Karanlıkta Otomatik Yanan Lamba Devresi | Sayfa 3 | Define işaretleri ve anlamları

Karanlıkta Otomatik Yanan Lamba Devresi

wtrk

Kullanıcı
Yasaklı
Valla ustam bende acemiyim bu konuda. şema basit olunca bukadar yaptım. Nette videolar var ama şema okumak zor. Basit şemaları yaparsın ilk başta. Bu iş zamanla olacak birşey.

Daha rahat baskı yapayım diye şu devreyi çizmeyi denedim dostum. Kibrit kutusundan az büyük oldu :)
Birşeyler çağrıştırıyor mu sana ?

wtrk

Kullanıcı
Yasaklı
Void :D
Maşallah iyi olmuş :D
Forum dışına bile taşmış namı, ama adres burası :D

Aynen dostum, küçük olunca biraz lehimlemek zor olduğu için, sağa sola genişlettim birazcık, boyu 2 katına cıktı diyebiliriz. :)
İsteyen gelsin buradan, gerekli şartları yerine getirirek alsın dostum. Hititli'de teyit etti şuan da en iyisi olduğunu

mc_307

Kullanıcı
Aynen dostum, küçük olunca biraz lehimlemek zor olduğu için, sağa sola genişlettim birazcık, boyu 2 katına cıktı diyebiliriz. :)
İsteyen gelsin buradan, gerekli şartları yerine getirirek alsın dostum. Hititli'de teyit etti şuan da en iyisi olduğunu
Umarım başka arkadaşlarda yararlanmak için gelirler mekanımıza.

mc_307

Kullanıcı
@Warning ustam konundaki ilk mesaja ekleme yaptım. yerleşim ve pcb baskı ile alakalı...

mc_307

Kullanıcı

Hobi Elektronik kategorisini biraz boşlamış olduğumu hissettim ve hobi elektroniğe başladığımda yapmış olduğum ilk devreyi buraya yazmak istedim.
Devremizi, transistörün (BC547 , BC237 vs.)anahtarlama prensibinden yararlanarak oluşturacağız. Bunun için elbette LDR'yi tanımamız gerekiyor.

LDR (Foto Direnç) Nedir ?
Foto direnç yani kısaca LDR, üzerine düşen ışık miktarıyla ters orantıda direnci değişen bir elektrik elemanıdır. LDR’nin aydınlıkta direnci minimum, karanlıkta ise maksimumdur. Bu özelliği ile transistörün anahtarlamasını kullanarak bu devreyi oluşturucaz.

LDR, üzerine ışık düştüğünde neredeyse kısa devre gibi davranır ve transistörü Base'inin tetikler bu sayede transistörün Emitter'ine bağlı LED yanmaya başlar.
LDR karanlıkta olduğunda neredeyse açık devre olur (1M ohm civarı) ve transistör tetiklenmez bu yüzden de LED yanmaz.
Ben elimdeki dirençlerle bu devreyi kurmaya çalıştım 1k yerine 470ohm, 10k yerine de 1k kullandım. Besleme olarak mecburen Arduino kullandım ama siz direkt 9V verirseniz parlak ledleri kullanabilirsiniz maalesef ben düşük voltajdan ötürü kullanamadım. (ARDUİNOTİK BLOGUNDAN ALINTIDIR)

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Haci bunun pilli olanı değilde
Elektirkli olanınıda kargoya ekle :D
Eline sağlık ;)