İşaretler üstüne | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

İşaretler üstüne

A21MEDLi

Admin
Screenshot_20211015-071536.pngbu resimin nerde oldugunu bilen varmı? Bu sekliyle anlatsam yaww hee hee ;) deyip geçistireceksiniz.. ama mıntıkasını bilsem earth görüntüsü üzerinden anlatmak daha uygun olur..

kocyigit01

Usta
Super Moderatör

kocyigit01

Usta
Super Moderatör
Earth uzerinde bu mıntıkayı bulabilirmisin? Mevzuyu biliyorsun bi bak O oluşum ayaktamı
ziyaret etmistim. mintikayi biliyorum. ama buna benzer bir cok kabartma vardi. ama bu tesmin birebir aynisini gordum dersem yalan soylemis olurum.. oradaki gorselleri ve mintikayi atiyorum birazdan ustam

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Aslında benim tam anlatmak istediğime örnek oldu bu resim. Kayaya figür işleyen kişi o çabayı harcadıktan sonra böyle güzel görünmesini ister kanımca. Yani kaya üzerinde bir şekil varsa yoruma ihtiyaç duymayacak kadar, başka bir şeye benzemeyecek kadar net olmalıdır. Eğer bakar bakmaz ne olduğu analşılamıyorsa hangi sebepten dolayı belli belirsiz bir figür yaratmak için uğraş vermiştir.

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
hiç kimse bu kayalığı deveye benzetmemişler,bu kayalığın doğal şekli,bu şekildedir..
deve işaretini yapanlar,bu kayalığı hörgüçten dolayı deveye benzetmişler dolayısıyla,işaretinide deveye uyarlamışlar..
işareti yapanlar doğada hazır benzetmeyi,işaretlerine uyarlamışlar,mevzu bu...

Geyik işaretini yapanlar coğrafyada hazır bulduğu bir objeyi geyiğe benzetmişler..

yılanlar Dereyi anlatır...kabartma yılanın kıvrımı nasılsa? oradaki derede aynı kıvrıma sahiptir..dere düz ise yılanda düzdür..

Rüştü ustam Geyiğin boynuzuna ne diyorsun orda ne vardıda adamlar geyik yapmayı uygun görmüşler...
Ustam kanımca geyik sarp zirve alanı buynuzlar mıntıkayı arazi yapısını dere tepe gibi alanı betimler...