Imitasyon-replika Sikke Üretimi Ve Satışı Yasal Mı?

shambaba

Kullanıcı
merhaba.bu forma yeni üye oldum.internette replika sikke üretilip satıldığını hatta yurtdışına da gönderildiğini gördüm.bir kaç kişi var bu işi yapan.bazı ören yerlerinde veya birkaç yerde hediyelik babından da satıldığını gördüm.sahtekarlık-dolandırıcılık olmadığı sürece acaba ticareti yasal mı?sorun çıkar mı?merak ettiğim bu.yardımlarınız için teşekkürler

osi

Kullanıcı
yasal olması lazım heralde genelde turistık yerlerde satılıyor dedıklerınız bır sorun olmuyor sorun tarıhı eser buldum dıye satmaya pazarlandıgında sorunlar çıkıyor dedıgınız gıbı ılgınç bır konu aslında resmı tıcaret yapan ışyerlerınde satarken sorun yok emıtasyon oldugu için ama emıtasyonu pazarladıgınızda tarıhı eser oluyor sorun orda baslıyor​

shambaba

Kullanıcı
teşekkürler bilgi için.yasal bir açıklık olmamamakla beraber dolandırıcılıkta sorun çıkar diye düşünüyorum.yoksa imitasyon diye satıldığında sorun olacağını sanmam.gerçi onu alan kötü niyetle başkasını dolandırabilir.ustalarımız daha iyi fikir sunabilir

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
merhaba,
foruma hoş geldiniz.
forumda bu satış serbestmi diye soruyorsanız, hayır sitemizde satışı söz konusu değil.
dışarıda ticaretini yapmak satmak istiyoruz diyorsanız bundada bir sakınca yok, bu duruma müsade ediliyor.
lakin bu konuda resmi ve işi bilen kişilerden bilgi almalısınız.
şöyleki bu satış için özel bir belgemi lazım, özel bir yetenekmi lazım,özel bir diplomamı lazım,bu konularda bilgi edinmeniz gerekir.
iyi forumlar.

shambaba

Kullanıcı
çok teşekkür ederim.forumda satış yapmak mümkün değil bunu biliyorum.saygılar

karanar

Kullanıcı
bildiğim kadarıyla belirli bir yüzde de doğruluk payı olabiliyor. birebir kopyası yapılamıyor. örnekleri ve orijinalleri Sanayi Ticaret İl Müdürlükleri inceliyor. valiliklere yada kaymakamlıklara müracaat gerekiyor.