabilir ustanında dedigi gibi.

tayyar

Kullanıcı

Ustalarım şimdi bu işaretlere istinaden burada ne yapmalıyım? Nereleri incelemeliyim? Buralardan ne çıkabilir?
Aşağı yukarı oradaki her kayanın üzerinde oymalar, sunu çanakları mevcut. Az buçuk uğraşanlar olmuş, ama sonuca ulaştıklarını düşünmüyorum. Bir de yaklaşık 150 metre ilerisinde oyma kilise de varmış. Hepinize teşekkür ederim.

Gitti

Kullanıcı

Ustalarım şimdi bu işaretlere istinaden burada ne yapmalıyım? Nereleri incelemeliyim? Buralardan ne çıkabilir?
Aşağı yukarı oradaki her kayanın üzerinde oymalar, sunu çanakları mevcut. Az buçuk uğraşanlar olmuş, ama sonuca ulaştıklarını düşünmüyorum. Bir de yaklaşık 150 metre ilerisinde oyma kilise de varmış. Hepinize teşekkür ederim.

Kilise ve bu işaretlerden cokca varsa mezarlık alanıdır muhtemelen.

Kaya mezarlar,oda mezarlar veya zeminaltı oda mezarlar olabiir.

Sen orayı daha ayrıntılı inceleyip fotolarsan cok daha fazla yardım alabilirsin.
Eger bakir bir alansa da sebeplenirsin baya.

KArtal vs ciddi işaretlerdir.Muhtemelen zengin ve statüsü yüksek sahıslara it mezarların oldugu bir bölge.

Kayalıkları özellikle incele kapak veya girişler varmı.Az bucuk kendini belli eder zaten.

tayyar

Kullanıcı

Ustalarım burası ile alakalı sizden biraz daha yorum rica ediyorum. Bu işaretlere istinaden ne yapmalıyız? Nerelere bakmalıyız? Buradan ekmek çıkar mı? Bir de sanırsam kuyu içindeki kapı kimsenin dikkatini çekmedi. Kuyunun bizim işaretlerle alakası var mı bilmiyorum? Kuyu bizim işaretlerin karşısındaki tepenin üstünde. Mesafe yaklaşık 1 km. Kuyunun içindeki giriş yaklaşık 7 metre aşağıda.

Kuyu ve kuyu içindeki giriş.

Sarpedon

Kullanıcı

Daha önce buranın bizans devlet armasıyla mühürlendini söylemiştim. Kartal romalıların çok meşhur 10. Lejyonun sembolüdür. Bu lejyon roma şehrinin kuruluşundan itibaren en meşhur garnizon olmuştur. Roma devleti parçalannca ikiye ayrıldı. Doğu ve batı roma. Doğu roma roma kartalını çift başlı yapıp bayraklarında kullandı. Devlet nişanesi ve arması oldu.
Şimdi o çift başlı kartal dogal yada elle yapılmış odaların girişinde duruyorsa oturup düşünmek lazım. Bu kadar önemli bir mührün burda ne işi var. Mezarlık alanı olduğu bilinmekte. Şöyle düşün, cumburbaşkanlığı forsunu sen kalkıp kapına vurursan devlet sana demezmi sen kimsin!!
Onun için her adam kalkıp bu nişaneyi keyfine göre kullanamaz.
Çift başlı kartal devlete hizmet etmiş yada o aileden birine ait olmalı.
Gelelim nerde ve nasıl. Bir müslümanında bu tür mezarlık alanına gömüşmesi uçul bir görüştür. Yani selçuklu hanedanından birilerinin burda olması akıl dışıdır.
Resimlere bakıp aha şurda demek mümkün değil. Kuyu yada bir dehlizle inilen bir oda o çift başlı kartalın son noktasıdır.
10 ila 12 metrelik bir yer altı oda. Odanın üstü yük odası, altıda mozolenin olduğu oda olmalı.
Büyük ihtimal erken roma geleneği olarak lahit odası olmalı. Odanın girişi bayağı altdadır.
Bu tarife göre açılmış bir yer var ise, bulunmuş demektir. Yok ise asırlardır o yer hala olduğu gibi durmaktadır.
Açıkta olanlar sıradan vatandaşalara ait yerlerdir.
Umarım biraz neler olduğu konusunda bazı şeyleri verebildim.
Yani öyle indim buldum, aldım işi değil bu. Zahmetli bir o kadarda teknolojik aygıtlarla tetkik edilmesi gereken bir yerdir.
Statüsü çok yüksek şahısların mozoleleri işaret mişaret falan ile işaretlenmez. Sır gibi saklanır.
Adamlar orayı kapattımı bir daha kimse giremesin diye inşa ederdi.
Kolay gelsin

Sarpedon

Kullanıcı

Arkadaşım buranın senin bu mührün hristiyanlık ile alakası yok. Sap île samanı karıştırmayalım.
Bölge nere, roma yollarına yakın bir yermi? Doğu roma devletinin hangi eyaleti, yani bunları bir bileyim.
Arazinin en yüksek yerine çık. İncele. Bir tapınağın kalıntıları olmalı. Yada bir kilise, çünkü bir çok kilise hristiyanlığa geçişte tapınakları devşirmiştir. Eğer böyle bir yer var ise bana o kilise yada tapınaktaki herhangi bir sütun başlığını resimleyenilirmisin.
Kolay gelsin.

tayyar

Kullanıcı

Daha önce buranın bizans devlet armasıyla mühürlendini söylemiştim. Kartal romalıların çok meşhur 10. Lejyonun sembolüdür. Bu lejyon roma şehrinin kuruluşundan itibaren en meşhur garnizon olmuştur. Roma devleti parçalannca ikiye ayrıldı. Doğu ve batı roma. Doğu roma roma kartalını çift başlı yapıp bayraklarında kullandı. Devlet nişanesi ve arması oldu.
Şimdi o çift başlı kartal dogal yada elle yapılmış odaların girişinde duruyorsa oturup düşünmek lazım. Bu kadar önemli bir mührün burda ne işi var. Mezarlık alanı olduğu bilinmekte. Şöyle düşün, cumburbaşkanlığı forsunu sen kalkıp kapına vurursan devlet sana demezmi sen kimsin!!
Onun için her adam kalkıp bu nişaneyi keyfine göre kullanamaz.
Çift başlı kartal devlete hizmet etmiş yada o aileden birine ait olmalı.
Gelelim nerde ve nasıl. Bir müslümanında bu tür mezarlık alanına gömüşmesi uçul bir görüştür. Yani selçuklu hanedanından birilerinin burda olması akıl dışıdır.
Resimlere bakıp aha şurda demek mümkün değil. Kuyu yada bir dehlizle inilen bir oda o çift başlı kartalın son noktasıdır.
10 ila 12 metrelik bir yer altı oda. Odanın üstü yük odası, altıda mozolenin olduğu oda olmalı.
Büyük ihtimal erken roma geleneği olarak lahit odası olmalı. Odanın girişi bayağı altdadır.
Bu tarife göre açılmış bir yer var ise, bulunmuş demektir. Yok ise asırlardır o yer hala olduğu gibi durmaktadır.
Açıkta olanlar sıradan vatandaşalara ait yerlerdir.
Umarım biraz neler olduğu konusunda bazı şeyleri verebildim.
Yani öyle indim buldum, aldım işi değil bu. Zahmetli bir o kadarda teknolojik aygıtlarla tetkik edilmesi gereken bir yerdir.
Statüsü çok yüksek şahısların mozoleleri işaret mişaret falan ile işaretlenmez. Sır gibi saklanır.
Adamlar orayı kapattımı bir daha kimse giremesin diye inşa ederdi.
Kolay gelsin

Ustam çok teşekkür ederim. Kolay olduğunu düşünmüyordum ama 10 - 12 metre derinde olacağını da düşünemezdim. Çevresi biraz kurcalanmış ama açılan bariz bir yer yok. Demekki halen duruyor ancak 12 metre aşağıyı tetkik edecek teknolojik bir aygıt var mı? Varsa da muhtemelen bizi bayağı bir aşar diye düşünüyorum.

tayyar

Kullanıcı

Arkadaşım buranın senin bu mührün hristiyanlık ile alakası yok. Sap île samanı karıştırmayalım.
Bölge nere, roma yollarına yakın bir yermi? Doğu roma devletinin hangi eyaleti, yani bunları bir bileyim.
Arazinin en yüksek yerine çık. İncele. Bir tapınağın kalıntıları olmalı. Yada bir kilise, çünkü bir çok kilise hristiyanlığa geçişte tapınakları devşirmiştir. Eğer böyle bir yer var ise bana o kilise yada tapınaktaki herhangi bir sütun başlığını resimleyenilirmisin.
Kolay gelsin.

Hocam burası Aksaray il sınırları içerisinde.