Izmir'de Define Bulundu

sempatik_06

Kullanıcı
İzmir'de define bulundu
İzmir'in Tire İlçesi'nin en önemli tarihi yapılarından olan Tahtakale Çarşısı içinde yer alan tarihi Kutu Han'ın restorasyon çalışmaları sırasında, bir küp içerisinde toplam 1016 altın ve gümüş para bulundu.
izmirde_define_bulundu_kazmayi_alan_oraya_kostu_1449483162_3478.jpg

İzmir'in Tire İlçesi'nin en önemli tarihi yapılarından olan Tahtakale Çarşısı içinde yer alan tarihi Kutu Han'ın restorasyon çalışmaları sırasında, bir küp içerisinde toplam 1016 altın ve gümüş para bulundu. Tarihi handa bulunan define ilçede büyük heyecan yarattı.

Tire'nin en önemli Osmanlı yapılarından tarihi Kutu Han'ın Vakıflar, İzmir Valiliği ve Tire Belediyesi'nin ortak yürütülen restorasyonu sırasında geçen 15 Kasım'da, işçilerin toprak çömlek kap içinde duvara gizlenmiş bulduğu 790 altın ile 226 gümüş para Tire Müzesi'nde koruma altına alındı. Bulunan paraların hukuksal durumu ise kargaşa yarattı.

Han'ın 60'a yakın yasal mirasçısı ile restorasyondan sorumlu Tire Belediyesi defineden pay alabilmek için hukukçularını harekete geçirdi. Tire Kaymakamı Mehmet Demirezer, aynı gün İzmir Valisi Mustafa Toprak'ı arayarak bulunan defineyle ilgili bilgi verdi.

Dokuz ayrı tutanakla müzeye teslim edilen 1016 parçadan oluşan definenin tasnifinin ardından bir kısmının, altından basılmış Fransız frangı ile Osmanlı gümüş paraları olduğu anlaşıldı.

sempatik_06

Kullanıcı
emeğine sağlık semptik kardeşim. çoktandır görünmüyorsun. umarım iyisindir.
ustam çok şükür Rabbime iyiyim siteyi takip ediyorum arkadaşların paylaşımlarını ve Ustaların yorumlarını okuyorum. sadece ben yorumda bulunmuyorum.
çünki o seviyeye daha gelmedim sizler artık tecrübe sahibi olmuşsunuz. bizim yorum yapmak ve yönlendirmek için daha çok yol kat etmemiz lazım...
size ve sizin gibi değerli ustalarımın ellerinden öperim...
sizi takip etmeye devam edeceğim... Saygılarımla...