kabartma kare işareti 2021 | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

Deli Fırat

USTA
Super Moderatör
Bahsi geçen işaretin sizdeki görselini görme şansımız varmı

Turko

Kullanıcı
Yasaklı
Yontu ile geometrik yada motif işlenen, içi oyulmayan işaretlere kabartma diyorlar. En sık yuvarlak kabartma bulunur memlekette. Kare dikdörtgen üçgen nadir olur. Özellikle zemine yapılan sadece hatları yontu murç ile yapılmış kare ve dikdörtgen kabartmalar , alanın içindesin , olduğu yerde anlamı verir. İç içe geçmiş kare yontular kabartmalar alt alta anlamını verir. Kabartma üçgen kabartma baklava kayaya gizli seni görüyor anlamını verir. Kare ve dikdörtgen çerçeve içinde serçe parmak ebatlarında murç olduğun alanda kapalı alan yani oda veya mahzen anlamını verir. Kabartma kare işinde balık akan suyun arkasında oda anlamını verir.

gıral

Vip Üye
Yontu ile geometrik yada motif işlenen, içi oyulmayan işaretlere kabartma diyorlar. En sık yuvarlak kabartma bulunur memlekette. Kare dikdörtgen üçgen nadir olur. Özellikle zemine yapılan sadece hatları yontu murç ile yapılmış kare ve dikdörtgen kabartmalar , alanın içindesin , olduğu yerde anlamı verir. İç içe geçmiş kare yontular kabartmalar alt alta anlamını verir. Kabartma üçgen kabartma baklava kayaya gizli seni görüyor anlamını verir. Kare ve dikdörtgen çerçeve içinde serçe parmak ebatlarında murç olduğun alanda kapalı alan yani oda veya mahzen anlamını verir. Kabartma kare işinde balık akan suyun arkasında oda anlamını verir.
Ustam kare kabartma ile alakasıyok da
Rica etsek bu dikdörtgen oyma yerde
Nediyor bize
Az gerisinde de üçgen var oda yerde
Bozkurt ustam şimdi gızacak lenkonumun içinde konu açtın diye

Ekli dosyalar

• IMG_20191103_160153.jpg
    IMG_20191103_160153.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 47
  • ÖRDEK 752.jpg
    ÖRDEK 752.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 50

Turko

Kullanıcı
Yasaklı
Ustam kare kabartma ile alakasıyok da
Rica etsek bu dikdörtgen oyma yerde
Nediyor bize
Az gerisinde de üçgen var oda yerde
Bozkurt ustam şimdi gızacak lenkonumun içinde konu açtın diye
Usta dikdörtgen içe doğru huni form da ise ki gördüğüm kadarı ile öyle , kayanın için de diyor yani kesinlikle kaya mezar gerisinde dediğin üçgen içi nasıl göremedim huni şeklinde ise yine kayaya oyulmuş mezar der , içi düz ise 5 adım a mesafe verir. Rast gelsin.

Deli Fırat

USTA
Super Moderatör
bende görsel yok, genel araştırma içerisinde iken bu sonuca ulaştım. yani bu işaret ile ilgili aramalar çok, fakat görsel ve çözüm ile ilgili bilgi yok.
Bende var idi arşive baktım bulamadım kamyonet büyüklüğündeki bir kayada idi anlında desem yanlış olmaz zeminden bir kaç metre aşagı inilmiş ve kayanın içine oyulmuş odası var idi bu yönde araştırmanız faydalı olabilir

Kervan07

Admin
selamunaleykum,

bugün arama motorlarında gezerken kabartma kare işareti ile ilgili sonuçlar gördüm. Fakat böyle bir işaretin varlığı ile ilgili herhangi bir görsel bulamadım. Kabartma kare işareti gören duyan bilen varmı ? var ise anlamı ile ilgili bilgisi tecrübesi olan varmı ?
ve aleyküm selam bozkurt ustam. kabartma kare işareti hangi kayada ise nokta orasıdır. kabartma kare işaretini bizzat gördüğüm yerlerde,açılmış mezarıda aynı kayada idi. zemin altında bu işaret çok daha değerlidir özelliklede kabartma üçgen.saygılar

KANAS_USTA

Admin
selamunaleykum,

bugün arama motorlarında gezerken kabartma kare işareti ile ilgili sonuçlar gördüm. Fakat böyle bir işaretin varlığı ile ilgili herhangi bir görsel bulamadım. Kabartma kare işareti gören duyan bilen varmı ? var ise anlamı ile ilgili bilgisi tecrübesi olan varmı ?
Ozellıkle dogu taraf 16 m degılse batı 16 m
Dizili vaziyette taşlar - oluk - sandık biçimli tek taş......... 😘
Derinlik 5 m

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
selamunaleykum,

Ustam dikkatimi çekti şimdi gördüm bu kabarık oymanın olması imkansız değil ama çok zor. Yani şöyle diyeyim ne bir eşkiya ne bir rum bu işareti kullanmaz. Lidyalılar zamanında dahi nadir kullanılan bir mezar işaretidir. Ya tam batıda lidyanın kalbi manisa salihlide olmanız gerekir yada lidyadan kale ağzından başlayıp izmir efes ordan da güneydoğu anadolu üzerinden mezopotamyaya giden ipek uolu üzerinde denk gelmeniz lazım. Oyma ise evet denk gelirsiniz ama kabarta nadir işaretler arasındadır. Timülüslerin aksine kaya yardımı ile yeri belirler. Buna daha önce denk geldim.