* Harika Bir Yer Buldum * | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

* Harika Bir Yer Buldum *

Beardly85

Kullanıcı
Cümleten herkese selamlar, huzur ve sağlık dilerim.
Memlekette şöyle güzel bir yapı buldum.Üstelik yıllardır üzerine yığılmış toprakla kapalı olan bu alanı herkesin mağara olarak bilmesi ve soruşturmalarım doğrultusunda çok uzun zamandır doğru şekilde keşfedilmediğini öğrendim.Şimdi siz kıymetli dostlar ve abilerden yorum ve yönlendirmelerinizi bekliyorum.Ben birkaç araştırma yaptığımda roma tipi tümülüslerde genellikle girişlerdeki yapılarla benzettim.Fakat tümülüs denecek bir tepe yok.Google'da arattığımda bu yapıya benzer çok fotoğraf var.Tabi yine de yanlış yönlendirmeyeyim fikrinizi, doğruyu bulmaya talibim.Teşekkürler.

** Yapıda horasan veya bir tür harç kullanılmış.Özellikle yakın foto ve videoda anlayabilirsiniz.**
** Bazı bilinçsiz arkadaşlar ben keşfettikten sonra bilinçsiz ve yanlış bi şekilde tahribe uğratmışlar bir miktar fakat çok kısa sürede önledim. **
** VİDEOYU EN SON KISMA EKLİYORUM KUSURLARIMIZ İÇİN ÖZÜR DİLERİM SAYGILAR **

Bu arada fotoğraflara geçmeden evvel yıllardır üyesi olduğum bu kıymetli forumun(bu 2. hesabımdır) eski tadına geri dönmesi temennisindeyim.Bunu da en iyi hatırladığım kadarıyla @MAVRAN @ASİAVCI @komana @Mirkut @Lacivert24 @aliveli44 @ikizceli @ersan @wolf_52 @esrarengiz2828 @A21MEDLİ @metin77 @Erdem @kervan07 @Kader25 @burgaz @grasviti gibi buraların eski toprakları olan abilerimiz,dostlarımız,ustalarımız öncülük ederek bizler ve yeni kardeşlerimizle yol alarak başaracağımız kanısındayım. İnşallah sağlıkta sıhhatte tekrar burada eski aktiviteleriyle bulunurlar.Her birine selamlar.Unuttuğumuz varsa affola.Geçeyim fotoğraflara ve videoya ;
ES65MP.jpg

ES6xBN.jpg

ES6CfR.jpg

ES6Tnq.jpg

ES6aW0.jpg

ES6Oz6.jpg

ES6gBM.jpg

ES6hMh.jpg

ES9YbI.jpg

ES9x0H.jpg

ES9IxA.jpg

yoksul

Kullanıcı
burası bir giriş olabilir belki de bir ayazma ,fakat altdan üçüncü foto olması gerekir hani bir çif göz gibi duran yeşilimsi foto işte o fotoda gözün solundaki olay sanki bir gizli kasaymış horasan sıvası bozulmuş mu ne çok bariz görülüyor zaten sol gözün pozisyonu da orayı tarif edermiş gibi ,horasan sıvası bozulmuş mu ne çok bariz .açarsanız orayı sanki sevinecekmişsiniz gibi bir hisse kapıldım

MAVRAN

Super Moderatör
Güzel bir yer bu zamana kadar bakir kalmasi ilgi çekici.
Öncelikle sizi buraya yönlendiren neydi bir harita halk efsanesi ne bileyim anlatılan bir hayat hikayesi mi yoksa bir işaret mi.
İkincisi buranın uzerinde olan bitki ortusu yanda olandan daha küçük gibi büyüyemiyor gibi ne dersin gözlemleyen sensin.
Bir diğeri ise buraya çıkan yolu göremedim yolun resmini de bizimle paylaşsaydın daha iyi olurdu.
Öncelikle içeride olan toprağı çok özenle temizleyin hiç bir yeri kırmadan dökmeden lütfen. Mümkün ise fırça ve mala kullanın. Çıkarmış olduğunuz toprağı mümkün ise eleyin içinden çıkacak en küçük kalıntı bize orada neler yaşandığının habercisi olacak.
Birde üstte boşluk arayın bakalım boşluk var mı ve boşluk ararken havalandırmaya dikkat edin lutfen.
Allah yardımcın olsun
Lütfen izinsiz hiç bir kazı yapmayın ve bulduğunuz hiç bir esere zarar vermeyin

Beardly85

Kullanıcı
Merhabalar, hesabıma ulaşamıyordum, tekrar erişebildim :). Ustalarım ne olduğu konusunda hala daha bir fikrim yok. Hiçbir işlem de yapılmadı burada.

Beardly85

Kullanıcı
Talan edilmis cocuk mezari.
Yakinlarinda sunak demeti olan bir kaya yok mu? Uzerinde irili ufakli 7 - 9 adet sunak olan bir kaya.
Hocam selamlar, sunak olan herhangi bir kaya yok etrafta. Ayrıca bu yapı biraz fazla büyük fotoğrafta veya videoda daha küçük görünse de oldukça büyük bir yapı. Epeyce uğraşılmış emek edilmiş. Bir çocuk mezarı olmak için fazla gibi :)

Kader25

Admin
Hocam selamlar, sunak olan herhangi bir kaya yok etrafta. Ayrıca bu yapı biraz fazla büyük fotoğrafta veya videoda daha küçük görünse de oldukça büyük bir yapı. Epeyce uğraşılmış emek edilmiş. Bir çocuk mezarı olmak için fazla gibi :)
2X4 metreden buyuk mu?
Yuksekligide 1.70m. den buyuk mu?

Beardly85

Kullanıcı
2X4 metreden buyuk mu?
Yuksekligide 1.70m. den buyuk mu?
Görünen kısmın yatay genişliği 4metre civarı, yine görünen kısmın içine girince yerden yüksekliği 2,5 metre civarı. tabi bu yapının devamı toprak altında arkaya doğru muhakkak olmalı çünkü çok sağlam bir yapı. Harç kullanılmış taşları birbirine tutturmada.

Trakyali81

Yasaklı
Yasaklı
Merhaba.

Yapı, her ne amaçla kullanılmış ise illâki etrafinda/yakınında başka yapılarda barindiracagini tahmin ediyorum.

İşin kestirme yolu geniş çaplı bir metâl taramasından geçiyor.

Rast gelsin..

Kader25

Admin
Görünen kısmın yatay genişliği 4metre civarı, yine görünen kısmın içine girince yerden yüksekliği 2,5 metre civarı. tabi bu yapının devamı toprak altında arkaya doğru muhakkak olmalı çünkü çok sağlam bir yapı. Harç kullanılmış taşları birbirine tutturmada.
Mezar degil o zaman :(